A kiemelt állami támogatás felhasználásából is kitűnik, hogy a sportág vezetése az utánpótlást látja az öttusa letéteményesének. A világversenyen szerzett érmekhez mérhető fontosságú, hogy új egyesületek alakultak, és bővült a versenyzői létszám.
reb Az öttusa-utánpótlás erejét jelzi, hogy mint azt Kállai Ákos utánpótlás-kapitány is kiemelte, a magyar ifjak szinte minden világversenyen legalább egy egyéni érmet szereztek. Amikor ez nem sikerült – a májusi budapesti ifjúsági vb-n –, összejött a kvótaszerzés a nandzsing ifjúsági olimpiára. Ha Földházi Zsófia négy évvel ezelőtti, Szingapúrban elért eredményére, majd az elmúlt két esztendőben mutatott sikersorozatára (kihagyás mellett is két juniorvébé-elsőség, felnőtt Eb-győzelem), már készíthetjük a kalapunkat, hogy a Kínában ezüstérmes Regős Gergely előtt hamarosan lengethessük.
A pillanatnyi sikerek mellett legalább olyan lényeges, hogyan építi a szövetség a jövőt, azaz az utánpótlást. A tizenhat, kiemelt állami támogatást élvező sportág egyikeként a szervezet fontos lépéseket tett. Ezekről a kétszeres olimpiai bajnok, megbízott főtitkár, Martinek János beszélt.
regos_gergely06_szalmas_peter
– A két féléves, összesen hetven millió forintos összeget műhely- és utánpótlás-támogatás formájában továbbadjuk az egyesületeknek. Eddig Budapest- és Székesfehérvár-központú volt a sportág, ám nagy örömünkre egyre több nagyvárosban jelenik meg az öttusa.
Ennek is köszönhető, hogy a tavaly még ötszáz fős versenyzői létszám 2014-en már 720 felett jár – ez egyértelműen egybecseng a szövetség céljaival, hogy minél több sportoló, szakosztály, egyesület működjön.
A híres lovardában, a Tattersalban utánpótlás-lovasedző dolgozik, aki a budapesti egyesületek fiataljait trenírozza. Ezzel párhuzamosan a vidéki egyesületek lovastáborokra pályázhattak. A cél az volt, hogy színesebbé tegyék a kezdetben monoton munkát (a kéttusaversenyek futásból és úszásból állnak), és persze megtartsák a gyerekeket a sportágnak.
A kiemelt állami támogatásból valósulhatott meg az, hogy már nemcsak az első vonal tagjainak, hanem az utánpótlás legjobbjainak is külföldi edzőtáborokat biztosíthattak. Martinek szerint ez a felnőttekhez való gyorsabb felzárkózást segíti.
Az egyes számok miatt az öttusa költséges. Az elmúlt években bevezetett lézerfegyvereket például nem is gyártják ebben a formában, hanem a versenylégpisztolyt kell átalakítani. A beszerzés jelentős terhétől akarja megkímélni a szövetség a klubokat: a decemberben érkezett második félévi összegből saját állományt alakít ki. Ebből pedig az egyesületek kölcsönözhetnek, így arányosabb az elosztás, és senki sem fürdik be, hogy beszerzi a drága fegyvereket, majd a gyerekek inkább más sportág felé fordulnak vagy abbahagyják.
A megbízott főtitkár jelzi: az öttusa speciális helyzetben van, hiszen nehéz saját létesítményekről beszélni, jellemzően az alkotó sportágak pályáit használják. Igaz, Székesfehérváron jelentős összegből valódi öttusaközpont jön létre a Volán-telepen.
– Több területen is sikerült előrelépni, és hiszen, hogy ezek, valamint az eredmények, Regős Gergely egyéni és Zs. Tóth Anna vegyes párosban szerzett ifjúsági olimpiai ezüstje lendületet adnak a sportágnak.