Dara Eszter kihagyta az 50 méteres gyorsúszást, helyette a váltóban állt rajkőre a londoni ötkarikás viadalon, ám nem volt szerencséje: a fiatalokkal felálló váltót diszkvalifikálták. Ha 50 méteren nem is, 1500-on biztathattunk magyar versenyzőt: Gyurta Gergely megúszta ugyan legjobb idejét, de nem lehet ott a fináléban.
Krecsik Adrienn A londoni olimpia pénteki napján délelőtt négy számban sorakoztak fel a rajtkőre az úszók, s mindegyikben szoríthattunk magyarokért. Azaz majdnem mindegyikben… Az 50 méteres gyorsúszás előfutamaiban Dara Eszter ugrott volna medencébe, ám a 22 esztendős Európa-bajnok kihagyta a selejtezőt, és csak a program végi váltóversenyben indult. Eszter egyébként 100 méteren már próbálkozott, ám hiába nyerte meg selejtező futamát bravúros egyéni csúccsal, nem sikerült tovább lépnie, nagyon erős volt a mezőny. A legrövidebb távon rekordszámú, összesen 74 úszó versengett az elődöntőbe jutásért, ahol 16 hely volt kiadó. Az első előfutam igaz, csak három embert számlált, köztük a rettentően fiatal, 14 éves Nafissatou Moussa Adamou is ott volt. A nigériai kislány becsülettel leúszta a távot 37.29 másodperc alatt, futamát meg is nyerte, de a már említett 74 fős mezőnyből 70-en előtte futottak be. Ám még csak nem is ő döntött fiatalsági rekordot ebben a számban, hanem a még nála is egy évvel később született, mindössze 13 esztendős togói Adzo Kpossi. Ők ketten egy futamban úsztak, Kpossi a nigériai mögött ért célba 26 század lemaradással. Említeni sem kell, sereghajtók lettek összesítésben. A négyes futamban úszott a 14 éves délkelet-afrikai Joyce Tafatatha, futamgyőztesként 27.74-et úszott, amivel 46. lett. Ha már fiatalok, jöjjenek az idősek is: mezőny rangidős versenyzője a tadzsik Katerina Izmaylova volt 35 évesen, ő a 60. Lett (31.27).
Az ötödik futamban Ruta Mejlutityét, a litvánok 15 éves ötkarikás aranyérmesét láthattuk, aki bajnokhoz méltóan futamgyőzelemmel indított, de 25.55 másodperces idejével csak a 26. helyen végzett, ami nem ér telődöntős pozíciót. Ettől a futamtól kezdve emelkedett az átlagéletkor, többségében a húszas éveikben járó lányok ugrottak medencébe, úgy, mint a 21 éves Ranomi Kromowidjojo, aki az előző napon brillírozott: délelőtt olimpiai csúcsot döntött, délután pedig elhozta az aranyat a női 100 méteres gyorsúszásban. Ezúttal sem hazudtolta meg önmagát, futamában mindenkit maga mögé utasított kiváló 24.51-es idejével, amellyel a selejtezőt is megnyerte.
A legrövidebb táv után következett a leghosszabb, az 1500 méteres gyors, ahol Kis Gergő és a kisebbik Gyurta fivér, Gergely állt rajtkőre. Az elején Gergő még kitartott, de a végére kezdett fáradni, 1000 méternél az ötödik helyen úszott. A másfél km-t 15:21.74 perc alatt teljesítette.
Gergely vízbe ugrása után a hatodik, hetedik hely környékén úszott, 100 méternél azonban egy keveset tudott javítani, így a negyedikként végzett futamában 15:04.22-es idővel, 16 századdal megjavítva egyéni rekordját, de még ez sem volt elegendő számára a legjobb nyolcba jutáshoz.
– Tizenhat századot javítottam az egyéni csúcsomon, aminek nagyon örülök, sikerült 15 perc környékén célba érnem, ahogy terveztük. Teljesen elégedett vagyok, de már akkor is az voltam, amikor kijutottam az olimpiára. Természetesen inspirált, hogy a bátyám olimpiai bajnok lett. Amikor verseny közben jelentkeztek a holtpontok, és nagyon fájt, erőt adott az ő sikere, és úgy voltam vele, ha ő kibírta, akkor én is kibírom – nyilatkozta pozitívan Gyurta Gergely.
