Je Si-vennek ismét csak a hátát bámulhatta a mezőny: a 16 éves úszó a 200 méteres vegyes úszás döntőjében olimpiai csúccsal szerzett aranyérmet. A férfi 200 méteres pillangó döntőjében a 20 esztendős Chad le Clos sporttörténelmet írt, letaszította a trónjáról Michael Phelps-t. A magyar 4x200-as gyorsváltónak nem jött ki a lépés.
Krecsik Adrienn Az Aquatic Centre esti programjának kezdetén a férfi 100 méteres gyorsúszás elődöntős mezőnyének szurkolhatott a nagyérdemű. Már a futam elején tudni lehetett, számolhatunk a 21 éves ausztrál James Magnussennel, a pekingi bajnok Cesar Cieloval, vagy éppen a friss olimpiai bajnok Jannick Agnellel. Kozma Dominikot viszont ekkor még nem köszönthették tapssal a lelátón ülő magyarok: a 19 esztendős fiatal inkább a váltóra összpontosította erejét. Az első nyolcasban rajtolt Magnussen és Cielo, mindketten elöl fordultak, az ausztrál 47.63.as időeredménnyel megnyerte a versenyét, összesítésben az első helyen jutott tovább. Cielo 48.17-tel, több mint fél másodpercre tőle az ötödiken. A továbbjutókhoz természetesen csatlakozott még a 20 éves Agnel is, igaz, kissé lemaradva, a hetedik legjobb idővel (48.23).
A női 200 méteres gyorsúszás döntőjében csak kettő 23 év feletti úszó került be. A 21 éves Veronika Popovának ez az első olimpiája, Allison Schmitt viszont már Pekingben is ott volt, s a napokban is szerzett már egy ezüstöt és egy bronzot, csak az a bizonyos még hiányzott a repertoárjából. A mindössze 17 esztendős Missy Franklin is esélyes lehetett, az előző napon avatták bajnokká 100 háton.
A versenyen az amerikai tinédzser, Franklin nagyon bekezdett, három tizeddel a világcsúcsrészidőn belül fordult. Majd Schmitt átvette a vezetést, s majd’ két testhosszra növelte előnyét. Ekkor már nem igazán lehetett közbeszólni, az amerikai 1:53.61-nél állította meg az órát, s olimpiai rekorddal nyerte el az amerikaiak tizenharmadik érmét. A második Camille Muffat-ra 1.97 másodpercet vert a 22 éves versenyző. Franklin a negyedik helyen, Popova a hatodikon zárt.
Ez után a férfi 200 méteres pillangó döntője következett Michael Phelps részvételével. A finálé nagy megleptést hoztt: 50 méternél még Phelps fordult elsőnek, de Chad le Clos rendkívül szorosan ott loholt a nyakában, mindössze kilenc század volt a lemaradása. A táv felénél talán mindenki kezdte elfogadni, Phelps megnyeri zsinórban harmadszor is a számot. A harmadik ötvennél fél testhosszal vezetett, ám ekkor Matsuda Takeshi kezdett feljönni a négyes pályán, le Clos a harmadik helyen állt. Az utolsó 25 méteren Phelps hiába próbált, nem tudott elszakadni követőitől. A cél előtt együtt tempózott a Phelps, Matsuda, le Clos hármas, és végül sporttörténelem íródott, de nem olyan, mint amire számítottunk: a dél-afrikai, 20 éves le Clos csapott először a célba 1:52.96-os Afrikai-rekorddal, 0.05 mp-cel maga mögé utasítva Michael Phelpst, 0.25-tel pedig Matsudát. Velimir Sztjepanovics a hatodik helyen ért célba
A dél-afrikai úszó örömkönnyekben tört ki, miután ebben a hihetetlenül szoros csatában legyőzte az amerikai zsenit.
– Az álmom vált valóra. Mindig csak az a cél lebegett a szemem előtt, hogy bejussak a döntőbe. Aztán mikor elértem, az edzőm csak annyit mondott, mindent megtettél, amiért jöttél. De a verseny előtt volt bennem némi félsz. Megállás nélkül azon járt az eszem, hogy Phelps, a példaképem 10 éve nem talált legyőzőre ebben a számban. Az utolsó 50-nél fordultunk, amikor a víz alatt megpillantottam Michaelt. Nem tudom kifejezni, mit éreztem abban a másodpercben. Az utolsó 25 méteren pedig valami leírhatatlan érzés futott végig rajtam –osztotta meg gondolatait az újdonsült bajnok.
