2019-10-22 13:59

Labdarúgás: rohamtempóval lefelé – egyre kevesebb szerephez jutnak a fiatalok az NB I-ben

Szélvészgyorsan közelít a nullához az U20-as focisták játékperceinek száma a labdarúgó NB I-ben. A 7. fordulóban még 298 percet töltöttek a pályán a 21 év alatti fiatalok, a 8. körben 265-öt, a válogatott szünet utániban viszont már csak 199-et. De legalább Kusnyir Erik visszatért!

A 9. forduló sem bizonyult eget rengető mérföldkőnek a fiatalok szerepeltetését illetően a labdarúgó NB I-ben. Pedig nem akármilyen mérkőzést rendeztek a válogatott szünet után, csak hát az utánpótlás ténykedését árgus szemekkel lesőket kevésbé hozza lázba manapság egy Fradi–Újpest féle amúgy kolosszális derbi. Ennek oka meglehetősen prózai: egyik klub sem játszat U20-as reménységeket már vagy több éve. Mit tesz Isten, ezúttal sem szórták két kézzel a pályára a fiatalokat.

A debreceni Kusnyir Erik 90 percen keresztül hajtott a DVTK elleni bajnokin Forrás: dvsc.hu
A nulláról lépjünk egy szinttel magasabb polcra, amikor már legalább egyfajta motiváló eszközként használva, az utolsó percekben küldenek fel a gyepre egy-egy tejfölösszájút, hogy érezzék: a kemény edzésnek megvan a jussa. Nos, a kisvárdai Kovácsréti Márk (19) kemény egyetlen minutum erejéig élvezhette a Kaposvár elleni győzelem ízét, kérdés, vajon a klub újdonsült vezetőedzője, Dajka László miként számol az U21-es válogatott spílerével. Egy biztos, Miriuta László keze alatt stabil alapemberré nőtte ki magát, vagyis könnyen elképzelhető, hogy nem jön ki túl jól az edzőváltásból a fiatal támadó. Szintén csereként, a 86. percben szállt be Zsóri Dániel (18) a Mezőkövesd elleni csatába, azonban a dögunalmas 0–0-n már nem tudott segíteni. Mindenesetre ha körönként három percet nő Marko Nikolicsban a belé fektetett bizalom, akkor az utolsó fordulókban senki sem veheti el tőle a fehérvári kezdőtagságot. Nem is hangzik annyira rosszul, ha azt írjuk, hogy a derbit leszámítva az összes mérkőzésen pályára lépett magyar U20-as focista. Az már más tészta, miszerint az előbb említett srácok mellett a honvédos Banó-Szabó Bence (20) és a diósgyőri Korbély Kristóf (19) is csupán a második félidőben állt be, előbbi a 73., utóbbi pedig a 65. percben. És akkor jöjjenek azok, akik a kezdősípszótól kezdve a futballpályán alkothattak a 9. fordulóban. A Puskás Akadémia mestere, Hornyák Zsolt ezúttal megadta az esélyt Kiss Tamásnak (18), hogy a Paks elleni mérkőzés legelejétől kezdve mutassa meg, mit tud, és nem is vallott szégyent a felcsúti reménység. De a forduló legjobb fiataljának járó cím nem kerülhet máshoz, mint a debreceni Kusnyir Erikhez. A DVSC 19 esztendős védője a legutóbbi két fordulóban egyáltalán nem lépett pályára, vagyis éppen ideje volt már. Összeadva így is csupán 199 percet játszottak az U20-asok, ami egy minutum híján „utoléri” az idei évad eddigi mélypontját, az 5. fordulóbeli 198 percet. Most képzeljük el, mi lett volna, ha Herczeg András Kusnyir nélkül álmodja meg a DVTK elleni kezdőt…

A 21 ÉV ALATTIAK JÁTÉKPERCEI A LABDARÚGÓ NB I-BEN A FIATALSZABÁLY ALAPJÁN – 2019–2020 (A 2000. január 1. után születettek játékpercei duplán számítanak.) 9. FORDULÓ DVSC: 90 (perc)x2 PAFC: 62 x 2 DVTK: 25 x 2 Bp. Honvéd: 17 Mol Fehérvár: 4 x 2 Kisvárda: 1 x 2 A játékosok sorrendje Kusnyir Erik: 90 Kiss Tamás: 62 Korbély Kristóf: 25 Banó-Szabó Bence: 17 Zsóri Dániel: 4 Kovácsréti Márk: 1

További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.