Már az első perctől kezdve remek ötletnek tartotta a Jövő bajnokai-programot Kovács Ottó, az észak-magyarországi régió vezetője, aki szerint talán a legfontosabb elem a rendszerben, hogy a jelen nagyjai részt vesznek a legifjabb úszóreménységek havonta esedékes felmérőjén.
reb Szombaton zajlottak az aktuális események hét régióban, országszerte. Ezúttal Eger volt a kiemelt helyszínígy a figyelem elsősorban az impozáns Bitskey Aladár uszodára irányult. A harminc fiatal ezúttal Cseh Lászlóval együtt ugrott vízbe, a régióvezető szerint csüngtek az olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok szavain.
eger_felmero_cseh_laci_szaka
– Talán legfontosabb eleme a programnak, hogy az mostani klasszisok, Hosszú Katinka, Cseh László, Gyurta Dániel és még sorolhatnám, személyesen ott vannak ezeken a felmérőkön – jellemezte a kezdeményezéssel első pillanattól kezdve szimpatizáló Kovács Ottó, a régió vezetője, és az Egri Úszó Klub SE elnöke. – Az első alkalommal leültem a gyerekekkel, elmondtam, mi a terv, milyen lehetőség előtt állnak. Már akkor nagyon lelkesek voltak, most pedig hatványozottan. Amikor elhangzott a kérdés, hogy ki akar világbajnok lenni, tényleg egymást túlugrálva jelentkeztek. Azt pedig látni kellett volna, milyen áhítattal a szemükben hallgatták Cseh Lacit. És amikor vízbe ugrott: ő könnyed tempóban úszott elöl, mögötte meg a harminc gyerek, mint a kotlós meg a kiscsibék.
Mivel az eredményeket még összesítik, statisztikákkal nem tud szolgálni, hogy a decemberihez képest mennyit fejlődtek a fiatalok. Egyébként is, a mostani időkkel óvatosan kell bánni, hiszen azért a legtöbb klubban az ünnepek alatt kaptak valamennyi pihenőt a gyerekek. Az egriek például másodikán kezdték újra a munkát, így két edzés után ugrottak neki a 200 vegyesnek és az 50 m-es, szabadon választott úszásnemben végigtempózott távnak. Úgy látja, a szombati felmérő talán kevésbé ad hű képet tudásukról, mint mondjuk majd a következő, februárban.
Csak a hónap eleji közös felmérők a kötelezők, ám van lehetőség arra is, hogy gyakrabban összehívják a gyerekeket, s ezzel élnek is. Kovács Ottóék még egyszer tartanak foglalkozást a kiválasztottaknak, amikor másfél órás technikajavító edzés és fél óra nyújtás-lazítás lesz a program.
kovács_ottó
– A gyerekek lelkesek, és azt érzem, hogy az edzők is nyitottak az újra. Majdnem harminc éve dolgozom a szakmában, így lehetséges, hogy tudok hasznos információt mondani a fiatalabb kollégáknak. Persze ezekre lehet legyinteni is, meg el is gondolkozni rajtuk. Előfordul, hogy a kollégám tartja a foglalkozást, én pedig a gyerekek felkészítőivel beszélgetek. Sokszor kérdeznek is, amit szeretek, mert az mutatja, valóban átgondolják-e a hallottakat. Régióvezetőként feladatom, hogy havonta egyszer végiglátogassam a klubokat és megnézzek egy-egy edzést, így kaphatok képet arról, mennyire ültetik át a gyakorlatba a tanácsokat. Nyilván ez egy folyamat, fél év alatt jobban lehet majd látni, mi és hogyan történik.
Mindenesetre Törös Károly utánpótlás-kapitány is úgy érzi, van érdeklődés és fogadókészség, főleg a fiatalabb trénerekben. Egerben például a mellúszó-technikáról tartott részletesebb előadást.
– Nem elég, ha havonta egyszer hallanak valamit, ha aztán a mindennapokban nem ezeket is mérlegelve dolgoznak – mondta a kapitány. – De hiszem, hogy olykor fel tudom nyitni a kollégák szemét. A decemberi konferencia után például nagyon sokan érdeklődtek a stretchinggyakorlatok után, amit szívesen osztok meg bárkivel. Persze az olyan kicsik esetében, mint akik a felmérőn úsznak, még nem ez a legfontosabb. Ennek akkor lesz igazán jelentősége, ha már kialakul az izomzat. Most még inkább a koordinatív mozdulatokat kell fejleszteni, és persze a technikát.
A program eredményeit hónapról hónapra figyelemmel kísérhetjük, a legfontosabb visszaigazolást azonban - ez a program első nagy célja - majd csak a 2017-es hazai rendezésű ifjúsági világbajnokság adhatja meg.