Az első helyen a 20 éves Szun Jang mehet tovább a fináléba 14:43.25-ös eredményével, de a 17 esztendős Gregorio Paltrinieri is ott lesz a legjobb nyolcasban, aki futamában kezdettől fogva az első helyen úszott, s a végén 6 másodpercet vert társaira, így 14:50.11-es idővel.
A délelőtti program végén foglaltak helyet maguknak a váltóversenyek. Először a női csapatok sorakoztak fel egymás mögött a medence partján, s majd csak utánuk jöhettek a férfiak. Érdekesség, hogy a magyaroknál mind a női, mind pedig a férfi stafétát két utánpótláskorú és két felnőtt versenyző alkotta.
A női 4x100 vegyes váltó első elődöntőjében ugrott medencébe a magyarok négyese: a már tapasztalt Verrasztó Evelyn és Jakabos Zsuzsanna mellett Dara Eszter és a magyar küldöttség egyik legfiatalabb tagja, Sztankovics Anna állt be.
Verrasztó nem kezdett jól, a nyolcadik, utolsó helyen váltotta Sztankovics, aki nem tudott mit kezdeni a lemaradással, továbbra is az utolsó helyen haladt, majd Jakabos váltotta, és ekkor történt, amire senki sem számított: valószínűleg ennél, a Sztankovics-Jakabos váltásnál történt a szabálytalanság, ami miatt sajnálatos módon kizárták a mieinket a versenyből. De nem csak Jakabos, Dara is úgy érzi, hibázott:
– Nem az én döntésem volt, hogy nem indulok el az ötvenen, mert én szívesen úsztam volna – mondta Eszter. – Talán egy egyéni legjobbra jó lettem volna, ami akár középdöntőt is érhetett volna. A váltás nálam is rezgett, én úgy érzem, hogy én hibáztam.
A négyest erősítő Sztankovics Annának ez az első olimpiája, s elmondása szerint eléggé kimerítette:
– Fárasztó olimpiát zárok, az ifjúsági Európa-bajnokság után nehéz volt lemenni az uszodába, folytatni a kemény munkát. Persze az olimpiai részvételért mindent megtesz az ember, ám fejben nagyon elfáradtam – nyilatkozta a 16 éves úszó.
A lányok egyébként az úszott 4:7.93-as idővel sem jutottak volna döntőbe.
A férfi együttest az olimpiai ezüstérmes Cseh László, és az ötkarikás bajnok Gyurta Dániel, a 200 gyorson elődöntős Kozma Dominik és a 100 méteres pillangó ifjúsági Európa-bajnoki ezüstérmese, a szám olimpiai elődöntőse, Pulai Bence alkotta, amely nem mondható gyenge összeállításnak sőt… Ehhez igazodva mindent beleadtak, s remekül sikerült összedolgozniuk: Cseh kezdett háttal, 50-nél első helyen fordult, 100-nál, kissé lemaradva de a negyediken adta át a stafétát Gyurtának, aki tartotta a helyet. Pulai pillangón az ötödik helyen úszott, utána következett Kozma, aki 3:34.44-gyes országos csúccsal behozta a csapatot a negyedik helyre, összességében pedig a hetedik legjobb helyet érték el, így a kvartett bejutott a szombat esti döntőbe.
– Jónak éreztem az úszásomat, a csütörtöki egyéni csúcsomhoz hasonló időt sikerült teljesítenem. Helyezésben, egyéni és újabb országos csúcsban gondolkodhatunk a döntőben – mondta el Pulai Bence, társa, Kozma Dominik szintén az idejük javításán fog munkálkodni: – Azt szeretném, ha a szombati döntőben tovább javítanánk a magyar rekordon. Ehhez én igyekszem a magam részéről azzal hozzájárulni, hogy 48 másodpercen belüli időt úszok.