Tenisz

2018-07-20 21:42

Moszkvai menetelés

Kiemelkedő játékkal jutott az elődöntőbe a Fajta Péter, Velcz Zsombor páros az U16-os teniszezők Európa-bajnokságán Moszkvában. Gulyás István szövetségi edző szerint a magyar kettős ezzel az ő legtitkosabb álmát váltotta valóra. A bronzéremmel azonban egyelőre nem elégszenek meg, szombaton a döntőbejutásért, a házigazda oroszok ellen szállnak harcba. Fajta Péter pénteki mérkőzését a rossz idő miatt a magyar fiú 3:1-es vezetésénél félbeszakították. A leányok ezzel szemben mind párosban, mind egyesben befejezték a kontinensviadalt.

Velcz Zsombor és Fajta Péter (balról jobbra) nagyszerű játékkal jutott az elődöntőbe
Gy. Szabó Csilla – utanpotlassport.hu Bár általánosságban a leány utánpótlást tartják Magyarországon erősebbnek, az U16-os fiúk Moszkvában rácáfoltak erre a megállapításra. A korosztályos Európa-bajnokságon az egyesben egyedüli magyarként versenyben lévő Fajta Péter nyolcaddöntős mérkőzését az esőzések miatt ugyan nem tudta befejezni, de 3:1-re vezetett, amikor találkozóját szombatra tették át. Az igen erősnek tartott olasz fiú ellenében ez mindenképpen megnyugtató a folytatásra nézve. Az igazi bravúr azonban a párosok versenyében született meg. A kontinensviadal előtt Gulyás István, a korosztály szövetségi edzője úgy nyilatkozott, titokban éremben reménykedik. Az álmot a Fajta Péter, Velcz Zsombor kettős igen nagy meglepetésre valóra váltotta. Mi több, pénteki győzelmeik után a szombati elődöntőben már a döntő a cél. Pedig a rossz időjárás miatt két mérkőzést is kellett játszaniuk: először a szerb, utána pedig a román kettős ellen. A legjobb nyolc közé kerülésért vívott találkozót az összesűrűsödött program miatt rövidített szettekben játszották, a magyar fiúkat azonban ez egyáltalán nem zavarta, s egy szoros első szett után magabiztosan hozták a másodikat. A negyeddöntőben hasonló koreográfiával nyertek a románok ellen. „A fiúk megérdemelték a győzelmet, nagyszerűen játszottak – értékelte Gulyás István a Fajta, Velcz kettős remek eredményét. – S bár az ő esetükben összeszokott párosról beszélhetünk, ez nem lett volna elég a győzelemhez. Mindkét meccsen kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, ráadásul borzalmas körülmények között, hiszen kora reggel szakadt az eső, vártunk, majd olyan csúszós pályán kezdődtek a mérkőzések, hogy jeleznem kellett a balesetveszélyt a szervezőknek. Akkor bementünk keményre, majd törölték az egyeseket, a párosoknál pedig pontosan ugyanez a huzavona ismétlődött meg. Egyik meccset bent, a másikat kint kellett lejátszaniuk, teljesen különböző borításon. Csodálom, hogy a fiúk ilyen jól alkalmazkodtak a helyzethez, és nem hagyták magukat kibillenteni a nyugalmukból. Most természetesen a döntő a cél, de ezzel a bronzéremmel gyakorlatilag minden reményemet túlszárnyalták. És ne feledkezzünk meg Fajta Péterről, aki ma reggel agresszíven, nagyszerűen játszva szerzett vezetést az olasz fiú ellen, aki eddig szinte mindenkit lelépett.” A szombati elődöntőben az az orosz páros lesz a magyarok ellenfele, amelyik a téli csapat Eb-döntőben az 5. helyért játszott találkozón csak szoros, harmadik szettben tudta legyőzni őket. Most eljött a visszavágás ideje, ráadásul sokkal értékesebb helyzetben, hiszen az egyéni Európa-bajnokság fináléja a tét. S bár az ellenfél a hazai pálya előnyét élvezheti, Gulyás István szerint a két magyar fiú az év eleje óta sokkal többet fejlődött, mint az oroszok. Nagy csata várható tehát a szombati elődöntőben, bármi megtörténhet. A leányoknál ezzel szemben nem sikerült a bravúr, a szlovák kettős agresszívebben, tudatosabban játszott a magyarnál. S bár Drahota-Szabó Dorkának és Szabanin Natáliának volt némi esélye, végül nyert a papírforma. Előbbi ráadásul vigaszágas mérkőzése során megterhelte a csuklóját, ezért a válogatott edzői úgy gondolták, helyesebb ha feladja soron következő találkozóját, és pihenteti sérülését.

EGYÉNI EURÓPA-BAJNOKSÁG, MOSZKVA Egyes. Nyolcaddöntő. Fiúk: Fajta Péter−Luciano Darderi (olasz) 3:1 (félbeszakadt) Vigaszág. Lányok: Drahota-Szabó Dorka−Renata Farima (moldáv) 4:1, 5:4(2), 4:0, Nyolcaddöntő: Ine Soltveit Stange (norvég)−Drahota-Szabó Dorka (sérülés miatt feladta) Páros. Nyolcaddöntők. Fiúk: Fajta Péter, Velcz Zsombor−Lazar Milicevic, Stefan Popovic (szerb) 5:3, 4:0, Lányok: Romana Cisovska, Nina Stankovska (szlovák)−Drahota-Szabó Dorka−Szabanin Natália 5:3, 5:3 Negyeddöntők: Fiúk: Fajta Péter, Velcz Zsombor−Radu Mihai Papoe, Dragos Petre Popeanga (román) 6:3, 6:1

További korosztályos hírek TENISZBEN a sportági aloldalunkon.