UtánpótlásSport
2025. május 15.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Úszás

2014-01-26 20:42

Finomhangolás, menetrend

A szövetség a felmerülő kérdések és a teljes tisztánlátás érdekében tovább csiszolta és bővítette a Jövő bajnokai-programmal kapcsolatos tudnivalókat.

UP-info A Jövő bajnokai-program nagyrészt az úszásnak, mint kiemelt sportágnak járó állami támogatásból valósítható meg. Lényege, hogy az ország hét régiójában (a közép-magyarországiban két helyszínnel) 10-11 éves kortól zajlik a fiatal úszók felmérése és felkészítése. A cél, hogy a korosztály minél több tagja állhasson rajthoz a 2017-es, győri rendezésű Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon, az ugyanabban az évben sorra kerülő budapesti junior-világbajnokságon, s nem utolsósorban a 2021-es, szintén budapesti vizes-világbajnokságon. Mivel honlapunk már többször is részletesen foglalkozott a témával, a leglényegesebb elemeket közöljük a legfrissebb ismertetőből. A teljes leírást a szövetség oldalán találja.
gyerekek_debrecen03_musz
gyerekek_debrecen03_musz
A részletek: régiónként minimum harminc gyerek, legkevesebb négy városból, helységből alkotja a keretet. Több lehet, kevesebb nem az úszópalánták száma, és maximum egyharmad-kétharmad lehet a nemek aránya. Minden egység élén egy-egy régióvezető áll, akik valamennyien közvetlenül Törös Károly utánpótlás szövetségi kapitány-szakfelügyelő irányítása mellett dolgoznak. Az ő munkájukat a tréningek vezetésében partneredzők segítik. A szakemberek a Kiss László, Törös Károly, Tóth Ákos, Sós Csaba, Turi György, Széles Sándor, Shane Tusup alkotta szakmai csoporttól ajánlásként edzésprogramot kapnak. Az utánpótlás-kapitány havonta legalább nyolc városban látogat meg edzést, és osztja meg tudását a „helyi erőkkel”. Minden hónap első szombatján változó kiemelt helyszínnel – amelyre a sportág mellett a média figyelme is irányul – felmérőt rendeznek. Ezeken 200 m vegyes, páros hónapokban pedig szabadon választott 100, páratlanban 50 méter a penzum. Háromhavonta régiós megmérettetéseket tartanak (az elsőt február 1-jén), félévente pedig összrégiós versenyt szerveznek. Döntés szerint később 400, 800 és 1500 gyorssal bővülhet a program. A szokásos havi összetartáson a jelen és a múlt nagyjai közül választott patrónusok mellett ott lesznek az idősebb, 1996-2001-es születésű utánpótlás-kerettagok is. Ők versenyen kívül indulnak, de eredményüket ugyanúgy naprakészen nyilvánosságra hozza a szövetség, ahogy a program résztvevőiét is. A kialakított keretbe érdem szerint be lehet kerülni, mint ahogy fordítva is történhet mozgás. A legjobbak már egészen fiatal koruktól eljuthatnak a hazai és külföldi edzőtáborokba. Friss példa a 2001-es születésű Kőbánya SC-s Késely Ajna, aki a „nagyokkal” Thaiföldön gyüjti a kilométereket. Viszont van, amiben nincs rugalmasság. Mivel majdnem 300 gyerekről van szó, tartani kell a kialakított szabályokat: ha olykor-olykor teret nyernének egyéni kérések, káoszba fulladna a szervezés (ezért van az, hogy karácsonytól vagy szünettől függetlenül minden hónap első szombatján felmérőt és közös foglalkozást tartanak). DÁTUMOK, VERSENYEK, KIEMELT HELYSZÍNEK Február 1., szombat, régiós verseny, Hódmezővásárhely Március 1.,szombat, felmérés, Kaposvár Április  5., szombat, felmérés, Debrecen Május 3., szombat, összrégiós verseny, Budapest Június 7., szombat, felmérés, Szeged Június 21., szombat, Magyar Úszás Napja, Balatonfüred Július 5., szombat, felmérés, Szombathely Augusztus 2., szombat, régiós verseny, Százhalombatta Szeptember 6., szombat, felmérés, Dunaújváros Október 4., szombat, felmérés, Miskolc November 1., szombat, összrégiós verseny, Győr December 6., szombat, felmérés, Kecskemét