2024. április 18.

2018-07-05 19:18

Mindig van feljebb

A kitűnő első napot még jobb második követte Helsinkiben, az úszók junior Európa-bajnokságán. A magyar versenyzők három arany-, egy ezüst- és két bronzérmet nyertek a kontinensviadal második napján; Késely Ajna pedig már a harmadik Eb-címét nyerte a finn fővárosban.

Bruckner Vince jelenti Helsinkiből – utanpotlassport.hu A három első és egy harmadik helyet hozó nyitónap után csütörtökön sem vallottak szégyent a magyar versenyzők a Helsinkiben zajló junior úszó Európa-bajnokságon.

Késely Ajna már a harmadik aranyérmét nyerte a junior Eb-n Fotó: Pass Ferenc/MÚSZ
A nap első döntőjében 100 m háton az érdiek 18 éves úszója Milák Kristóf éppen csak lemaradt a dobogóról, és a negyedik lett. A Budafóka SE 16 éves versenyzője, Zombori Gábor pedig új korosztályos csúccsal a hetedik helyen zárt. Ezt követően viszont valamennyi magyar érdekeltségű döntőben született dobogós teljesítmény. Az érmes helyezések sorát ezúttal is a Kőbánya SC 16 esztendős versenyzője, Késely Ajna nyitotta meg. Méghozzá arannyal. Tizenharmadik junior Európa-bajnoki címét rajt-cél győzelemmel szerezte meg 400 m gyorson, új junior kontinensbajnoki csúccsal, 4:05.89-es idővel. Utána érkezett a medence partjára egy másik 16 éves kőbányai úszó, Berecz Blanka, aki 200 m pillangón kápráztatta el a közönséget. Miután az előfutamából és a középdöntőből is a legjobb idővel lépett tovább, a döntőben sem hibázott (2:10.06), s magabiztosan győzött. Mellette a harmadik helyen zárt a nyíregyháziak mindössze 15 esztendős versenyzője, Hatházi Dóra (2:11.54).
Berecz Blanka 200 m pillangón lett aranyérmes Helsinkiben Forrás: MÚSZ
Késelyhez és Bereczhez hasonló magabiztossággal győzött Kalmár Ákos is. A 18 éves bajai versenyző a táv felétől uralta a versenyt, parádés úszással új Európa-bajnoki rekordot állított fel (15:04.91). A százhalombattai Ilyés Laura is nagyot úszott 200 m háton. Az első száz méter után ellépett a középmezőnytől, és egészen az ezüstéremig tempózott az utolsó junior Európa-bajnokságán. A célba érkezést követően a lelátón helyet foglaló trénerétől, Bodrogi Viktortól is jogosan jött a dicséret a remek versenyért. A nap zárásaként pedig következett a 4x100 méteres mix gyorsváltó, amely Milák Kristóf, Hímer Krisztofer, Gyurinovics Fanni, Késely Ajna összeállításban, nem utolsósorban a kőbányai versenyző nagy hajrájának köszönhetően bronzérmet szerzett. Pénteken, minden bizonnyal újabb magyar éremesélyekkel folytatódik a junior Eb. Elég, ha például Milákra és a 200 m pillangóra gondolunk…
Kalmár Ákos nagy fölénnyel győzött 1500 m gyorson Forrás: MÚSZ
Az aranyérmes magyar versenyzők reakciója: Késely Ajna (400 m gyors): „Csak úgy, mint a nyitónapon, remekül éreztem magam a vízben, boldog vagyok, hogy a nyolcszáz után négyszázon is győztem. Az időnek is örülök, bár kicsit sajnálom, hogy nem kezdtem el korábban hajrázni, mert akkor talán az Európa-csúcs is meglehetett volna.” Berecz Blanka (200 m pillangó): „Jó úszás volt, azzal céllal ugrottam medencébe, hogy úgy szálljak ki a medencéből, hogy már nem marad bennem semmi, és ez szerencsére sikerült is. Az első ötvenen nem szabad nagyon bekezdeni, mert elég kemény a kétszáz. A második százra szerencsére maradt bennem tartalék.” Kalmár Ákos (1500 m gyors): „A legjobbamtól elmaradtam nem egész két másodperccel, de igazából elégedett vagyok.  Jó az idő, örülök, hogy a tizenöt percet már másodszor környékezem meg, remélem, hogy a jövőben ezen belül is tudok úszni. Hátra van még a nyolcszáz gyors, ott is hasonlóan jól szeretnék teljesíteni.

JUNIOR ÚSZÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, MÁSODIK NAP, HELSINKI Döntők. Fiúk: 1500 m gyors: 1. Kalmár Ákos 15:04.91, 2. Alexander den Noergard (Dánia), 3. Johannes Calloni (Olaszország), … 22. Huszti Dávid 15:54.33; 100 m hát: 1. Kliment Kolesnyikov (Oroszország) és Daniel-Cristian Martin (Románia), 3. Nicholas Pyle (Nagy-Britannia), 4. Milák Kristóf 54.70, …7. Zombori Gábor 55.30; 200 m mell: 1. Alekszandr Zigalov (Oroszország), 2. Jan Kalusowski (Lengyelország), 3. Caspar James Corbeau (Hollandia) Leányok: 100 m gyors: 1. Freya Anderson (Nagy-Britannia), 2. Elizabeta Klevanovics (Oroszország), 3. Selen Ozbilen (Törökország); 400 m gyors: 1. Késely Ajna 4:05.89, 2. Isabel Marie Gose (Németország), 3. Marlene Kahler (Ausztria), …7. Barócsai Petra 4:14.86; 200 m hát: 1. Anasztaszija Andejeva (Oroszország), 2. Ilyés Laura 2:10.67, 3. Tatiana Salcutan (Moldova), …6. Szabó-Feltóthy Eszter 2:12.38; 200 m pillangó: 1. Berecz Blanka 2:10.06, 2. Ciara Schlosshan (Nagy-Britannia), 3. Hatházi Dóra 2:11.54. Mix: 4x100 m gyorsváltó: 1. Oroszország, 2. Németország, 3. Magyarország (Milák Kristóf, Hímer Krisztofer, Gyurinovics Fanni, Késely Ajna) 3:30.91. Középdöntők. Fiúk: 100 m gyors: Milák Kristóf 50.27 – nem jutott tovább; 200 m pillangó: Milák Kristóf 1:58.65 – a döntőbe jutott. Leányok: 200 m mell: Békési Eszter 2:30.17 – nem jutott tovább.

Korábbi cikkeink a junior Európa-bajnokságról: Folytatódik az aranyeső? − beharangozó Soha rosszabb startot! − az első nap tudósítása Bekezdett a magyar csapat! - az első nap értékelése További korosztályos hírek ÚSZÁSBAN a sportági aloldalunkon.