2024. április 18.

Tenisz

2018-09-27 20:04

Felemás csoportzárás

A magyar fiúválogatott győzelemmel, a leány pedig vereséggel zárta a Budapesten zajló U16-os tenisz csapat-világbajnokság csoportmérkőzéseit. Előbbi pénteken Marokkó, utóbbi pedig Japán ellen kezdi meg a rájátszást a 9−16. helyezésért.

Gy. Szabó Csilla – utanpotlassport.hu Még a legjobbak is meg tudnak botlani, igaz ők az ilyen kisiklások után többnyire a lehető leggyorsabban talpra is állnak. A Budapesten zajló U16-os tenisz csapat-világbajnokság legnagyobb sztárjának kikiáltott amerikai Cori Gauff három szettben ugyan, de csütörtökön kikapott a junior világranglista 57. helyzettjétől, a lett Kamilla Bartonétól. Júliusban, nem sokkal a korosztályos Roland Garroson aratott győzelmét követően a fiatalok között világelső pozícióba lépő és jelenleg „csak" negyedik Cocót hidegzuhanyként érte a vereség. Más kérdés, hogy honfitársnője, Connie Ma hozta a kötelezőt, s a páros megnyerésével a leányok küzdelmének első kiemeltje pontveszteség nélkül nyerte meg az A-csoport küzdelmeit. A magyar leánycsapat ezzel szemben győzelem nélkül zárta az első három napot, miután csütörtökön Argentínától is vereséget szenvedett. Pedig Petrova Anasztázia ezúttal is, miként az első napon Kanada ellen, megnyerte mérkőzését, bár ezúttal három szettben.

A fiúcsapatnak végre volt oka az örömre Fotó: Zádor Péter
− Három meccsből két győzelem, nagyon jó mérleg, örülök neki – mondta Anasztázia a találkozó után. – Sokat hibáztam az első szettben, és a szerencse sem állt igazán mellém, a második szettben azonban beindultam, és attól kezdve minden rendben volt. Miközben Anasztázia jókedvűen és mosolyogva készült a páros mérkőzésre, a csapat vezéregyénisége, Drahota-Szabó Dorka újabb vereséget könyvelhetett el, immár a másodikat. S bár Pelva Gábor válogatott vezetőedző szerdán éppen azért pihentette a szentesi játékost, hogy az utolsó csoportmérkőzésen az addig szintén nyeretlen Argentína ellen a legjobb csapat léphessen pályára, a taktika nem jött be. A mindent eldöntő páros ugyanakkor nagyon jól indult, már 5:2-re is vezetett Drahota-Szabó és Petrova, és még ha ezt követően meg is torpantak egy picit, 6:4-re biztosan hozták az első szettet. A második játékrész elvesztését követően a döntő tiebreak ismét jól indult magyar szemszögből, 6:6-ig vezettek a lányok. Itt azonban újabb rövidzárlat következett, és végül az argentinok nyerték a meccset és a csoport harmadik helyét. Ennek pedig annyiban van jelentősége, hogy a pénteki folytatásban a végül negyedik helyen záró magyar együttes a harmadikok közül kap ellenfelet. − A lelkierőt kell valahonnan mélyről összeszednünk, hiszen két meccset is néhány ponttal veszítettünk el. Kevésen múlott, érzelmileg ez nagyon megviseli a lányokat – értékelte röviden Pelva Gábor válogatott vezetőedző a csapata teljesítményét a vereség után. Érdekes módon a fiúgárda épp ellenkező pályát futott be a csoportmeccsek alatt. Már ami a lelki dolgokat illeti. Az Argentínától és Spanyolországtól elszenvedett vereséget követően nemhogy elvesztették önbizalmukat, de inkább újból megszerezték. A szoros vereségekből azt a következtetést vonták le, hogy a csoport hozzájuk hasonlóan veretlen csapata, Hongkong ellen igenis van mit keresniük. − Két nagyszerű csapattól kaptunk ki az előző napokban, így a szoros meccseket inkább pozitívan értékeltük – magyarázta Gulyás István, az U16-os korosztály szövetségi edzője a hongkongiak elleni találkozó előzményeit. – Mindkét meccset megbeszéltük, és az volt számunkra a tanulság, hogy ellenfeleinkhez hasonlóan mi is tudunk bátran és váratlan húzásokkal játszani, csak merni kell. A mai napon a fiúk pontosan ezt csinálták, és a picit gyengébb ellenféllel szemben begyakorolták azt, amit előtte magasabb sebességfokozaton tanultak. Mára a spanyoloknál és az argentinoknál egyaránt voltak kisebb sérülések, talán jobb lett volna akkor játszani ellenük, amikor már szétszaggatták egymást. De a sorsolással nem érdemes foglalkozni, a mi dolgunk az, hogy játsszunk. Az augusztus végi, szeptemberi sérülés miatti kihagyását igencsak megérző Fajta Péter végre ismét győzelemnek örülhetett, amely az önbizalma visszaszerzése miatt lehet fontos a folytatásban. S bár már az első szettben is vezetett 3:0-ra, azt még nem tudta megnyerni, a másik két játékrészt viszont már igen. Gulyás István szerint egy ilyen kényszerpihenő után a játékos tudat alatt kíméli magát, és bár ugyanazt és ugyanúgy csinálja, mint korábban, a hatékonyság ilyenkor még nem az igazi. A hongkongi fiú egyébként mindent egy lapra tett fel, szintje fölött játszott, ám Fajta is megtalálta régi önmagát a második és harmadik szettben, így biztosan nyerte a találkozót. − Zsomborról csak azt tudom elmondani, hogy megint extrát játszott, éretten és magabiztosan teniszezett, ahogy az előző napokban is. A páros már csak formalitás volt, ám a fiúk azt is remekül hozták – zárta értékelését Gulyás István, aki eddig is abban bízott, hogy az alsóház legjobb helyéért, vagyis a 9.-ért csatázhatnak majd ellenfeleikkel. A csütörtöki győzelemmel a csoport harmadik helyét megszerezve mindenesetre megkönnyítették a helyzetüket, hiszen nyeretlen együttes ellen kezdhetik meg a helyosztókat pénteken reggel.

Junior Davis-kupa. C-csoport: Magyarország−Hongkong 3−0. Fajta Péter−Tim Thomas Gauntlett 4:6, 6:1, 6:2; Velcz Zsombor−Chak Lam Coleman Wong 6:0, 6:2; Buzonics Dominik, Velcz Zsombor−Tim Thomas Gauntlett, Chak Lam Coleman Wong 6:2, 6:3. Spanyolország−Argentína 2−1. A csoport végeredménye: 1. Spanyolország 3 pont, 2. Argentína 2 pont, 3. Magyarország 1 pont, 4. Hongkong 0 pont. Junior Fed-kupa. C-csoport: Argentína−Magyarország 2−1. Juana Larrañaga−Petrova Anasztázia 6:4, 1:6, 3:6; Ana Geller−Drahota-Szabó Dorka 6:3, 6:3; Ana Geller, Juana Larrañaga−Drahota-Szabó Dorka, Petrova Anasztázia 4:6, 6:3, 10:7. Kanada−Indonézia 2−1. A csoport végeredménye: 1. Kanada 3 pont, 2. Indonézia 2 pont, 3. Argentína 1 pont, 4. Magyarország 0 pont.