UtánpótlásSport
2025. augusztus 17.
  • instagram
U19-es fiú kézilabda-világbajnokság, Egyiptom U20-as női vízilabda-világbajnokság, Brazília
Keresés:

Sportágak

Kosárlabda

2020-01-15 18:27

Ha nincsen Farkas Sándor és a Babettája, Völgyi Péterből sem biztos, hogy sikeres kosáredző lesz

„Vannak rosszabb napok, nehezebb időszakok, de ha van tehetséged, és szereted ezt a játékot, akkor tegyél bele mindent, mert maximálisan megtérül! Nemcsak a sportban, hanem az élet minden területén” – adja tanácsul a fiataloknak a Diósgyőri VTK kosárlabda-szakosztályának sportszakmai igazgatója, a junior leányválogatottal a legutóbbi két évben U18-as Európa-bajnoki ezüst- és bronzérmes, U17-es világbajnoki negyedik Völgyi Péter.

Völgyi Péter tizenhárom éves volt, amikor egyszer kifelé jött a zalaegerszegi atlétikapályáról. Megállt előtte – a később hatszoros magyar bajnok női szövetségi kapitány – Farkas Sándor a Babettájával, és azt mondta: „Holnap délután ötre várlak kosárlabdaedzésen, kosaras lesz belőled!” Völgyi két évvel később bemutatkozott a ZTE felnőtt élvonalban szereplő csapatában: 28 másodpercet játszott az Oroszlány ellen. Játékosként nem tündérmesébe illő a sztori folytatása: 16 évesen elütötte őt egy munkába tartó mentős a Trabantjával az egerszegi Kossuth utcán – Péter lába eltörött, ez megpecsételte a karrierjét.

Völgyi Péter más elképzeléseket tud megvalósítani a lányokkal a pályán, mint a fiúkkal Forrás: FIBA
Völgyi Péter más elképzeléseket tud megvalósítani a lányokkal a pályán, mint a fiúkkal Forrás: FIBA
„Játszottam még, de ez inkább arról szólt, hányszor fekszem még fel a műtőasztalra. Ha jól emlékszem a hetedik után mondtam azt, hogy elég volt. Ekkor már Pécsett éltem, az egyetemen tanultam. Mindeközben váratlan lehetőséggel találkoztam: két edző is távozott a helyi klubból, így az egyes számú gyakorlóiskolában kosárlabdát oktathattam. Arra lettem figyelmes, hogy egy évvel később már a serdülő-, a kadét- és az ifjúsági csapatot is én irányítom.”  Tizenhét éve élt Baranya megyében, amikor visszatért a szülővárosába, Zalaegerszegre, hogy dirigálja az NB I-es férfiegyüttest − ekkor már a szakmai legjobbjaitól szerezve tapasztalatot. „Farkas Sándort istenként tiszteltük, nagyon szerettük. Elképesztő volt a megszállottsága − főleg gyerekként. Még hazafelé, a tömött buszon is azt magyarázta, hogyan kell ziccert dobni. Varga Ferenc nagyon akaratos, makacs alak volt, de elképesztően jó tréner és ember, ő is meghatározó személy a pályafutásomban. Testközelből láthattam Rátgéber László és Fűzy Ákos munkásságát a MIZO Pécs 2010 sikercsapatával, majd Ivkovics Sztojantól is elleshettem egyet s mást. Ezt követően Patonay Imrével dolgoztam együtt, akitől nagyon sokat tanultam. A kosárszakma elitjétől meríthettem tehát.” A 2008–2009-es évadban a harmadik helyen zárt a Völgyi vezette Zalaegerszeg, ám a következő kiírásban – hatalmas meglepetésre – bajnoki címet ünnepelt a gárdája. „A negyedik-ötödik helyre vártak minket. Nem tudom, hogy bármelyik edző életében lehet-e még egyszer olyan szezon, mint amilyen ez volt: minden összejött. Huszonegy meccses veretlenségi sorozatunk volt, és a kupát is mi vihettük haza. A játékosoktól kezdve a masszőrig mindenki óriási alázattal és elhivatottsággal csinálta végig a bajnokságot, Patonay Imrével kiváló párost alkottunk. A folytatás már nem volt az igazi: elfogyott a pénz, elmaradt a siker. Ettől függetlenül telt házas mérkőzéseken léphettünk pályára, és a hatodik helyen zártuk az évadot.” A mester rövid ideig Pakson irányított, majd visszatért a ZTE-hez. A fordulópont 2014 tavaszán érkezett, amikor Farkas felkérte, segítse őt a női válogatottnál – habozás nélkül igent mondott.
Tudott örülni 2018-ban a világbajnoki negyedik helynek Völgyi Péter U17-es válogatottja Forrás: FIBA
Tudott örülni 2018-ban a világbajnoki negyedik helynek Völgyi Péter U17-es válogatottja Forrás: FIBA
„Eközben Győrből is ajánlat érkezett: az első osztályban szereplő női klub vezetőedzői posztjára bólintottam rá. Bronz-, majd ezüstérem lett a miénk, ráadásul az Euroligában is szerepelhettünk.”  Megtapasztalta, melyek a legfőbb különbségek a férfi és a női kosárlabda között. „A női kosár kétdimenziós, a férfi pedig három. Hamar rájöttem, hogy a lányokkal más elképzeléseket tudok megvalósítani, hiszen fizikálisan nincsenek olyan szinten, mint a fiúk. A szebbik nemnél sokkal fontosabb, hogy az öltözőben egység és jó hangulat uralkodjon. A srácok kreatívabbak, a lányok precízebbek. Azok a női játékosok, akik bátrak és kreatívak a pályán, emellett a szükséges genetikai adottságaik is megvannak,  jó eséllyel pályáznak a válogatottságra.” Völgyi 2018-ban és 2019-ben nem akármilyen sikereket ért el a junior lányokkal. Az U17-es világbajnoki negyedik helyet követően bronzot szereztek az U18-as Európa-bajnokságon. Egy évvel később – ugyanezen a versenyen – az ezüstig jutottak, majd az U19-es világbajnokságon meneteltek a tizedik helyig. „Amikor tíz nap alatt hét meccsed van, nincs sok időd bánkódni a történteken. Elmondhatjuk, hogy két év alatt nem kaptunk ki olyan alakulattól, amelynél jobbak voltunk, viszont sok nálunk erősebb csapatot sikerült legyőznünk. Rendkívül fontos a közös cél megjelölése. Mindenkinek látnia kell, hogy egyénileg és csapatszinten mit várunk el. Ezek az erőpróbák megállás nélküli munkát igényelnek. Éjszakánként vágtuk össze a videókat, két párharc között meg edzettünk. A meccsek és a tréningek után motivációs perceket tartottunk: mindig meg kellett találni azt, aki a leghatásosabban tud beszélni az adott helyzetben.” Péter napjainkban az U18-as válogatott irányítása mellett a Diósgyőri VTK kosárlabda-szakosztályának sportszakmai igazgatója. Hogy milyen tanáccsal látná el az ifjú kosarasokat? „Vannak rosszabb napok, nehezebb időszakok, de ha van tehetséged, és szereted ezt a játékot, akkor tegyél bele mindent, mert maximálisan megtérül! Nemcsak a sportban, hanem az élet minden területén.” Egyéb korosztályos hírek KOSÁRLABDÁBAN a sportági aloldalunkon.