2024. május 5.

2017-05-12 15:04

Az álomnak (félig) vége

Véget ért a tündérmese – legalábbis félig –, miután az U17-es labdarúgó-válogatott 1-0-s vereséget szenvedett a Horvátországban zajló Európa-bajnokság negyeddöntőjében a török együttestől. A kiegyenlített találkozót Csonka öngólja döntöttel el a törökök javára, a hazaútra azonban még nem kell készülődnie Szélesi Zoltán együttesének, a többi negyeddöntő kedvező alakulása esetén ugyanis a vb-részvételt jelentő ötödik helyért egyszer még pályára léphet.

Majer Dániel Az elődöntőért, nem utolsó sorban pedig a világbajnoki részvételért lépett pályára az U17-es labdarúgó-válogatott a Horvátországban zajló Európa-bajnokságon. Szoboszlaiék a törökökkel csaptak össze Nagygoricán és játszottak az eddigiekhez képest alacsonyabb színvonalú meccset, amelynek végén az 1-0-s győzelemmel elődöntőbe jutó ellenfél örülhetett. Szélesi Zoltán a törökök elleni találkozóra a kispadra ültette a mindhárom csoportmérkőzésen kezdő Csoboth Kevint, Szoboszlait pedig középről a bal szélre helyezte át. A két csapat legutóbb az Eb-t megelőző felkészülési mérkőzésen találkozott egymással, akkor kiegyenlített 80 perc során gól nélküli döntetlen született.

