A 14 esztendős Novoszáth Melinda a Toyota T-Max SZUE legeredményesebb versenyzője lett ebben az évben, s az utánpótlás-viadalokon rendre kimagaslóan teljesített. Szeptembertől még keményebben dolgozik, s elutasít minden, a jövőjével kapcsolatos feltevést. Tudatosan csak a legközelebbi céljára összpontosít: az ifjúsági Európa-bajnokságra.
Krecsik Adrienn Novoszáth Melinda a hét végi kecskeméti nemzetközi viadalon ifi Eb-s szintidőért szeretett volna medencébe ugrani, ám néhány nappal korábban megbetegedett, így csak a magas lázzal tudott küzdeni. Ennél fogva az indulási jog kivívása még várat magára, legközelebb márciusban próbálhatja meg. Másra nem is gondol sem a szegedi leány, sem pedig az edzője, Gellért Gábor. A mester nagy tehetségnek tartja tanítványát, már akkor látta, sokra viheti, amikor nyolc éves, "béka" korában, az első seregszemléjén négyszer állhatott a dobogó tetejére. Azóta sem adja alább, nem voltak mélypontjai. Hogy ez így is maradhasson, és Melindát egyre többször jegyezhessék külföldi versenyek élén, szeptembertől nagyobb erőkkel dolgoznak, ami napi négy és fél óra úszást és heti háromszori gimnasztikát jelent. Az EYOF-bronzérmes versenyző jól viseli a terhelést. Készül becsületesen. Az élsportban nincs alku, de Gellért sem az az edző, akinek ellent lehet mondani. Meglehetősen hajthatatlan az elképzeléseit illetően, ám Melindát remekül tudja motiválni.
– Igazából mindig a szemem előtt lebegnek a céljaim. És ha már nagyon nem megy, az edzőm emlékeztet rá a megfelelő pillanatban. Ez elég ahhoz, hogy mozgósítsam a tartalékaimat – állítja Melinda. Gellért hozzáteszi: ha ő nincs ott a medence szélén, Melinda hajlamos engedni a teljesítményéből.
Legutóbbi nagyszerű szereplése, a közép-európai országok vetélkedése előtt azonban maga a leány sem tűrte a lazítást, keményen dolgozott, fontos volt számára a viadal. Meg is lett az eredménye: hét számban indult, s mind a hétben győzedelmeskedett, de mint mondja, nem sikerült volna, ha az ellenfelek jó szereplése nem sarkallja őt is jobbra.
Hasonlóan szép eredményei másféle feladat elé is állítják az edzőit:
– Amikor ilyen nagyszerű teljesítmény után hazajön, rajtunk a sor, hogy a vízben tartsuk, s ne hagyjuk fölötte röpködni. Tapasztalatból mondom: a 19-20 éves tanítványaimra egyre többet mozgósít a munkámban a pszichológiából. A sikereket sem könnyű megemészteni.
A versenyző persze tudja, hogy siker után ugyanúgy kell végeznie a munkáját, ha nem sokkal jobban, hisz még az elején jár. Tudja magáról, hogy tehetség, s nem tulajdonít nagy jelentőséget a sűrűsödő médiamegjelenéseknek. Ami kiemeli a társai közül: a gyorsasága, az állóképessége, a remek fordulói, a széles repertoárja. A későbbiekben a vegyes számok, a 200 pillangó, illetve a 200, 400 és 800 gyors az, amiben sikeres lehet. Tavasszal, alig 13 évesen a felnőtt bajnokságon hat számban is döntőt úszott, ez pedig jól jelzi, hogy a legjobbak közt sem remeg meg a lába.
Melinda a szorgos hétköznapokon akkor képes igazán kikapcsolódni, ha a családjával van.
– Más támogatás nem is kell – vallja. – A szüleim, nagyszüleim mindent megtesznek azért, hogy nekem ennyire jól menjen a választott szenvedélyem, tartják bennem a lelket a nehezebb napokon is.
Testvéreitől, Tamástól és Noeltől az uszodában sem válik meg, akik szintén szép eredményekkel büszkélkedhetnek. Az úszás még jobban összetartja őket. A támogatásra szüksége is van, hisz nagyon fontos viadalok következnek, nem beszélve a középiskolai felvételiről. De mint mondja: „Megtanulhatom, igazából mire vagyok képes.”