Fegyverhiba, büntetőpontok, fenyegető eső. Ha valami jól sikerült, utána mindig jött a rossz is. Nem hozott szerencsét a magyaroknak a hazai pálya a tatai ifjúsági világbajnokság nyitó napján.
Krecsik Adrienn Szeles, borongós időre ébredt 28 ország több mint 150 öttusázója Tatán, az ifjúsági világbajnokság helyszínén, ahol a váltóversenyekkel kezdődött a program. Félő volt, hogy a késő délután startoló kombinált versenyszámot elmossa az eső, de végül az esemény nem adta meg magát a kedvezőtlen időjárásnak, mind a négy tusát – mivel ebben a korosztályban még nincs lovaglás – rendben lebonyolították. Hamar besötétedett ugyan, de ez még jól is jött az utolsó tusára, a fényben jobban látszott, hová mennek a lövések a céltáblán.
A tizennyolc év alatti ifjúság fél kilenckor kezdte a napját a páston: a 15 lánycsapat a tatai kézilabdacsarnokban feszült egymásnak, a 14 fiú trió pedig a küzdősportcsarnokban. A Földházi Anita, Józan Beáta, Berényi Lilian összeállítású hármas közepesen indított: 22 győzelemmel, 20 vereséggel és összesen 846 ponttal négyes holtversenyben a negyedik helyen végzett a francia, fehérorosz, koreai trióval. A 3x100 méteres úszásra a tatabányai Gyémánt Fürdőben került sor, ott két csoportra osztották a versenyzőket, a magyar lányok a második futamban a kettes pályát kapták. A kezdő ember, Anita jól vette a rajtot, együtt úszott a litván lánnyal, aki később, a forduló után elszakadt tőle, de Földházi szépen tartotta magát a harmadik helyen, amikor Beáta váltotta. Ő egy helyet hátracsúszott, és szinte a fehéroroszokkal egyszerre ért vissza a falhoz. Lilian az ötödik helyen hozta be a váltót 3:15,22 másodperces idővel, ami összességében a hetedik helyet jelentette. Ebben viszont benne van egy 80 pontos, több mint 20 másodperces büntetés is, amelyet szabálytalan pályaelhagyásért kaptak: a tajvani csapat végig nagyon lassan úszott, s az első és a harmadik ember nem várta meg, amíg lassabb riválisuk is megérinti a falat, hanem hamarabb elhagyta a pályát. Ezért járt a büntetés.
A lövészettel megszakított futásban Anita így 1 perc 10 másodperc után indulhatott az elsőhöz képest. Jól lőtt, és nem veszített különösebben időt. A litván versenyző haladt legelöl, mögötte az oroszok és a franciák is nagyon együtt voltak. Anita után Lilian jött, a hatodik helyen futott ki a lövészete után, eközben az élen oda-vissza vették egymástól az első helyet a litván és az orosz lányok. Liliant a második lövészet közben két csapat, a német és a fehérorosz is megelőzte. Beáta a nyolcadik helyen csatlakozott a mezőnyhöz, s ezt a helyet a végéig tartotta: a válogatott 3398 ponttal fejezte be a számot. Az aranyérmet az orosz alakulat nyakába akasztották (4148 pont), az ezüstöt a litvánokéba (4064 pont), a bronzot pedig a franciák kapták (4006 pont).

A fiúk hármasa – Fröhlich Tamás, Horváth Norbert, Strobl Krisztián – igencsak elrontotta a vívást: 39 asszóból 18-at nyertek, de 21-et elveszítettek, innen pedig nehéz volt már a felzárkózás. Igaz, a következő számot, az úszást szédületes, majd’ három másodperces előnnyel nyerték: a második futamot a legelőkelőbb, négyes pályáról kezdték. Ennek megfelelően kiváló rajtot is vettek, Norbert rögtön az élre tempózott, elsőként fordult, s nagy előnnyel a magyarok váltottak elsőként. Tamás két testhosszra növelte előnyüket, Krisztián pedig már könnyedén behozta a stafétát az első helyen 2:51,6-os idővel. Ezzel sikerült egy helyet javítani, és a hármas feljött a hetedik helyre. A magyarok a kombinált számban 30 másodperccel később indultak, mint az élről rajtoló oroszok, akik mögül 7 másodperc hátrányból startoltak a németek és a fehéroroszok. Az első váltásnál a németek vezettek az oroszok és a dél-koreaiak előtt, Tamás az 5. helyen adta át a stafétát Norbertnek, aki az első lövészetét követően a 4. helyre jött föl. Az élen nagy csata folyt az oroszok, a németek és a dél-koreaiak között, de mögöttük feltűnt Norbert is. Ekkor megcsillant a dobogó reménye, majd a magyar fiú másodszor is a lőállásba állt, ám az öt lövéséből az utolsót csak nagyon sokára sikerült teljesítenie, ezzel hátrébb sorolódott az együttes. Az ötödik hely volt a magyaroké, amikor Krisztiánnak szintén nem engedelmeskedett a fegyver, így a csapat a hatodik helyre esett vissza, s végül ott is ért célba 4696 ponttal. A világbajnok a német gárda lett 4992 pontot gyűjtve, a koreaiak lettek a másodikok (4968 pont), a harmadikok pedig a franciák (4904 pont).

Kállai Ákos utánpótlásedző így nyitotta értékelését: „Hol is kezdjem…?” Bizony nem ilyen eredményekre számított, hiszen a fiúkat a dobogóra, a lányokat az első hatba várta. Úgy véli, már az elrontott vívás megalapozta a nap hátralevő részét, aztán sehogy sem akart összejönni, „a sok pici pluszból sok mínusz lett”.
– Az uszodában bravúrosan teljesítettek a fiúk, a lányokat megbüntették. A fiúk utolsó embere hibázott a lövészetnél, és ha az ember kiesik a ritmusból akár egy széllökés miatt, vagy azért, mert sokáig kivár, az végzetes lehet. Az dönt, mennyire gyorsan tud visszaállni a megszokott mozdulatokhoz. De a lányoknál sem volt zökkenőmentes ez a szám: egyiküknek a pisztolya rakoncátlankodott, nem tudta rendesen felhúzni, és ezzel elveszett bő negyven másodperc – mondta az edző honlapunknak, majd hozzátette, tudomásul kell venniük, hogy ez így sikerült, és bíznak benne, hogy a hétvégi egyéni és csapatversenyen jobban kijön a lépés.
Csütörtökön a vegyes váltók küzdhetnek meg egymással, ahol a magyarok tartalékversenyzőkkel, Ormándi Rebekával és Bruckmann Gergővel indulnak, hogy ők is szerephez jussanak és tapasztalatokat gyűjtsenek, mert bár tehetségesek, nem elég kiforrottak még. Kállai szerint lehet esélyük, ha más csapatok is így gondolkodnak, és náluk sem a legerősebbeket vetik be.
– Ha jó napot fognak ki, tudják egymást inspirálni, oda tudnak keveredni az elejére. Úgy váltam el tőlük, hogy működjenek csapatként. Küzdjenek egymásért és élvezzék a versenyzést – osztotta meg velünk gondolatait az utánpótlás-kapitány.
Eredmények
ITT.