Gyurta Dániel olimpiai aranyérmet szerzett 200 méteres mellúszásban: a 23 éves sportoló 2:07.28-as világrekordot úszva a magyar küldöttség második elsőségét szerezte meg a londoni ötkarikás játékokon. A női 100 méteres gyorsúszás elődöntőjében olimpiai csúcsot úszott a 21 éves holland Ranomi Kromowidjojo, s a női 200 méteres pillangóúszás döntőjében Csiao Liu-jang szintén véghezvitte a bravúrt.
Krecsik Adrienn A magyar szurkolóknak nem kellett sokáig várniuk a szerda este fénypontjára: Gyurta Dániel és a férfi 200 méteres mellúszás többi döntőse elsőként lépett porondra az Aquatic Centre esti programjában.
A 200 mell döntőjében Kitadzsima Koszuke kezdett a legjobban, ötven méternél világcsúcsrészidőn belül úszott, őt Gyurta és Jamieson üldözte. A helyzet száznál sem változott, mindössze 16 századmásodpercre volt Danitól a japán, a magyar fiú százötven méternél már vezetett. A japánnal való versengésbe nem csak Jamieson, hanem a világcsúcs is beszállt. A legvégén rettentő szoros küzdelem alakult ki a brit Michael Jamiesonnal, aki nagyon rátapadt Danira, de aztán jó benyúlással, 2:07.28-as időeredménnyel, Gyurta Dániel nyerte a számot. A második helyen Jamieson ért célba, a harmadik Tateisi Rjo, s a negyedik lett csupán a nagy rivális, Kitadzsima Koszuke.
A medencéből épphogy csak kikászálódott Dani, de már nyilatkozott is a televíziós társaságoknak: – Ez volt életem legjobb úszása. Az utolsó tíz méter roppant nehéz volt, éreztem, hogy jönnek rám a többiek, de ekkor a családomra és az édesanyámra gondoltam, ami pluszerőt adott. Szerintem emiatt sikerült nyernem.
Az újdonsült bajnok azt is megosztotta velünk, nem fogja megváltoztatni ez az aranyérem, legalábbis negatív irányban nem, csupán a vitrinjében mutatkozik majd túlsúly a majd’ fél kg-os aranyéremtől.
– Az olimpiai győzelem után sem változok meg, ez szerintem a felkészülésem, a teljesítményem és a családom elismerése. Egy olimpiai bajnok attól is az, ha ugyanolyan szerény és alázatos marad, mint azelőtt. Ez a két perc, nem hiszem, hogy sokat változtat az életemen, de a vitrinem jobban tele lesz. Végig láttam, hogy hol vannak a többiek, megleptek egy kicsit, de a végén sikerült a maradék erőmet is mozgósítanom. Boldog vagyok...
– Tudtam, hogy nehéz lesz, meg abban is biztos voltam, hogy Dani képes a nagy időre, de hogy világcsúcs lesz belőle, nem gondoltam volna – nyilatkozta Dani teljesítményéről edzője, Széles Sándor. – A brit a mi fegyverünkkel próbálta megverni Danit, nagyon jött föl a hajrában, de ez is kevés volt. Az olimpia előtt én igyekeztem nem rárakni azt a terhet, hogy aranyesélyes, nem jó ómen. Persze bíztam nagyon benne, ám emberből van ő is, ezért féltettem kicsit. Szerencsére a célba ő csapott be elsőként, én a levegőbe öklöztem, sírni azonban még nem tudtam. Azt majd később fogok...
Legutóbb Dani a 2004-es Athéni olimpián szerzett érmet, akkor ezüstöt. Azt követően nem jöttek az eredmények, mélyponton volt. Ám a kettős nem adta fel, s a munka után az eredmények is jöttek: arany a 2009-es római világbajnokságon, a 2010-es budapesti Európa-bajnokságon, a 2011 sanghaji vb-n...
A magyar fiatal könnyeit nyeldesve hallgatta a himnuszt. Saját bevallása szerint akkor sírt igazán utoljára, amikor 2008-ban Pekingben Vajda Attila barátja is olimpiai aranyat szerzett kenu egyes 1000 méteren. De Gyurta arcán tisztán tükröződött a meghatódottság, a megkönnyebbülés és a hála.
A férfi 200 méteres hát második elődöntőjében a délelőtt bravúrosan teljesítő Balog Gábor és az Európa-bajnoki ezüstérmes Bernek Péter úszott. Nagyon jól kezdtek a fiúk, Gábor elsőnek fordult 50 méternél, Péter harmadik volt. Aztán feljött rájuk a mezőny, Balog 1:57.56-os, Bernek 1:57.71-es idővel csapott a célba, s ez egyiküknek sem volt elegendő a döntőhöz. Balog Gábor a 10., Bernek Péter a 11. helyre ért be.
A női 100 méteres gyorsúszás elődöntőjéből 53.05-ös olimpiai csúccsal jutott tovább a 21 éves holland Ranomi Kromowidjojo, a 17 esztendős olimpiai bajnok Missy Franklin harmadikként, a kínai Tang Ji pedig a negyedik legjobb időt úszta.
A női 200 méteres pillangóúszás döntőjében elsőként Liu Zsige fordult, a 21 éves Mireia Belmonte Garcia és Jemma Lowe mögötte küzdött. 150 méternél már két kínai üldözte Belmonte Garciát: Csiao Liu-jang és Liu Zsige, s egyikükkel a legvégén már nem is bírt a spanyol, egy testhosszt vert rá Csiao, aki bámulatos olimpiai csúccsal, 2:04.06-os idővel csapott a célba. Belmonte Garcia a második, a szintén 21 éves japán Nacumi Hoshi pedig a harmadik, míg Jakabos 2:07.33-mal a hetedik helyen ért célba.
A férfi 100 méteres gyorsúszás fináléjában a pekingi bajnok Cesar Cielo kezdett a legjobban, egy századdal a kanadai Brent Hayden előtt fordult a táv felénél, de a brazil visszaesett. Nathan Adrian viszont nagyon is megérkezett, egészen az első helyig tempózta fel magát: 47.52-es idővel érintette a falat. A második helyre a 21 esztendős ausztrál Magnussen ért fel, a harmadik a kanadai Brent Hayden. Jannick Agnel „szótlanul” úszott végig a negyedik helyen, s ott is fejezte be a versenyt.
A férfi 200 méteres vegyesúszás második futamában úszott Cseh László, a Phelpst legyőző Chad le Clos, és a 17 éves világrekorder bajnok Hagino Kosuke. 50 méter után Cseh, le Cos, Pereira volt a sorrend, Pereira és Laci a mellúszásban fej-fej mellett haladt, majd a fordulónál Laci volt előrébb. Következett a gyors, ahol Cseh Lacit nem lehetett beérni, 1:56.74-es időeredménnyel a második helyen megy tovább a fináléba Locte után, s vele tart még Phelps, Hagino és le Clos is.