2024. május 8.

2019-05-13 22:44

U17-es labdarúgóink drámai csatában alulmaradtak a spanyolokkal szemben – a belgák jönnek a vb-ért

A magyar U17-es válogatott az írországi Európa-bajnokság negyeddöntőjében 0–1 után Ominger Gergő révén még egyenlíteni tudott Spanyolország ellen, döntetlenre mentve ezzel a mérkőzést, de a 11-esek során Németh András hibázott, így Spanyolország jutott be az elődöntőbe, a mieink pedig a világbajnoki részvételért léphetnek pályára csütörtökön Belgium ellen.

P. K. – utanpotlassport.hu A magyar U17-es válogatott az írországi Eb-n a csoportban aratott három győzelem után a nyolc között azzal a spanyol válogatottal találkozott, amely az első két meccsén úgy nyert Ausztria (3–0) és Németország (1–0) ellen, hogy még gólt sem kapott, utána viszont négyet is az olaszoktól (1–4). A mieink ellen azonban abból a csapatból csak ketten léptek pályára kezdőként, ami azért arról árulkodik, hogy az olaszok ellen messze nem a legerősebb spanyol csapat játszott. A mieinknél erre a meccsre természetesen visszatért a csapatba az eltiltását letöltő csatár, Zuigeber Ákos és a középpálya motorja, a legutóbb pihenő Kata Mihály, de többet is változtatott Preisinger Sándor szövetségi edző. Például kimaradt az első három mérkőzésen kezdő salzburgi középpályás, Major Sámuel, vagy a Mönchengladbachban légióskodó védő, Bekker Roland is, aki a háromból kétszer kezdett a csoportkörben.

Nem jutottunktúl a spanyolokon Fotó: uefa.com
A mieink nem ijedtek meg a sztárklubokból érkező spanyol játékosoktól, amit jelzett, hogy a 4. percben Ominger Gergő révén mi lőhettünk először kapura (a távoli kísérlet fölé szállt), viszont különbség volt az előző meccsekhez képest, hogy az ibériaiak az apróbb figyelmetlenségeket és labdakezelési hibáinkat is egyből gólhelyzettel büntették. A 7. percben három játékosunk szorításában is helyzetbe tudták hozni German Valerát, aki négy méterről még csak a lécet találta el, majd a kipattanónál a gólvonalról menteni tudtunk. Nem úgy a 11. percben Jordi Escobar helyzeténél: magyar lábról került vissza a labda a spanyolokhoz a térfelünk közepén, majd egy ritmusváltás után a Valencia csatára balra húzott, és a hosszú alsót vette célba, a labda a kapufáról pattant a gólvonal mögé (0–1). A szünetig egy magyar labdavesztésből Escobar előtt adódott még egy ziccer, de a kapu mellé lőtt. Az első félidőben labdabirtoklásban nem alakult ki akkora spanyol fölény, ahogy azt előzetesen esetleg várni lehetett, mert a gól után eléggé visszazárt David Gordo csapata, de hátul nem hibáztak a spanyolok, Zuigeberék pedig nem találták a réseket, nem tudtak helyzeteket kialakítani. Azt is meg kell jegyeznünk, hogy az eddigi ellenfeleinkkel ellentétben a spanyoloknak még arra is futotta az erejükből, hogy időnként színezzék a játékot. Láthattunk Zidane-cselt és külsővel adott passzokat is, érződött megmozdulásaikon, hogy élvezik a játékot, könnyeden futballoznak. Más kérdés, hogy vezetésük birtokában egy kicsit elkényelmesedtek, és ezt, valamint Kata Mihály nagyszerű labdaszerzését kihasználva a Puskás Akadémia középpályása, az első félidőben is bátran próbálkozó Ominger az 50.percben 22 méterről hatalmas gólt lőtt a spanyol kapu jobb oldalába (1–1). Gólszerzőnk később egy szabálytalanság után sárga lapot kapott, ami miatt a következő meccset ki kell hagynia (erre a sorsa jutott  Posztobányi Patrik és László Dávid is). Ekkor csak az volt a kérdés, hogy a következő mérkőzést a vb-szereplésért vívjuk-e majd a belgákkal vagy már biztos világbajnoki szereplőként a hollandokkal mérkőzünk meg a döntőért. Az utolsó fél órához érve Preisinger Sándor kettős cserével igyekezett frissíteni a csapaton, beállt az oroszok ellen 11-esből eredményes Major és a portugálok elleni gólunkat szerző Kosznovszky Márk is. Ekkorra már egyre feszültebbé váltak a spanyolok, a korábbi könnyedség kiveszett a játékukból, miközben a mieink a középpályán sokkal fegyelmezettebbek voltak, most nem jöttek olyan hibák, mint az első félidőben, amikor három nagy helyzetet is ki tudott alakítani az ellenfél. Amikor pedig Escobar mégis lőni tudott, akkor Hegyi Krisztián nagyot vetődve leért a sarokhoz, és megfogta a labdát. A 70. perc környékén pedig még magyar kontrákat is láthattunk, de lövésig nem jutottunk el. Nem úgy a spanyolok, ám a 84.percben Javi López éles szögből leadott kísérletét is hárította Hegyi, majd Roberto Navarro fejesénél is résen volt. A 90 perc során újabb gól már nem esett, 11-esek döntöttek a továbbjutásról. Az első négy párban senki sem hibázott, nálunk Komáromi György, Major Sámuel, Ominger Gergő és Posztobányi Patrik is a kapuba talált. Viszont az ötödik párban az oroszok ellen éppen büntetőből eredményes Németh András jobbra tartó lövését kiütötte a spanyol kapus, és mivel Hegyi a következő 11-est sem tudta hárítani, így Spanyolország jutott tovább és készülhet a hollandok elleni elődöntőre, míg a mieink a brazíliai vb-részvételért mérkőznek csütörtökön 13 órától a belgákkal, akiktől a selejtező elitkörében 4–2-es vereséget szenvedtünk – jöhet a visszavágás!

U17-ES EURÓPA-BAJNOKSÁG, ÍRORSZÁG NEGYEDDÖNTŐ MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 1–1 (0–1) – 11-esekkel: 4–5 Dublin, Belfield Bowl, 1320 néző. Vezette: Trustin Farrugia Cann (máltai) Magyarország: Hegyi – Buna, Balogh B., Horváth M., László – Posztobányi, Ominger, Kata, Kosznovszky (Komáromi, 66.) – Németh A., Zuigeber (Major, 65.). Szövetségi edző: Preisinger Sándor Spanyolország: I. Martínez – Joseda, A. Gómez, Á. Carrillo, Javi López – Turrientes, R. Navarro, Aitor Gelardo (Rico Pico, 62.) – Valera, J. Escobar (Moreno, 82.), Pino. Szövetségi edző: David Gordo Gólszerző: Ominger (50.), ill. J. Escobar (11.) Sárga lap: Ominger (58.), Posztobányi (61.), László (92.) KORÁBBAN Franciaország–Csehország 6–1 (3–0) Belgium–Hollandia 0–3 (0–2) Olaszország–Portugália 1–0 (1–0) TOVÁBBI PROGRAM ELŐDÖNTŐ Május 16., csütörtök 17.30/20.00: Hollandia–Spanyolország 17.30/20.00: Franciaország–Olaszország

PLAYOFF A VB-SZEREPLÉSÉRT Május 16., csütörtök 13.00: Magyarország–Belgium További korosztályos híreink LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.