Rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezte 26 egyesület azzal a céllal, hogy visszahívják tisztéből Dobos Imrét, a súlyemelőszövetség elnökét és az elnökséget. A reformokat akaró egyesületek képviselője nyilatkozott honlapunknak.
Szegő Tibor A sportági szakszövetség tagegyesületeinek több mint 60 százaléka élt alapszabály adta jogával, olvasható abban a közleményben, amelyet a változást szorgalmazó klubok nevében írt alá Tamtom Péter, az egyesületek megbízott képviselője, a kisbéri Vállalkozók SE elnöke, Bökfi János lemondott szövetségi kapitány, a Békéscsabai Előre SC elnökhelyettese és Fodor Emese, az Ózdi Súlyemelő FC szakosztályvezetője.
Tamtom Péter
Tamtom Péter, aki az Észak-Dunántúli Súlyemelő Szövetség elnöki tisztét is betölti, a korábban honlapunkon megjelent Dobos nyilatkozatra is hivatkozva kezdte az indokok felsorolást, melyek miatt azonnali változást szeretnének:
– Dobos úr nyilatkozata mögött nyilván az áll, hogy a súlyemelés nem került be a 16 kiemelt sportág közé, holott ezt megelőző sokévtizedes eredményessége alapján ez indokolt lett volna. Ezzel a döntéssel főleg az utánpótlás került kilátástalan helyzetbe. A klubok számára idáig is egyre növekvő mértékben okozott nehézséget a sportág jövőjét megalapozó, megfelelő létszámú utánpótlás-bázis megteremtése és fenntartása. E tendencia fokozódása várható, amennyiben a sportág nem indul el a megfelelő irányba.
– Mi az elsődleges céljuk, túl azon, hogy leváltsák a jelenlegi vezetést?
– Hosszú távú stratégiánk első lépése, hogy egy átlátható, hatékony, jól strukturált sportági vezetés alapjait rakjuk le. Erre építve valósíthatóak meg azok a szakmai, pénzügyi és gazdasági irányelvek, melyektől már rövid és középtávon is stabilizációt és előrelépést várunk. Mindezek eredményeképpen látjuk megvalósíthatónak egyik legfontosabb célkitűzésünket, hogy sportágunk a kiemeltek közé kerüljön.
– A szövetségnek megállapodása van a Magyar Olimpiai Bizottság keretein belül működő Sport XXI programmal, melynek segítségével a legkisebbek forráshoz juthatnak. Ezen is változtatnának?
– Ez a program részben, de korántsem átfogóan jelent megoldást az utánpótlás helyzetére. Nem nyújt megoldást továbbá olyan alapvető, a sportág szakmai, vezetési hiányosságaira visszavezethető problémákra, melyek az egyesületek egységes kezdeményezéséhez vezettek.
– Korábban volt már kísérlet a jelenlegi elnök leváltására, de akkor sikertelennek bizonyultak a próbálkozások. Mi változott mostanra?Dobos Imre
– Másfél évvel ezelőtt valóban volt már egy kezdeményezés. Az összehívott rendkívüli közgyűlésen minden törekvés ellenére sem volt módja a kluboknak arra, hogy több alternatívát, több jelölt programját mérlegelve határozzanak a jövőről. Erre való tekintettel 26 klub rendkívüli közgyűlést kezdeményezett a vezetés felé ymegrendült bizalom okán. Átláthatatlan vezetői elvek, következetlen döntések sorozata késztette lépésre a klubokat, akik mindezeknek, s a jelenlegi elnök sportdiplomáciai gyengeségének tudják be, hogy a sportágat nem jegyzik hazánkban kiemeltként.
– Érdekes az időzítés, hiszen Nagy Péter néhány napja lett pontszerző a wroclawi világbajnokságon. Miért nem léptek korábban, hiszen jó ideje ismert, hogy a súlyemelés kimarad a kiemelt tizenhatból?
– A másfél évvel ezelőtti rendkívüli közgyűlésen a súlyemelés helyzete messzemenőkig nem került nyugvópontra. A hír, hogy a sportág nem került a kiemeltek közé, hosszú évek óta nem tapasztalt egységbe tömörítette a tagság jelentős részét. Szakmai oldalról üzenet értékű volt Bökfi János szövetségi kapitány és Szűcs Endre utánpótlás-vezető lemondása néhány hónappal ezelőtt.
– Ki az önök elnökjelöltje?
– Természetesen kialakult álláspont van a szövetség jövőbeni vezetésének személyi kérdéseinek vonatkozásában is. A sportág a rendkívüli közgyűlésen olyan vezetést kíván választani, olyan vezetői apparátusnak kíván bizalmat szavazni, amelyik képes jó irányba fordítani a sportág helyzetét. Konkrétumok nyilvánvalóan még a rendkívüli közgyűlést megelőzően napvilágot láthatnak.
(Természetesen kerestük a regnáló elnököt Dobos Imrét, hogy ő is fejtse ki álláspontját, de külföldről sms-üzenetben jelezte: hazaérkezése után, néhány nap múlva reagál a kialakult helyzetre.)