UtánpótlásSport
2025. május 15.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Úszás

2013-10-30 10:00

A jövő még a pompás jelent is felülmúlhatja!

A Magyar Olimpiai Bizottsággal folytatott sportági konzultációk között az úszószövetség volt a soros… Fábián László MOB-sportigazgató méltatta az úszók hazai viszonylatban egyedülállóan színvonalas munkáját.

MÚSZ Az igazgató, helyettesével, Barta Csabával összhangban leszögezte: az elért sikersorozat nem a véletlen műve, a nemrég beterjesztett, hosszútávú sportágfejlesztési program pedig „egyedülálló a magyar sportban, ilyet senki mástól nem láttunk, nyolc évre előre gondolkodnak, miközben már a legfiatalabb tehetségek fotói is megjelentek a honlapjukon.” A MÚSZ-t képviselő vezetők – Gyárfás Tamás elnök, Szabó Tünde főtitkár, Kiss László szövetségi kapitány, Törös Károly utánpótlás szövetségi kapitány és Kausz István, a válogatott orvosa – megköszönték a szép szavakat, Kiss László pedig rögtön kijelentette: „rövid távon is nagy terveink vannak, ahogy Londonban a legnagyobb létszámú csapatot mi állítottuk ki, ugyanezt kívánjuk elérni Rióban is, de természetesen még jobb eredményekkel.”
A szövetségi kapitány hozzátette, a sportágfejlesztési program keretében kapott kormányzati támogatás soha nem látott távlatokat nyit a sportágban, a cél a minél szélesebb bázis megteremtése. „Ilyen nagyságrendű pénz még sohasem jelent meg az úszósportban, a keretek nagyra nőttek, ezt kívánjuk tartalommal, eredményekkel megtölteni. Az első jelentős lépés, hogy sikerült hazahozni a külföldön világbajnokot nevelő Törös Károlyt, és ha hasonló lehetőségeink lesznek hosszútávon, akkor még mindenképpen szeretnénk hazacsábítani két másik külföldön dolgozó szakembert, a kanadai válogatott mellett tevékenykedő Nagy Józsefet és az olaszoktól Gyertyánffy Tamást.” Szabó Tünde a sportágfejlesztési program kapcsán jelezte, valóban az a cél, hogy minden gyerek tanuljon meg úszni, a forrás bősége pedig lehetővé teszi, hogy akár létesítmény-problémákat is orvosoljanak. Jelenleg négy-ötezer gyerek úszik becsléseik szerint, de ezt a számot szeretnék megduplázni a következő években. Emellett természetesen a versenysportnak is minden eddiginél jobb feltételeket teremtenek, számos, korábban elérhetetlen sportegészségügyi eszközt tudnak beszerezni, rendszeressé válnak a mérések, több pszichológust vonnak be a válogatott munkájába. Gyárfás Tamás szerint nyugalmi állapotban van a sportág, azaz lehet bővíteni a kereteket – ahogy több országban is szisztematikus kiválasztás zajlik, úgy nálunk is az került a fókuszban, hogy minél nagyobb legyen a merítési lehetőség, és egyetlen tehetség se kallódjon el. És a külsőségekre is adnak: „Akik bekerülnek a programba, azok a gyerekek egységes, a 2021-es világbajnoki pályázat színeiben pompázó egyenfelszerelést kapnak a köpenytől a táskáig, és ezt büszkén viselhetik.”

Persze nem minden fenékig tejföl, mert jelentős probléma a budapesti vízfelület elosztása: bár többször ígéretet kaptak, továbbra is magáncélokat szolgáló úszásoktatás veszi el a legjobb kluboktól az edzéslehetőséget. „Eljutottunk oda, hogy a Jövő SC, a Vasas és az Újpest már nem tud újabb fiatalokat az élcsapatukhoz venni, mert egyszerűen nincs több hely a medencében. Pedig Olimpiai Központnak hívják a létesítményt, mégsem ezt a célt szolgálja” – közölte Gyárfás, kérve a MOB segítségét.

Az egyenfelszerelésre „pályázó" tehetségből pedig rengeteg van. Ezt Törös Károly is megerősítette, aki utánpótlás-kapitányként folyamatosan járja az uszodákat. „Jó időben kerültem jó helyre. Sok országban jártam, szétnéztem, tanultam, most ezt a sok tapasztalatot szeretném visszaforgatni a magyar úszósportba. Azt kell mondanom, hogy a régiós rendszerben folyó képzés egyedülálló a világon, ez hihetetlen távlatokat nyit előttünk. Rengeteg tehetségünk van, ezt az eddig látottak alapján is biztosan állíthatom. És olyat sem láttam még, amit legutóbb Kőbányán, hogy két óra alatt komplett edzést tartottak százhúsz óvodásnak, tornáztak, medencében is voltak – ezt nem csupán itthon, de az egész világon példaként kellene állítani mindenki elé.” Törös Károly ugyanakkor a szakmai színvonalat is figyeli az edzőknél, mint megjegyezte, bizonyos helyen látszik, hogy „csinálják, csinálják, de nem biztos, hogy jót csinálnak” – ahol tud, igyekszik segíteni a tapasztalataival. S mivel saját bevallása szerint Kiss László meghosszabbított kezének tekinti magát, a felnőtt sztárokkal is rendszeresen konzultál, így Hosszú Katinkával és Gyurta Dániellel is. „Úgy gondolom, ami most elindult a magyar úszósportban, az minden eddiginél fényesebb jövővel kecsegtet” – összegzett az utánpótlás-kapitány.