2019-07-16 20:57

Leány U19-es kézilabda Eb: norvégveréssel fél lábbal már az elődöntőben a magyar válogatott

Az elején nehéz helyzetbe került, de aztán újabb magabiztos sikert aratott a magyar válogatott a Győrben zajló leány U19-es kézilabda Európa-bajnokságon. Golovin Vlagyimir együttese a középdöntő első fordulójában 28–24-re győzte le Norvégiát, és hatalmas lépést tett a kontinenstorna elődöntője felé.

Kétezer-tizenöt őszén, amikor elkészült a felnőtt labdarúgó Európa-bajnokság pótselejtezőjének sorsolása, és kialakult a magyar–norvég párosítás, a skandinávok a puszta tény hallatán kitörő örömmel ünnepeltek; „Álomsorsolás” – mondták. A történet folytatását ismerjük…

Bánfai Kíra az első félidőben nehéz helyzetben fontos gólokat szerzett Fotó: Cseh Péter/MKSZ
A győri leány U19-es kézilabda Eb középdöntője előtt aligha örvendeztek a norvégok, amikor kiderült kedd este Golovin Vlagyimir együttesével kell farkasszemet nézniük. Már csak azért sem, mert a 2018-as, debreceni U20-as vb-n kétszer is kapituláltak az akkori házigazda alakulat ellen. És akkor még nem beszéltünk a másik, számukra szintén nem túlzottan biztató tényről, mégpedig, hogy a magyar válogatott a tavaly augusztusban elvesztett U18-as vb-döntő óta valamennyi mérkőzését megnyerte. Persze, könnyű meccsre minden előjel ellenére sem számíthattak Kácsor Grétáék, elvégre a norvégok is három győzelemmel a hátuk mögött érkeztek a negyedik győri csatára. A találkozó Albek Anna az Eb-n már többször látott bombagóljával indult,  aztán viszont megint a tornán nem mindig működő védekezéssel akadtak gondok, ráadásul a helyzetkihasználás sem volt tökéletes, így Golovinnak nem volt más választása, háromgólos norvég vezetésnél, a 13. percben időt kért (5–8). S egy gólt ugyan még hozzátett a rivális, utána magyar percek következtek. Az időközben a kapuban Herczeg Lilit váltó Szabó Dóra vezérletével a magyar védelem elcsendesítette a norvég lövőket, akik kilenc percen át nem találtak a gólvonalon átvezető utat. Ez persze elég volt a mieinknek, hogy előbb egyenlítsenek, majd fordítsanak. Az ugyancsak parádés első félidei hajrának hála pedig harminc perc játék után a megnyugtatónak látszó 16–12 állt az eredményjelzőn. A folytatásban rögtön kettős emberhátrányba került, de végül sikeresen 1-1-gyel átvészelte a szorongató két és fél percet a magyar csapat, és aztán kézben tartotta a mérkőzést. Az 50. percre – többek között Vámos Petra szebbnél szebb góljaival – kidolgozott hatgólos különbség már azt jelentette, nagy baj nem lehet.
Szabó Dóra kapuba állása fordulópontot jelentett, a kilencperces norvég gólcsend alatt vette át a vezetést a magyar csapat Fotó: Cseh Péter/MKSZ
Még úgy sem, hogy az utolsó percekben bizony újra becsúsztak hibák. A meccs végén megint azt rögzíthettük, hogy a magyar válogatott meggyőző sikert aratott, immár negyedszer, s ezzel szinte már elődöntős. A mérkőzés legjobbjának megválasztott Szabó Dóra volt a siker egyik kulcsa. A DVSC kapusa honlapunknak elmondta, hogy kicsit megkönnyebbült a találkozó után. „Eddig nem tudtam úgy védeni az Európa-bajnokságon, ahogyan tudok, örülök, hogy jó teljesítménnyel végre sikerült hozzátennem a magam részét a csapat játékához. A nehéz helyzetekben is higgadt volt mindenki, ezért lett győzelem a vége. Készülünk a románokra, érezzük, hogy élesedik a torna, azon vagyunk, hogy a lehető legmagasabbra érjünk a végén.” Az összecsapás után az elégedett szövetségi edző, Golovin Vlagyimir is nyilatkozott az utanpotlassport.hu-nak. „Előfordul, hogy rosszul kezdődik a mérkőzés, de boldog vagyok, mert megfelelő volt a reakciónk, nem kezdtünk el idegeskedni. Szabó Dóra beállása valóban fordulópont volt, nem véletlenül mondják, hogy a kapus lényegében a fél csapat. Most örülünk, de egyben készülünk is, holnap a románok ellen újabb nehéz csata vár ránk.” Ahogyan Golovin mester is mondja, pihenőre nincs sok idő, szerda este fél 7-kor újabb parázs mérkőzés következik az Audi Arénában.

LEÁNY U19-ES KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, GYŐR Középdöntő, II. csoport, 1. forduló MAGYARORSZÁG–NORVÉGIA 28–24 (16–12) Magyarország: Herczeg, Szabó D. (kapusok), Albek 4, Arany, Bánfai 3, Kácsor 1, Kellermann 2, Kuczora 6 (5), Pál, Schatzl 3, Simon 2, Stranigg 1, Szilovics, Tóth 2, Vámos 4, Zsiborás. Szövetségi edző: Golovin Vlagyimir Norvégia: Hernes, Sagvold, Skogstrand (kapusok), Alver 2, Deila 1, Hansen 6, Haugseng, Hogseth 3, Holtet, Hove 2, Kjolholdt 1, Moen 4, Oyerhamn 4, Sendi, Svendsberget 1, Svensson. Szövetségi edző: Pedersen Sissel Nygard Hétméteresek: 7/5, ill. 0/0 Kiállítások: 8, ill. 10 perc A csoport másik mérkőzésén: Románia–Spanyolország 29–24 A II. csoport állása: 1. Magyarország 4 pont, 2. Norvégia 2 (54–53), 3. Románia 2 (54–54), 4. Spanyolország 0 A magyar válogatott középdöntős programja: Július 17., szerda, 18.30: Magyarország–Románia (Tv: Duna World)

További korosztályos hírek KÉZILABDÁBAN a sportági aloldalunkon.