2024. május 3.

2017-04-21 21:49

Titánok harca Nyonban

Gólokban gazdag, izgalmas mérkőzéseken döntöttek a fináléba jutásról az UEFA Ifjúsági Liga négy közé jutott együttesei a svájci Nyonban. A szokás szerint a Colovray-stadionban megtartott elődöntőkön mesés gólokat, fordítást és hirtelen feltámadást is átélhettek a nézők.

Majer Dániel Nem okozott csalódást a legrangosabb nemzetközi utánpótlás-sorozat, az U19-es korosztály UEFA Ifjúsági Liga négyes döntője. A Real Madrid és a Benfica, illetve az FC Barcelona és a Red Bull Salzburg mérkőzése felnőtteket is megszégyenítő iramot és gólokat hozott, a továbbjutás pedig mindkét összecsapáson az utolsó percig nyitott kérdés maradt. A negyeddöntőbe jutott csapatok két legmeggyőzőbb mérlegével rendelkező gárdája csapott össze elsőként a nyoni Colovray-stadionban. A Salzburg veretlenül, hét mérkőzésből hatot nyerve jutott el a fináléba, mindezt 25-3-as gólkülönbséggel tette. Az osztrák együttesnél senki nem talált többször a kapuba a négy közé vezető út során. A katalánok sem szerénykedhettek, nyolc meccsükből mindössze egyet, a Borussia Mönchengladbach ellenit veszítették el, jóllehet már korábban bebiztosították részvételüket az egyenes kieséses szakaszban. Mindkét együttes nagyban támaszkodott kiugró teljesítményt nyújtó, egyaránt hétgólos támadójára, a Barcelonában Jordi Mboulától, a Salzburgban Mergim Berishától várták a meccset eldöntő megmozdulásokat.

