2019-06-17 10:56

Labdarúgás: a Honvédnál és az MTK-nál is elégedettek az utánpótláscsapatok szereplésével

Befejeződtek a kiemelt korosztályokban a 2018–2019-es labdarúgóidény küzdelmei. Az U16-osok és az U17-esek között a Budapest Honvéd-MFA lett a bajnok, viszont az UEFA Ifjúsági Ligában az MTK indulhat U19-es bajnoki címének köszönhetően. Ismét osztályozón maradt benn a Ferencváros. A Honvéd-MFA általános igazgatója, Herczeg Vince és az MTK sportigazgatója, Polyák Balázs is elégedetten értékelte utánpótláscsapataik idényét.

Azzal, hogy a múlt héten a Ferencváros és a Mol Vidi U17-es csapata lejátszotta a bennmaradásról döntő osztályozót – amelyet kettős győzelemmel, 10–3-as összesítéssel a fővárosiak nyertek meg –, befejeződtek a 2018–2019-es idényben az utánpótlás-bajnokságok küzdelmei.

A Honvéd-MFA (piros-feketében) legeredményesebb idényét zárta, az MTK (kékben) az U19-es bajnokságban diadalmaskodott Fotó: sandorkarolyakademia.hu
Bár a Magyar Labdarúgó-szövetség már tervezi a jelenlegi rendszer átalakítását, a hatályos versenykiírás értelmében a kiemelt korosztályos bajnokságokban, az U16-os, az U17-es és az U19-es pontvadászatokban az első- és másodosztályú indulás jogát az is befolyásolja, mely csapatok végeznek az U17-es korosztályban az 1–6. hely valamelyikén. Amely kiemelt akadémia U17-es csapata a bajnokság legjobb hat együttese között végez, az az U16 és U19 közötti három korosztályban a következő idénytől is indíthat csapatot az élvonalban. Az U17-es és U16-os első osztályú bajnokság összesített utolsója kiesik, ez volt most a DVTK, amely az új idénytől mindegyik kiemelt korosztályban csak a II. osztályban indíthatja csapatait; miközben az U17-es másodosztály aranyérmese – idén a Vasas – feljut az élvonalba mindhárom korosztályban. Az U17-es bajnokság 7. helyezettje, a Ferencváros osztályozót vívott a II. osztály ezüstérmesével, a Mol Vidivel, és miután győzött, az új idényben is az első osztályban indulhat a három kiemelt korosztályban. Az FTC egy éven belül másodszor kényszerült osztályozóra, tavaly az Újpestet győzte le. Az alsóház után pedig nézzük a bajnokokat a három kiemelt bajnokságban (U16, U17, U19)! Az U16-os és az U17-es bajnokságot a Budapest Honvéd-MFA nyerte meg: előbbi korosztályban tizenhat ponttal előzte meg az MTK-t, utóbbiban húszpontos fórral végzett a Puskás Akadémia előtt. Ugyanakkor az U19-es bajnokságot – melynek győztese indulhat az ifi Bajnokok Ligájának beillő UEFA Ifjúsági Ligában – az MTK nyerte meg a Honvéd előtt, négypontos előnnyel. A 2018–2019-es évadot a két klub egy-egy képviselője értékelte megkeresésünkre. „Alapvető célunk minden évben, hogy a nálunk szereplő játékosok a korosztályos képzési tervnek megfelelően a saját programunk, illetve futballfilozófiánk mentén fokozatosan fejlődni tudjanak, akár a saját korosztályuknál idősebbek között is – kezdte összegzését Herczeg Vince, a Honvéd-MFA általános igazgatója. – Abban viszont nem hiszek, hogy 19 éves korig azt mondjuk, nem az eredmény, nem a győzelem a fontos, utána pedig hirtelen elvárjuk, hogy mindig győzzenek a csapatok. Ezért minden korosztályban a dobogós helyezés a célunk az idény előtt, de a bajnoki cím sosem elvárás. Az U19-es csapatunk nem lett bajnok, mégis elégedett vagyok, mert a csapat az őszi szezonhoz képest sokat fejlődött, tavasszal veretlen maradt, tizenkét