De Phelps sem szomorkodhat, hiszen ezüstérmével beérte a 18 olimpiai érmet szerző Larissza Latinyina szovjet tornászt, s minden idők legsikeresebb olimpikonjává lépett elő. A később a váltóban szerzett aranyával pedig már 19 medállal büszkélkedhet.
Hosszú Katinka a 200 pillangó elődöntőjében sokáig az ázsiai hármas fogat, Csao Li Juang, Hoshi Natsumi, Choi Hye Ra mögött úszott, majd a negyedik helyen is fejezte be a futamot, így nem jött össze neki a továbbjutás, 2:07.69 mp-cel a kilencedik lett.
A második futamban Jakabos végig az élen tempózott, s a 2:06.82-es idejével bejut a döntőbe az 5. legjobbként. A 22 esztendős amerikai Kathleen Hersey megy tovább elsőként, Csao Li Juang pedig összességében a második.
A 200 méter mell második elődöntőjében Gyurta a négyes pályán úszott, mivel a legjobb időeredménnyel került fel a selejtezőből, de a hármason ott volt a nagy rivális, Kitadzsima Kosuke, látótávolságon belül. A rajt után Kitadzsima vezetett is, Gyurta pedig lemaradva a negyediken fordult. 150-től Dani viszont megkezdte a felzárkózást, s fel is ért az első helyre: 2:08.32-es idővel érintette a falat, így másodikként jutott a döntőbe, elsőként a 23 éves brit Michael Jamieson 2:08.20-szal.
A női 200 méteres vegyes döntőjében a sikert sikerre halmozó, doppingolással is vádolt 16 éves Je Si-ven-re szegeződött a világ szeme. A 16 éves kínai az eddigiekben megmutatta, mire képest, s remek formáját a rövidebbik távon is kamatoztatta. Erősen is kezdett, ugyanúgy, mint Caitlin Leverenz, vagy Stephanie Rice. Hosszú Katinka viszont meglehetősen hátul, a hatodik helyen úszott. 100-on Rice volt az első, Je a negyedik. A hátúszásban viszont kiegyenlítődtek a különbségek, századok választották el az élen haladókat, s mellben is nagyon együtt voltak. De következett a gyors, amelyen Si-ven verhetetlen volt, mint mindig: majd’ egy másodpercet vert a második Alicia Couttsra. Félelmetes 2:07.57-es ideje új olimpiai csúcsot jelentett. A harmadik Leverenz lett (2:08.95), Hosszú Katinka pedig az utolsó helyen végzett (2:14.19). A kínai versenyző ezzel megszerezte második aranyát a londoni játékokon.
Az utolsó szám a nagy reményekkel várt 4x200-as gyorsváltó döntője volt. Az előző szám véget sem ért, de a fiúk már türelmetlenül sorakoztak a színfalak mögött. Köztük a mieink is: Kozma Dominik, Bernek Péter, Cseh László és Kiss Gergő a nyolcas pályáról vághatott neki a küzdelemnek. Ismét Kozma Dominik kezdett, ám most nem sikerült olyan jól, mint délelőtt, Dominik a nyolcadik helyen adta át a stafétát, az amerikaiak elsőként. Cseh László következett, aki nem tudott javítani a nyolcadik pozíción. Az élen jelentős fölénnyel az amerikaiak álltak a németek és a franciák előtt. Nálunk Bernek Péter váltotta Lacit, de ő sem tudott lefaragni a hátrányból. Az utolsó emberek jöttek, s az amerikaiak már így is 3.88-cal vezettek, amikor Phelps vízbe ugrott, hát még utána… Kis Gergő volt a magyarok utolsó embere, nagyon kellett volna a jó hajrája: amennyivel az amerikaiak vezettek, a magyarok annyival maradtak le a mezőnytől. Végül nem történt csoda, az aranymedált az amerikai kvartett nyerte 6:59.70-nel, a második a francia-, a harmadik pedig a kínai csapat lett. A magyarok 7:13.66 másodperces idővel a nyolcadik pozícióban zártak, amely két másodperccel rosszabb volt, mint a délelőtti eredményük. Így nem jött össze a bravúr.