Az egyébként is meghatározóan erős úszósportunknak hamarosan két új bázisa lehet, miután az UTE az olimpiai bajnok Gyurta Dánielt, a Vasas pedig a vb-győztes Hosszú Katinkát szerződtette. De milyen lesz a világsztárok környezete, hátországa? Erre kerestük a választ.
Krecsik AdriennElőször Ipacs Lászlónét, az UTE szakosztályvezetőjét kérdeztük.
– Milyen most a szakosztály helyzete?
– Ehhez először tudni kell a múltjáról. Az rendkívül eredményes volt. Amikor tizenöt-húsz év

vel ezelőtt Darnyi Tamásék eligazoltak tőlünk, hatalmas érvágást jelentett, bizony megroppant a szakosztály is. Rettentő nehéz időszak következett, de mindent megtettünk azért, hogy fenntartsuk magunkat.
– Gyurta Dániel szerződtetése jelenthet ugródeszkát újabb sikerkorszak felé?
– Így, hogy vele együtt jöttek fiatal versenyzők is, például Kiss Nikoletta – aki jelenleg is az Ausztrál Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon versenyez –, sokkal bizakodóbbak vagyunk, és sokkal inkább hisszük, hogy megint eredményesek tudunk lenni. Ők jelentik a minőséget, a mennyiségi felzárkózást az újpesti uszoda beindulásától várjuk, az év végétől.
– Az olimpiai bajnok átigazolásának hírére sokan jöttek, hogy úszók szeretnének lenni?
– Látványos létszámnövekedés egyelőre nem történt, hiszen a feltételeink még nem javultak. Abban bízunk, hogy az új tanuszoda beindításával megoldódik az UTE úszóutánpótlásának kérdése. Viszont el kell ismerni, nagyon jót tesz a szakosztálynak, ha nagy név fémjelzi. Ha a feltételek is meglesznek, akkor leszünk ismét olyan eredményesek, mint régen.
Egy házzal arrébb Magyarovits Zoltán, a Vasas SC vezetőedzője válaszolt.
– Történt-e változás azóta, hogy Hosszú Katinka a klubhoz igazolt?
– November közepén alakult meg a szakosztály, az első utánpótláscsoport azokból a gyerekekből jött létre, akik átjöttek a volt Jövő SC-s csoportomból, mert tíz évig ott edzősködtem. Illetve más egyesületekből is csatlakoztak néhányan az 1999-2002 között születettek korosztályához, így jelenleg tizennégyen vannak. Köztük országos ranglistavezetők, korosztályos csúcstartók. Nagy részük akár már a riói olimpián is ott lehet. A fiatalokkal a minőségi munkára törekszünk és szeretnénk tovább vinni a Széchy-örökséget.
– Milyen hasznot hozott Hosszú Katinka átigazolása?
– Lehetőségünk van megismerkedni az amerikai és az egyébként is legmodernebb módszerekkel, amelyeket mi is beépíthetünk a felkészülésünkbe. Nem utolsósorban sokat jelent, ha a gyerekek látják őt, mellettük úszik, mert így a tízévesek már annak szellemében ugranak medencébe, hogy belőlük is olyan nagy úszó válhat, mint Katinka. Ez is motiválhatja a kicsiket, hogy hozzánk jöjjenek.
– Mit tesznek ennek érdekében?
– Még ebben a hónapban elindítjuk a versenyelőkészítő csoportunkat. Mondhatjuk, az a januári program, hogy felfedezzük a fiatal tehetségeket. Leginkább a második és harmadik kerületi gyerekek jelentkezését várjuk, továbbá az általános iskolákat is járni fogjuk. Keressük azokat, akik az úszás felé orientálódnak, ebből kívánjuk felépíteni az utánpótlásunkat. A szövetség támogatásával a pályát megkapjuk hozzá, attól kezdve pedig már a mi dolgunk, hogy elérjük a gyerekeket meg a szülőket. Az, hogy nálunk komoly szakmai munka folyik, arra Katinka kiváló ajánló levél.