meccset megnyert, legyőzte a bajnok MTK-t is. Az országos bajnokságokat nézve, vagyis U14-től számolva az öt korosztályból így is három bajnoki címet nyertünk, két korosztályban pedig ezüstérmet. A 2007-es alapítás óta ez az akadémiánk legjobb eredménye, ehhez még hozzátartozik, hogy 37 játékost adtunk a korosztályos válogatottakba az idényben, öten (Megyeri Gábor, Horváth Milán Buna Gábor,  Molnár Rajmund, László Dávid – a szerző) tagjai voltak az U17-es Eb-n ötödik magyar válogatottnak és az MLSZ produktivitási pontszámításában is jól áll a Honvéd.” Herczeg Vince kiemelte, a jó eredmények annak köszönhetők, hogy minden téren kiváló szakemberek segítik a munkát, és sokat jelent az idén átadott új akadémiai központ is, így jobb pályákon, méltó körülmények között folyik a munka. A célok kapcsán elmondta, szeretnének mind több olyan futballistákat nevelni, akik  nemzetközi szinten is helyt tudnak állni. Ennek érdekében megnövelték az egyéni képzésekkel foglalkozó edzők, illetve az erre fordított munkaórák és a videoelemzések számát is. Továbbá e célnak megfelelően választottak szakmai igazgatót a Németországból érkezett Uwe Scherr személyében, aki külföldön szerzett tapasztalataival segíthet abban, hogy nemzetközi mércével mérve is versenyképes játékosokat tudjanak képezni. A Honvéddal ellentétben az MTK-nál az U19-es csapat esetében már az idény előtt célul tűzték ki a bajnokság megnyerését. Polyák Balázs sportigazgató nagy eredménynek tartja, hogy a bajnokcsapat alapemberei közül többen is még csak tizenhét évesek, de az idősebbek között is fontos szerepet tudtak játszani.
Az MTK U19-es aranyérme indulási jogot ért az UEFA Ifjúsági Ligában Fotó: mtkbudapest.hu
„Az U19-ben az UEFA Ifjúsági Liga szereplés lehetősége miatt is céloztuk meg a bajnoki címet, a többi korosztály esetében viszont nincsenek helyezésben megfogalmazott célok. Az egyetlen, amit szeretnénk elérni, hogy az U17-es korosztályban, amelynek a helyezése a másik két korosztályra is kihathat, stabilan a tabella első felében legyünk. Az a célunk, hogy akiben látjuk a lehetőséget, az minél előbb a saját korosztályánál idősebbek között tudjon szerepelni. Ezért fordulhatott elő, hogy az U17-es Eb-n szerepelt magyar válogatottból Balogh Botond, Kata Mihály, Zuigeber Ákos és Kosznovszky Márk is az U19-es bajnokcsapatunkban játszott (előbbi három már ősszel is, utóbbi a sérülése után, tavasszal), Kata Mihály pedig a Magyar Kupában a felnőttek között is bemutatkozott. Az U19-es korosztályból Bidzilya Anton és Varju Benedek már az NB I-ben is játszott a kezdőcsapat tagjaként. A szintén U19-es Mezei Szabolcs fejlődése érdekében az NB II-es Békéscsabában szerepelt ebben az idényben, felnőttek között, de az U19-es csapatból a nyáron többen is felkerülhetnek az első csapathoz” – fogalmazott Polyák Balázs, aki biztos benne, hogy az említett játékosok hosszú távon, a felnőttek közé érve is az MTK meghatározó futballistái lehetnek. Egyébként ha U12-től az összes korosztályos bajnokságot megnézzük, a Honvéd négy bajnoki címet nyert (U13, U14, U16, U17), az MTK kettőt (U12, U19), akárcsak a Békéscsaba (U12, U13), az ETO FC Győr (U12, U13) és a Puskás Akadémia (U13, U15), de U14 alatt még nem beszélhetünk országos bajnokságról, több csoportban küzdenek a csapatok, területi alapon. További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.