2017-12-14 16:53

Négy új korosztályos csúcs

Hét fiatal hét számban állt rajthoz az úszók koppenhágai felnőtt rövid pályás Európa-bajnokságának második napján. S bár döntős helyezést továbbra sem sikerült elérniük, amit nem is vártunk, öt egyéni csúcsot úsztak, amelyikből négy egyben korosztályos rekord is. Ennek ellenére Petrov Iván utánpótlás-kapitány szerint a fiatalokkal szemben nem szabad túl nagy igényeket támasztani, az is óriási dolog, hogy Koppenhágában lehetnek.

Gy. Szabó Csilla – utanpotlassport.hu Döntős helyeket ugyan továbbra sem tudtak kiharcolni fiatal úszóink a koppenhágai felnőtt rövid pályás Európa-bajnokságon, ám a második versenynapon többen is nagyszerű egyéni csúcsot úsztak. Az előzetes igények pedig – a tapasztalatszerzésen túl – nem is szóltak másról, mint hogy próbálják magukból a lehető legtöbbet kihozni. Megtették. Különösen igaz volt ez Gyurinovics Fannira, aki ráadásul két számban is rajthoz állt csütörtökön. Miután már az előző napon az 50 méteres mellúszásban megközelítette a legjobbját, látható volt, hogy jó formában érkezett a dán fővárosba. A Győri Úszó SE 16 esztendős versenyzője 100 m gyorson kezdett, és az 54.87-es eredménye nemcsak egyéni, de magyar korosztályos csúcs is. Ebben a mezőnyben ez ugyan csak a 26. helyre volt elegendő, és nem jutott vele középdöntőbe, ám Petrov Iván utánpótlás-kapitány így is nagy „Bravó!”-val kommentálta úszója teljesítményét. Ez az idő ugyanis tényleg több, mint biztató. Gyurinovics ugyan továbbra is negyedik helyen áll az idei abszolút magyar ranglistán a nagy trió, vagyis Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna és Verrasztó Evelyn mögött, ám csökkenteni tudta a távolságot. A futam utáni nyilatkozata pedig mindent elárult arról, mennyire eltökélten állt az Európa-bajnokságnak: „A cél az volt, hogy jót menjek, ez sikerült is, jöhet a 100 vegyes!” És jött a 100 vegyes, alig 20 percnyi szusszanás után, és a győri versenyzőnek ismét új egyéni és korosztályos csúcsot sikerült döntenie. S bár itt is csupán 19. hely jött össze, s a középdöntőbe sem tudott az 1:01.94-es idővel bejutni, Fanni maradéktalanul elégedett volt, hiszen 1:02 alá ment, ami egyértelműen jelentettea kitűzött cél teljesítését. Igaza volt tehát edzőjének, Kovács Lászlónak, amikor a kontinensviadal előtt azt nyilatkozta honlapunknak: szakmai szempontokból talán nem indokolt Fanni indulása a felnőttversenyen, ám lelkileg mindenképpen. Annyi erő és elszántság lakozik tanítványában, hogy rosszat tett volna, ha visszatartja.

Gyurinovics Fanni  két számban is egyéni és korosztályos csúcsot úszott Forrás:MÚSZ
Gyurinovics Fanni két számban is egyéni és korosztályos csúcsot úszott Forrás:MÚSZ
A férfiak mezőnyében talán a junior világ- és Európa-bajnok Németh Nándor bemutatkozását kísérte a legnagyobb várakozás. Annak ellenére, hogy neki is a tapasztalatszerzés volt a fő cél, különös tekintettel a rövid pályára, amelyre a fizikai adottságai miatt kevésbé van készen. Koránál fogva még túl vékony, ami a falaknál és a hullámoknál hátrányt jelent a felnőttekkel szemben. Ennek ellenére az Egri Úszó Klub versenyzője is egyéni, valamint új korosztályos csúcsot úszott. Az első 100 méteren közel egy másodperccel volt gyorsabb, mint a százhalombattai rövid pályás ob-n, s ennek később meg is lett a böjtje. „Ha lassabban kezdek, talán jobbat úszok. Sajnos, elvittek magukkal a többiek, és már az elején kihajtottam magam” – nyilatkozta közvetlenül a futam után Németh Nándor. Hiába, a felnőtt mezőny nemcsak az egyéni csúcsokról, de a többiekhez való viszonyulásról, a helyes taktikáról is szól, amit hol máshol tanulhatna meg, mint a világversenyeken. A 200 méteres mellúszásban a szombathelyi Barta Márton állt rajtkockára, aki köztudottan vegyesúszó, így neki igazából kirándulás volt a szám, s nem lehet csalódott a 33. helyével. S bár nem érezte igazán otthon magát mellen, a 2:15.65-ös eredménye nemcsak új egyéni, hanem korosztályos magyar csúcs is lett. Önmagához képest hatalmas, majdnem tíz másodperces javulást könyvelhetett el, ami fő számára, a 100 méteres vegyesúszásra készülve, saját bevallása szerint is, hatalmas plusz energiákat adhat neki. Az 1500 méteres gyorsúszásban két fiatalunk indult, de az ő esetükben is egyértelmű volt, hogy egyéni csúcs nélkül nincs esélyük a döntőbe kerülésre. Petrov Iván utánpótlás-kapitány kifejezetten drukkolt, hogy valamelyikük megdöntse Kiss Gergő 2005-ös, Triesztben úszott 14:42.08-as, immáron tizenkét esztendeje érvényben lévő ifjúsági rekordját, hiszen az döntős helyet jelentett volna Koppenhágában. Végül a 18 éves egri Lakatos Dávid került ehhez a legközelebb a 9. helyével és a 14:46.97-es új egyéni csúcsával. A bajai, mindössze 17 esztendős Kalmár Ákos 14:55.16-tal a 14. helyen csapott célba. Utóbbi is sokáig egyéni csúcson belül úszott, ám a végére láthatóan elfáradt, s annak is örült, hogy 15 percen belülre került. Lakatos Dávid esetében az utolsó 500 méteren már látszott hogy nem lesz meg a döntő, s bár csak egyetlen hellyel csúszott le róla, az igazsághoz hozzá tartozik, hogy több mint 5 másodperccel maradt el a 8. helyezett német mögött, így nem hivatkozhatunk a forgandó szerencsére. A 400 vegyesen induló egri Holló Balázs maradt el leginkább egyéni legjobbjától, a 4:12.17-es idejével és 15. helyezésével közelébe sem került a döntőnek, így személy szerint nem is volt elégedett teljesítményével. Úgy fogalmazott: sokkal jobb is lehetett volna. Petrov Iván utánpótlás-kapitány mindenesetre sommásan fogalmazta meg az 1500 méteres gyorsúszást követően a véleményét: ”Óriási dolog, hogy itt vannak, nem szabad túl nagy igényeket támasztani velük szemben.” A szerdai egyéni csúcsokból azonban arra lehet következni, néhányan nem érik be pusztán a részvétellel és a tapasztalatszerzéssel. Amit eddig írtunk az Európa-bajnokságról Rajt előtt, új dimenzióban (előzetes) 1. nap: Másik játszótéren További korosztályos hírek ÚSZÁSBAN a sportági aloldalunkon.