Szombat este rendezték az utolsó úszásdöntőket a londoni olimpián. A fiatalok még utoljára odatették magukat, s a magyarok is pontszerző helyen végeztek a férfi 4x100-as vegyes váltóban.
Krecsik Adrienn A női 50 méteres gyorson a 21 éves Ranomi Kromowidjojo toronymagas esélyesként ugrott medencébe: tizenöt méternél már vezetett, olyannyira, hogy világcsúcsrészidőn belül úszott. Az utolsó métereken a többiek jobban megközelítették, de nem adta ki kezéből a győzelmet és a csúcsdöntést sem: 24.05-ös olimpiai rekorddal megszerezte második londoni aranyát – az elsőt 100 méteres gyorson. Az eredményhirdetés alatt az immáron kétszeres olimpiai aranyérmes majd’ kicsattant a boldogságtól, a szokásos vagány mosolyával hengerelte le a közönséget. Nem sírt, vidáman, de meghatottan énekelte végig a holland himnusz sorait, s valószínűleg lélekben már a 2012-es londoni olimpiai szereplésének utolsó állomására, a 4x100-as női vegyes váltóra készült. A két számot csupán a férfi 1500 méteres gyorsúszás választotta el, így nem sok ideje maradt Ranominak regenerálódni. A váltóversenyre mosolygósan érkezett, s úszta le a két hosszt. A számot a 17 éves Missy Franklin és a 22 éves Allison Schmitt által erősített Amerikai Egyesült Államok nyerte új világcsúccsal, 3:52.05 másodperccel, Ausztrália és Japán előtt. A hollandok a hatodik helyen végeztek.
A férfi 1500 méteres gyorsúszásban a 20 éves Szun Jang kapta a legnagyobb figyelmet és nem csak azért, mert a világcsúcstartó kínai minden éremből már szerzett egyet-egyet, és ezúttal is a szám favoritja volt, hanem mert még a rajtjelzés előtt vízbe ugrott, miután zajt halott a tömegből. A többi versenyző mozdulatlan maradt. Szun ez után kimászott a medencéből és várta a következményeket.
– Nem hallottam a bírót, mert akkora zaj volt a helyszínen. Azt gondoltam, diszkvalifikálnak az elugrásom miatt, ami nagyon nem hiányzott volna, mert igazán akartam azt az aranyat – mondta el az esetről Szun.
Nagy volt a megkönnyebbülés, amikor a versenybíró megengedte, hogy visszaálljon a rajtkőre és folytassa a versenyt, mintha mi sem történt volna. Kis késéssel tehát, de elrajtolt a mezőny, amelyből egyértelműen kiemelkedett az elején hibázó kínai. Szun 450 méternél már másfél másodperccel világcsúcsrészidőn belül járt, s másfél másodperccel a mezőny előtt haladt. 850 méternél már külön versenyt úszott, bámulatos idővel: 1.88 másodperccel a világrekord előtt, 4 másodperccel pedig a mezőny előtt. 1350 méternél 2.28-cal jobbat úszott, mint a világcsúcs, amelyet a végén meg is döntött 14:31.02-es időeredménnyel, s a kínaiak ötödik aranyérmét szerezte meg.
Célba érkezése után könnyek között tört ki, látszott, felszabadult a benne felgyülemlett feszültség, a közönség csak ünnepelte. Mögötte a 23 éves kanadai Ryan Cochrane 8.61 másodperces hátránnyal ért be, s új Amerika-csúcsot úszott 14:39.63-mas idővel. A 17 esztendős Gregorio Paltrinieri, aki Debrecenben aranyat szerzett a számban, az ötödik helyen ért célba.
A nap és az úszóversenyek záró száma a 4x100-as váltóversenyek voltak. A Cseh László, Gyurta Dániel, Kozma Dominik, Pulai Bence alkotta férfi együttes hetedik idővel kvalifikálta magát a fináléba, ahol Cseh nagyon erősen kezdett, az amerikaiak mögött 15 századdal fordult a második helyen. Gyurtának a harmadik helyen adta át a stafétabotot, aki tartotta a pozíciót. Az élen amerikai-japán harc folyt. Pulai pillangózott, s ő is szépen hozta a harmadik helyet. A sorrend ekkor Japán, Amerikai Egyesült Államok, Magyarország volt, majd Kozma következett a gyorssal, s már-már reménykedhettünk abban, ami hatalmas sikert jelentett volna: a dobogós harmadik helyben. Ám Dominik hiába adott bele mindent, mert közeledtek az ausztrálok, akik a végén a britekkel együtt meg is előzték a magyar kvartettet. A mieink tehát az ötödik helyen értek be, de új országos csúcsot döntöttek 3:33.02-es idővel. Az első helyen az amerikaiak végeztek 1.91 másodperces előnnyel a japánok előtt. Michael Phelps 18. olimpiai aranyát szerezte meg a váltó győzelmével.
– Csoda ez az ötödik hely! Szerintem négy év múlva, Rióban éremért fogunk úszni – vélekedett Pulai Bence, de Kozma Dominik is reálisnak tartja az elért helyezést:
– Háromtól nyolcig játszottunk a számokkal délután, amikor a lehetséges helyezésünkről beszélgettünk. Persze a bronz irreális volt, de az utolsó hely se tetszett volna, ez az ötödik szerintem nagyon szép teljesítmény, nagyon jók voltunk – összegzett a 19 éves Kozma.