2024. május 1.

2012-11-22 23:50

Bernek ezüsttel nyitott

Remekül alakult a magyarok számára az első nap a chartres-i rövid pályás úszó Európa-bajnokságon: öt érmet szereztek, s abból az ifjúsági olimpiai bajnok Bernek Péter ezüsttel vette ki a részét.

K. A. Épphogy csak elkezdődött a franciaországi 25 méteres Európa-bajnokság, Bernek Péter máris letette névjegyét. A nap elején magabiztosan nyerte a 200 méteres hátúszás előfutamát, méghozzá 1:50.72-es új országos csúccsal, de az esti döntőben is hozta kitűnő formáját, kétségkívül az aranyért úszott. Az Eb-ezüst- és bronzérmes fiatal a négyes pályáról ugrott medencébe, ám mellette, az ötösön figyelnie kellett a lengyel Radoslaw Kaweckire, akivel a debreceni Európa-bajnokságon is nagyot csatázott. Péter jó rajtot vett, a harmadik helyen fordult 50 méternél, 100-nál pedig már a második helyen jegyezték, 4 tizeddel Kawecki mögött. A különbség egyre nőtt köztük, látszott, a lengyel fiú nem fogható, de a második helyet Bernek biztosan hozta 1:49.41 másodperces időeredménnyel, amely újfent országos rekordot ért. Kawecki aranyéremmel zárt tehát, amelyhez 1:48.51-es Európa-bajnoki csúcs is dukált. A 20 éves fiú, aki a magyarok első érmét szerezte, így nyilatkozott még vízcseppes háttal: – Úgy érzem, ma egész jól ment, és nem csak az országos csúcs miatt. Amire figyelni kellett – például, hogy ne aludjak bele a második ötven méterbe –, arra figyeltem, talán a harmadik lehetett volna kicsit erősebb, de így is eléggé elfáradtam a végére. Az ezüstéremmel elégedett vagyok, Kaweckit képtelenség megverni rövid pályán, annyira brutálisak a fordulói. Ám elsőként nem Bernek, hanem az egész Európa-bajnokság legfiatalabbjai, Sztankovics Anna és Sebestyén Dalma ugrottak medencébe az 50 méteres mellúszás elődöntőjében. A kétszeres ifjúsági-Európa bajnok Anna az első nyolcasban kezdett a kettes pályán. A negyedik-ötödik hely környékén fordult, végül pedig a nyolcadik helyen ért be 31,69-es idővel. Ez nyolc századdal kevesebb volt a délelőtt idejénél, és összességében a 16. helyet szerezte meg vele. Annától bemelegítésnek fogható föl ez a szám, hátravan még a 100 és a 200 mell, de így is túlszárnyalta tavalyi teljesítményét, amikor már az előfutamok során kiesett a versenyből. Sebestyén Dalma a második futamban úszott, a nyolcas pályán, s nem rajtolt igazán jól. A végére le is maradt, így 31.62-tal fejezte be a számot, ez pedig a 15. időt jelentette. A nyitónapon többször is felcsendülhetett a magyar himnusz: kétszer Hosszú Katinka, egyszer pedig Cseh László jóvoltából. Ezüstérmemmel Bernek Péter büszkélkedhet, a bronzmedált pedig Jakabos Zsuzsanna nyakába akasztották.