Szép teljesítménnyel, három ezüstéremmel zárult a történelmi, első részvételünk a junior úszó-világbajnokságon, Dubajban. Az utánpótlás-kapitány Güttler Károly értékelte a maroknyi, hatfős magyar csapat szereplését.
reb 91 ország, 753 induló, 34 világbajnoki csúcs hat nap alatt – számokban így jellemezhetjük a múlt heti dubaji junior úszó-világbajnokságot. A hatfős magyar csapat három ezüstérmet szerzett, ezzel az éremtáblázaton a 13. helyen zárt, de ahogy Güttler Károly utánpótlás-kapitány mondja, ha ebből az egyik arany, máris négy-öt hellyel előrébb végez Magyarország.
Érte el mindezt úgy a válogatott, hogy nagyon rossz időpontra írta ki a versenyt a nemzetközi szövetség (FINA).
– Megmondom, milyen ez: mint amikor pótvizsgára kell készülni – érzékelteti a helyzetet az egykori, olimpiai ezüstérmes mellúszó. – Egész nyáron tanulsz, de már nem megy ugyanúgy. A gyerekek is: a társak már nyaraltak, lazítottak, tűzijátékra mentek, ők meg a megszokott társak nélkül készültek. Nincs pihenőjük, nyaruk, hiszen ahogy visszaértek, kezdődött az iskola. Ez pedig azért beleég az agyukba, a szervezetükbe.
A távoli helyszínek és az emiatt magas költségek mellett ez is érv volt, hogy korábban miért nem vettünk részt junior vb-n. Azonban a 2017-es esemény rendezési jogának elnyerése egyértelműen az indulás felé mutatott, így először, de nem utoljára Dubajban rajthoz álltak a magyar fiatalok.
Arra kértük a kapitányt, egyesével ejtsen szót a fiatalokról.
– Mindenképpen Szilágyi Liliánával kezdem. Tudjuk, milyen nehéz helyzetben vágott neki a vb-nek, elveszítette szeretett nagypapáját, Gyarmati Dezsőt, akinek legnagyobb álma volt látni unokája sikereit. Liliána nagyságát mutatja, hogy ennek ellenére nagyon jó formában versenyzett. A kétszáz pillangót taktikailag elrontotta, de hát még nagyon fiatal, érnie kell. Aki a tavalyi ifjúsági Európa-bajnoki aranya után így tud teljesíteni, arra biztos, hogy a jövőben is lehet számítani, gondolok itt főleg a riói olimpiára. És ne felejtsük el, százon fantasztikus egyéni csúcsot úszott.
A kapitány korábban már sokszor méltatta Horváth Dávidot, a Kőbánya SC mellúszóját, mint akiről sokat hallunk még. Kezdésnek a vb-n, a 200 mellen szerzett második helye miatt.
– Az ifjúsági Európa-bajnokságon, amelyen még jövőre is indulhat, idén negyedik hellyel kellett megelégednie. Korábban – nem nekem, nem is edzőnek – azt mondta, olyan nincs, hogy ő érem nélkül fejezze be az évet. Elhatározta, és megcsinálta. Ha belegondolok, kétszázon már most jobb ideje van, mint amit én valaha úsztam, 100-on sincs két másodpercre se az egykori legjobbamtól. Persze, nem ebből kell messzemenő következtetéseket levonni, de még csak 17 éves, és már elindult a világ felé. S persze bőven van még mit javítani.
György Réka sem 200, sem 400 vegyesen nem jutott döntőbe, amit nagyon sajnált a kapitány, de mivel még jócskán fejlődhet, javíthat az időn, nincs semmi probléma, menni kell előre. Érzése szerint Sebestyén Dalma az ifjúsági Eb-n volt csúcsformában, egy hónap különbséggel nem tudott akkorát javulni, hogy megismételje az ottani érmes szereplést. Az időket megúszta, ám ami ott aranyat és bronzot ért, itt már nem volt elég (két döntős szereplésre azért igen). Földházi Dávid 200 háton hozta, amit tud, döntőbe jutott, ám ugyanaz a helyzet nála is: ez Dubajban nem ért dobogót. Güttler nagy lehetőséget lát benne, hiszen fejben és fizikálisan is minden adottsága megvan, ráadásul az ország egyik legjobb uszodájában, a kecskemétiben készül.
A végére hagyta Sztankovics Annát: az UTE versenyzőjét műtötték a nyáron (úgy tudjuk, a manduláját vették ki), a kényszerű kihagyás pedig nem jött jól a felkészülésben. Fő számát, a 200 mellett ezért inkább nem vállalta, viszont 50-en „kegyetlenül elkapta a középdöntőt”, élete első országos csúcsát érő idejét úszta (Kovács Ágnes rekordját adta át a múltnak).
– Az látszik, hogy az úszóhatalmak egyre komolyabban veszik a vébét, így egyre nehezebb lesz érvényesülni. A magyar indulók mindegyikére igaz: csak rajtuk múlik, mi lesz belőlük, mert a tehetségük és a tudásuk alapján előttük áll az élet.
A világbajnokság összes eredményét itt találja, az éremtáblázatot pedig, amelyen Ausztrália végzett az első helyen, itt.