A törökök nyerték az összecsapást Forrás: uefa.com
A mostani mérkőzést tapogatózó játékkal kezdték a felek, egyik csapat sem rontott neki a másiknak. Az első negyed óra helyzet nélkül telt, a magyar válogatott birtokolta többet a labdát és feltolt védekezéssel igyekezett megakadályozni a törököket a kibontakozásban. A 12. percben Schön Szabolcs megindulásából alakulhatott volna ki helyzet a bal oldalon, öt perccel később pedig ígéretes helyről juthattak volna szabadrúgáshoz a mieink, a Torvund Alexander ellen a tizenhatos jobb szélénél elkövetett szabálytalanságot azonban nem vette észre a bíró. Bicer estében kézzel ütötte össze a csatár lábát. A 20. percben jött a hidegzuhany, a semmiből ugyanis vezetést szereztek a törökök. Az ellenfél szögletét még kifejelte a magyar védelem és az újbóli beadás sem jelentett veszélyt, Adigüzel azonban begyűjtötte a labdát, a jobb szélen betört a tizenhatoson belülre lapos középre adását pedig a becsúszva tisztázni igyekvő Csonka a kapuba juttatta (0-1). Más kérdés, hogy a hosszún üresen álló Babacan valószínűleg úgyis a kapuba gurította volna a labdát. A folytatásban érezhetően rákapcsolt a magyar csapat, a 25, percben pedig ziccerbe is került, mivel Szoboszlai 25 méterről lőhetett szabadrúgást. A Salzburg középpályása hasonlóval próbálkozott, mint a feröeriek ellen, azaz a sorfal mellett laposan lőtt a bal alsóra, gyenge kísérletét azonban Özel fogta. Sebaj, tovább nyomtak Szélesi Zoltán legényei, egy perc alatt két szögletet is kiharcoltak, veszélyt azonban egyik sem jelentett. A 32. percben pár másodperc leforgása alatt Csonka és Schön is sárga lapot kapott, így mindkettejüknek fokozottan figyelni kellett a folytatásban. A 34. percben a törökök kis híján megduplázták előnyüket, Gül beadását Karaahmet fejelte négy és fél méterről a kapu fölé. Két perccel a szünet előtt Gül középre fejelt labdájából is veszélyeztethetett volna a török együttes, de résen volt a magyar védelem. Mindez azonban csak ahhoz volt elég, hogy egygólos hátrányban vonulhassanak pihenni Szoboszlaiék. Szélesi Zoltánnak mindenképpen változtatnia kellett, hiszen az első játékrészben mindössze egyszer lőtt kapura a magyar válogatott. Igaz, a törökök is csak kétszer, ők azonban el sem találták azt, mégis vezettek… A második félidőre a kiállítás fenyegette Csonka helyére Csoboth érkezett, a játék ennek ellenére úgy folytatódott, ahogy az első félidőben véget ért. Török helyzettel. Gül ballal lőtt lapusan a bal alsóra a tizenhatoson belülről, a labda kevéssel suhant el a kapufa mellett. A 43. percben addigi legnagyobb lehetőségét dolgozta ki a magyar együttes, Szoboszlai indult meg a baloldalról befelé egy pimasz köténnyel, majd a törökök között kígyózva tizenhat méterre a kaputól elesett, jöhetett a szabadrúgás. A magyarok pontrúgás-specialistája második lehetőségét sem tudta gólra váltani, lövése a sorfalban végezte. Négy perccel később gyenge török próbálkozást követően Csoboth kerülhetett volna helyzetbe, Kabak mellett tört be egyedül a tizenhatoson belülre, majd a vállát fogó török szorításában elesett, a bíró sípja azonban néma maradt. Az 50. percben Ásványi idézett fel valamit franciák ellen mutatott bravúros védéseiből Gül lövésénél, amelyből kontrával indultak a mieink. Az ellenfél kapujához érve Schön ellen szabélytalankodtak, és jöhetett az újabb szabadrúgás közvetlenül a tizenhatoson kívülről.
Schön Szabolcs (pirosban) a török csapatkapitánnyal, Güllel szemben Forrás: mlsz.hu
Ezúttal már nem Szoboszlai, hanem a skótok ellen szabadrúgásból betaláló Szerető állt oda és el is találta a kaput, hosszú felsőre tartó lövését azonban Özer védte. A folytatásban ismét Gül veszélyeztetett, Szoboszlai pedig csúnyán letalpalta Bicert, de megúszta sárgával. A következő tíz percben Csoboth serénykedett a bal szélen, de valaki rendre utolérte, mielőtt helyzetbe kerülhetett volna. A 68. percben ismét Torvundé lett a  főszerep, ígéretes helyzetben, a tizenhatoson belül próbálták meg szerelni. Ez elsőre szabálytalanul sikerült, a tizenegyes azonban Csoboth esetéhez hasonlóan nem lett belőle. Akit a bíró büntetett, az Szélesi Zoltán volt, a játékvezető ugyanis megelégelte a magyar tréner bekiabálását és felküldte őt a lelátóra. Az utolsó tíz percre fordulva már szemmel látható volt a fáradtság a mieinken, meg is szaporodtak a török helyzetek. Akgün előtt több lehetőség is adódott, egyszer 16 méterről lőtt fölé, majd kiszorított helyzetből Ásványi kezei közé. A 72. percben a törökök is számon kérhettek egy tizenegyest a bírón, miután Opavszky rúgott bele Aliba a tizenhatoson belül. Szerencsénkre a fújás ezúttal is elmaradt. A sértett két perccel később egyébként megtorolhatta volna az esetet, de Gül beadását hat méterről fölé fejelte. A 80. percben Babacan hagyta ki talán a meccs legnagyobb török helyzetét, egy perccel később pedig a Torvund helyére érkező Tímári Norman vitte véghez ugyanezt magyar részről, miután a Benczétől kapott labdát a rövid oldalon álló Özerbe lőtte. A négyperces hosszabbítás hátralevő részében már helyzetbe sem tudott kerülni a magyar együttes, sőt, még Ásványinak kellett óriási bravúrral kitornáznia Babacan Opavszkyn megpattanó, jobb felsőbe tartó lövését, maradt tehát a 0-1. A magyar fiatalok keddig kénytelenek lesznek túllépni a szemmel látható csalódottságukon, mert ha az angol és a német válogatott – vagy mindkettő – továbbjut az elődöntőbe, Szélesi Zoltán együttese playoff-mérkőzést játszhat az Eb ötödik helyéért,  egyúttal az októberi indiai korosztályos világbajnokságon való részvételért. Az angolok és a németek is május 13-án játsszák negyeddöntőjüket. Előbbiek az írek, utóbbiak a hollandok ellen lépnek pályára.

U17-ES EURÓPA-BAJNOKSÁG, NAGYGORICA (HORVÁTORSZÁG) Negyeddöntő Magyarország–Törökország 0-1 (0-1) Magyarország: Ásványi Balázs – Kovács Krisztián, Opavszky Balázs, Mocsi Attila, Majnovics Martin – Bencze Márk, Szoboszlai Dominik, Csonka András (Csoboth Kevin a szünetben) – Szerető Krisztofer, Schön Szabolcs (Kiss Tamás 64.), Torvund Alexander (Tímári Norman 71.) Gól: Csonka (öngól, 20.)

További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.