Daka Patson dömtőbe lőtte a salzburgiakat Forrás uefa.com
A mérkőzés első nagy lehetősége rögtön a második percben, az osztrákok előtt adódott, miután Nicolas Meister labdát szerzett a katalán térfélen, majd egészen a kapuig jutott, lapos lövését azonban Sergi Puig könnyedén védte. Ezután három perc sem telt bele, kis híján a gránátvörös-kékek  jutottak vezetéshez, nyílt játékkal kezdődött tehát az összecsapás. A folytatásban Hannes Wolf (Salzburg) is helyzetet hibázott, a katalán megtorlás ezúttal viszont már nem maradt el, Mboula a 19. percben megszerezte a vezetést. A Barcelona sztárja a jobb szélről nyílegyenesen a kapu előtere felé indulva káprázatos cselekkel fűzte át magát három védőn, majd a tizenhatoson belülre érve úgy tekert ballal a hosszú felsőbe, hogy a bikások lengyel kapusa a labda szemmel verésén túl sokat már nem tehetett. Az első félóra végén Ruiz majdnem kettőre növelte a katalán előnyt, lövése éppen hogy csak elkerülte a bal kapufát. A félidő vége előtt adódott helyzet a Salzburg előtt is, a Barcelonának továbbra sem ízlett az osztrákok letámadásra építő játéka, sokadszorra is rontottak labdakihozatal közben, de Sturm lövése túl gyengének bizonyult ahhoz, hogy az ellenfél hibáját megbüntesse. A második játékrészt aktívabban kezdte a Barcelona, az osztrákok mintha belefáradtak volna az ellenfél óriási erőfeszítésekt kívánó beszorításába, ennek ellenére a 63. percben megtört a jég, Wolf kiegyenlített. Ráadásul mi másból, mint kapu előtti labdaszerzésből. Ezúttal a katalánok kapusa, Puig hibázott óriásit, nemes egyszerűséggel a kaputól 23 méterre álló támadóhoz passzolt, aki köszönte a lehetőséget és ballal a hálóba lőtt. Az egyenlítés újra életet lehelt a bikásokba, a 71. percben Patson lőtt az üresen tátongó kapu mellé, a 84. percben pedig már nem hibázott, és megszerezte a vezetést csapatának. Hannes Wolf ebben a gólban is kulcsszerepet játszott, a jobbszélről találta meg lapos középre adásával csapattársát, aki Puig alatt gurította a kapuba a labdát. A hajrában nem adódott több helyzet a felek előtt, a Salzburg abszolút megérdemelten jutott döntőbe, végig fölényben játszott, előtte adódtak a nagyobb helyzetek, míg a katalánok az egyetlen, egyéni villanásból származó esélyüket váltották gólra. A másik összecsapáson az UEFA Ifjúsági Liga első idényének elődöntője ismétlődött, akkor a Benfica 4-0-ra verte a Real Madridot, hogy aztán a döntőben kikapjon a Chelseatől. A madridiak jóval kalandosabb úton jutottak el idáig, mint a Salzburg vagy a Barcelona, a tizenhat között például 2-0-s hátrányból álltak fel a Monaco ellen és nyertek 4-3-ra, míg az Ajax elleni negyeddöntőben a 78. percben megítélt büntetővel győztek. A sorozat négy éve alatt harmadszor szerepelnek az elődöntőben, legutóbb a Paris Saint-Germaintől kaptak ki. Diadalmenetről a Benfica esetében sem beszélhetünk, a portugálok mindkét kieséses szakaszban lejátszott meccsüket tizenegyespárbajban nyerték. Harmadszor láthatóan nem akarták a véletlenre bízni a győzelmet és már az 5. percben megszerezték a vezetést, ráadásul micsoda góllal! Gedson Fernandes a bal szélről csavarta be laposan a labdát a leshatárról induló Joao Félix elé, aki szenzációs sarkazó mozdulattal, a jobb vádlijával juttatta a labdát a hálóba. Ennyivel nem elégedtek meg a lisszaboniak, a 17. percben rúgtak még egyet: miután Joao Filipe szólóját közelről végignézték a madridi védők, majd a Benfica hetesének tizenhatosról leadott, középre tartó lövését csúnyán bevédte Mohamet Ramos. Amennyiben még nem kaptak teljes sokkot a madridiak, kevesebb mint három perccel később bizonyára már igen,
Joao Filipe, a Benfica második góljának szerzője Forrás: uefa.com
Diogo Goncalves középre tett labdáját kapásból a léc alá vágva Joao Félix ugyanis 3-0-ra módosított az állást, félig a döntőbe lőve a Benficát. Hogy ne lazsálhassák le a teljes hátralévő meccset a portugálok, arról a 28. percben Dani Gómez tett, aki Sergió Díaz lövésnek is beillő passzát vette le az ötös sarkánál és lőtt ballal a hosszú alsóba. Noha a szépítést követően teljesen átvette a játék irányítását az egykori Real-klasszis Guti együttese, a szünetig már nem született több gól. A második játékrész kezdete után tíz perccel viszont igen, és hogy izgalmas legyen a maradék több mint fél óra, a madridiak találtak be. A felívelt labdát tragikusan rossz helyre fejelte a Benfica védője, Jaime Seoane pedig nem habozott, a tizenegyes pontról kapásból a hálóba lőtt. A 61. percben szinte kiegyenlített a Real, Valverde szabadrúgását kellett kapu fölé tolnia Duarténak. Egészen a nyolcvanadik perc környékéig a Benfica abszolút túlélésre játszó együttes benyomását keltette, előfordult, hogy mind a tíz emberrel a labda vonala mögé helyezkedett, úgy tűnt, percek kérdése a Madrid egyenlítő találatának megszületése. Ezt követően azonban a portugálok stabilizálták a védekezésüket,  és elkezdtek odafigyelni a kontrákra. A 91. percben újra szabadrúgásból veszélyeztettek a fehér mezesek, gól továbbra sem esett, a 96. minutumban pedig a hármas sípszót megelőzve lezárta a mérkőzést a Benfica, miután ellentámadás végén Joao Félix bepofozta Diogo Mendes kapufáról kipattanó lövését a hálóba. Összességében elmondható: a Real Madrid az első húsz percben veszítette el a meccset, ezt követően azonban ők is gondoskodtak arról, hogy újra izgalmassá vált a találkozó. A finálét az elődöntőkhöz hasonlóan a nyoni Colovray-stadionban rendezik hétfőn 17 órától. További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.

UEFA IFJÚSÁGI LIGA ELŐDÖNTŐK, NYON (SVÁJC) FC Barcelona–Red Bull Salzburg 1-2 (1-0) Gólszerzők: Mboula 19., illetve Wolf 63., Daka 84.

Real Madrid–Benfica 2-4 (1-3) Gólszerzők: Gómez 28., Seoane 55., illetve Félix 5., 19, Filipe 17.