Dr. Kotsis Attiláné Gabi néni, a röplabda mestere kapta a Prima Primissima Díjat a sport kategóriában
Dr. Kotsis Attiláné Gabi néni, a magyar sport kiemelkedő személyisége, a röplabda szakmai óriása vehette át a sport kategóriában a Prima Primissima Díjat a péntek esti ünnepségen, a Müpában. Hogy miért, azt megpróbáljuk legalább nagy vonalakban érzékeltetni.
A sport kategóriában Göröcs János válogatott labdarúgó, Kamuti Jenő vívó, sportvezető és dr. Kotsis Attiláné Kincsesy Gabriella röplabdaedző volt a Prima Primissima Díj három jelöltje. A közönségszavazás eredményeképpen az elismerést Gabi néni kapta meg.
A magyar sport számos iskolateremtő, nagy egyénisége között is kiemelkedő helyet foglal el dr. Kotsis Attiláné, akit Gabi néniként emlegetnek széles e hazában. Nemcsak röplabda-szakember, hanem – végzett – pedagógus és pszichológus is, és ezt a hármas tudásanyagot hasznosította hosszú pályafutása során az utánpótlás-nevelésben is.
Igazán nem véletlen, hogy honlapunk gyakori szereplője.
Az első, a kicsikről. „A legkisebbeket mindig játékosan kell tanítani, hogy nehogy idejekorán beleunjanak ebbe a gyönyörű játékba. Mindig kitaláltam valamit érdekeset, újat, hogy az érdeklődésüket fenntartsam. Ráadásul minden gyerek más, meg kell őket ismerni, s ez alapján személyre szabottan foglalkozni velük. Tőlem mindig olyan feladatokat kaptak, ami pont rájuk illett. A gyerek igenis örül annak, ha pluszmunkát kap, mert érzi a figyelmet és a törődést. Ez pedig fontosabb minden másnál.”
A második, a tudás hatalmáról. „A testi, lelki és szellemi fejlesztés hármasáról soha nem szabad elfeledkezni, amikor valaki gyermekekkel foglalkozik. Én magam is sokat és sokáig tanultam. A pszichológia szakot azért végeztem el, hogy ne csak érezzem, de értsem is, ami tanítványaimban a nehéz pillanatokban lejátszódik. Egyébként utáltam tanulni, de annyira kötelességtudó és fegyelmezett voltam, hogy mindig is a legjobbak közé tartoztam.”
A harmadik, a korai specializálódás ellenében. „A gyerekeknek szükségük van változatosságra, a korosztályos és egyéni sajátosságok maximális figyelembevételével komplexen kell őket fejleszteni. Tanítványaim nyáron mindig atlétizáltak, télen pedig a teremben végezhető ügyességi gyakorlatokon volt a hangsúly. Erre azért is volt szükség, mert a röplabda különösen technikás sportág. A gyorsaság és a reflex elengedhetetlen ehhez a játékhoz, ezért ezeket a képességeket fejleszteni kell, miközben tökéletes alapokat kell a gyerekeknek megtanítani. Vallom, hogy a lényeg mindig az apróságokban rejlik. Az edzőket pedig sohasem az eredményeik alapján díjaznám, hanem aszerint, amilyen és ahány játékost a magyar röplabdasport számára felneveltek. Igazi értékmérőül csakis ez szolgálhatna.”