2024. március 19.

Sakk

2019-10-14 19:59

Sakk: három orosz arany, az új Anand szárnyalása és Sulyok Eszter 20. helye az ifjúsági vb-n

Befejeződött az Indiában rendezett ifjúsági sakkvilágbajnokság. A négy magyar versenyző közül a legjobban az U14-es lányok mezőnyében induló Sulyok Eszter szerepelt, aki huszadik helyen végzett. A világbajnokság hat kategóriájából hármat az oroszok nyertek, a torna hőse azonban egy 14 éves hazai játékos lett.

fide 1
fide 1
A hétvégén véget ért a Mumbaiban rendezett ifjúsági sakkvilágbajnokság. Indiában három korcsoportban 63 ország 462 játékosa ült asztalhoz, hogy összemérje tudását. Magyarország négy játékossal utazott Ázsiába: Vanczák Tamás a 18, Juhász Judit a 16 évesek között indult, míg a 14 esztendősek között Borhy Marcell és Sulyok Eszter szerepelt kisebb-nagyobb sikerrel. Bár mind a négy magyar remekül kezdte a tornát, a tizenegyedik forduló után már vegyes érzésekkel értékelt Tompa János csapatvezető szövetségi beszámolójában. A legjobban a 6,5 pontig jutó Sulyok Eszter teljesített, aki 20. helyen zárt, tőle csak két pozícióval végzett hátrébb korosztályában Juhász. A fiúk közül Vanczák bizonyult eredményesebbnek, ő 30. lett, míg Borhy számára az 55. helyen fejeződött be a világbajnokság.
fide p
fide p
„Eszter helyezése az indulási rangjának szinte teljesen megfelel – fogalmaz Tompa János. – Aktívan sakkozott, ha vesztett, könnyen túllépett a vereségen. Judit is megnyerte utolsó játszmáját egy indiai lány ellen. A parti szép, a tábla közepén lévő királynak beadott mattal ért véget. 6 pontot gyűjtött. Ez is a kezdeti esélyekhez illeszkedő teljesítmény, bár a rajtja után kissé szebb helyezésben bízott. Hasonlóan értékelhető az U18-as fiúmezőnyben indult Tamás teljesítménye. E csoportban már befutott „profik”, köztük nagymesteri címmel rendelkezők is játszottak. Viszont nagyon nehéz véleményt mondanom a kilencedik rajtszámmal induló Marcellről. Véleményem szerint a kamaszkor legnehezebb éveit éli. Az első kudarcos játszmából képtelen volt visszatérni a megfelelő önbizalommal bíró játékához, azaz önmagához. Remélem, edzőivel hamar feldolgozzák a tapasztalatokat, kijavítják a hibákat, és újra a régi játékát mutatja.” A világbajnokságon egyébként mondhatjuk úgy, elsöprő orosz fölény mutatkozott, hiszen a hat kategóriából hármat ők nyertek. A hazaiak sem tétlenkedtek a versenyen, hét dobogós hellyel büszkélkedhetnek, köztük egy elsővel, amit a 14 esztendős Praggnanandhaa Rameshbabu az U18-es fiúk között szerzett. A hazájában az új Anandnak kikiáltott fiú kilenc pontjával a világbajnokság legeredményesebb sakkozója lett. A versenyen nem kizárólag a dobogósok kaptak érmet, hanem az első hat helyezettet jutalmazták meg, érzékeltetve, hogy az ő szereplésük is kimagaslónak számít.

IFJÚSÁGI VILÁGBAJNOKSÁG, MUMBAI VÉGEREDMÉNY U18-as fiúk 1. Praggnanandhaa Rameshbabu (indiai) – 9 pont 2. Sant Szargszjan (örmény) – 8.5 3. Artur Davtjan (örmény – 8 … 30. Vanczák Tamás U18-as lányok 1. Polina Suvalova (orosz) – 8.5 2. Agrawal Vantika (indiai) – 8 3. Alekszandra Obolenceva (orosz) – 7.5 U16-os fiúk 1. Rudik Makarian (orosz) – 8.5 2. Sztyepan Pogoszjan (orosz) – 8 3. Gos Aronjak (orosz) – 8 U16-os lányok 1. Leja Garifullina (orosz) – 8.5 2. Nazerke Nurgali (kazah) – 8.5 3. Anousha Mahdian (iráni) – 8 … 22. Juhász Judit U14-es fiúk 1. Ajdin Szulejmanli (azeri) – 9 2. Srihari L R (indiai) – 8 3. Sreeshwan Maralakshikari (indiai) – 8 … 55. Borhy Marcell U14-es lányok 1. Meruert Kamalidenova (kazah) – 8.5 2. Deshmukh Divya (indiai) – 8 3. Ravi Rakshitta (indiai) – 8 … 20. Sulyok Eszter