Öttusa: olimpiai bajnok édesapja nyomdokaiba lépne a 14 éves Fábián Máté
UP-info
„Apa szörnyülködött, amikor először látott az uszodában fejest ugrani, és azt tapasztalta, hogy a fordulónál benyelek két liter vizet” – idézte fel a kezdeteket az SzPress Hírszolgálatnak az olimpiai bajnok Fábián László 14 éves fia, Máté, aki maga is az öttusában találta meg számításait.
A 14 éves Fábián Máté nem úgy cseperedett fel, mint akiből a szülei mindenáron élsportolót akarnak nevelni, pedig a példakép születésétől kezdve ott volt mellette: Fábián László, az öttusázóként olimpiai bajnok és hatszoros világbajnoki aranyérmes édesapja – írja az SzPress Hírszolgálat. Az elsőszülött csemete sportágat sem azért választott, hogy a családfő nyomdokába léphessen, akiről aligha mellékesen 10 éves kissrácként tudta meg, hogy micsoda diadalok állnak mögötte.
Mátét nem olimpiai bajnok édesapja beszélte rá az öttusára „Máté három évet húzott le a Vasas Kubala Akadémiájának lelkes növendékeként, és talán még most is ott játszana, ha az egyre inkább követhetetlen helyzetben nem váltófutóként követik egymást körülötte az edzők – nyilatkozta apaszerepben Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgatója, aki 32 évvel ezelőtt Szöulban Martinek János és Mizsér Attila oldalán nyert csapatban olimpiai bajnokságot, majd a diadal másnapján már a magyar párbajtőr válogatott tagjaként lett hatodik. – Ráadásul beállították a kapuba, amire soha sem vágyott, csak azért, mert ő volt az egyik legmagasabb a srácok között. Nem csoda, hogy kiszeretett a fociból, hogy aztán öttusa tanoncnak jelentkezzen a Központi Sportiskolában. Nem az én tanácsomat követte, hanem egy jóbarátja beszélte rá erre a kalandra, ami úgy tűnik, egyre inkább testhez álló feladatot jelent a fiúnak. Egy kicsit még kajla és szeleburdi, néhány kiló izmot is fel kellene szednie magára, mert a mai öttusa már köszönőviszonyban sincs azzal a szívemhez közelálló változatával, amelyben a magyarok a világ legjobbjainak számítottak. Több sajnálatos szakmai oka is van annak, hogy ugyanezt ma már nem lehet kijelenteni, a hibaforrást pedig nem feltétlenül a versenyzők oldalán kell keresni.”
Az édesapa tapasztalatának értékes cseppjeit tanácsainak megosztásával adagolja a fiának, akiről úgy gondolja, hogy még semmiről sem késett le, hiszen maga is 17 évesen csapott fel öttusázónak.
„Apa szörnyülködött, amikor először látott az uszodában fejest ugrani, és azt tapasztalta, hogy a fordulónál benyelek két liter vizet, de akkor is fogta a fejét, amikor a páston próbára tette az igencsak kezdetleges vívótudásomat – mondta Máté, akinek a KSI öttusaműhelyében Verrasztó Gabriella, az egykori kiváló hátúszó és az öttusázóként sikereket arató Füri Csilla a tanítómesterei. – Apa mostanában is ellát a tanácsaival és egyre csak ismételgeti, hogy ha sportolóként valamire is vinni akarom, akkor mielőbb hagyjak fel az ökörködéseimmel. Azt nem mondhatja, hogy lazsálnék a heti 15 edzésünk bármelyikén is, a tanulmányi eredményeimet viszont joggal kifogásolja. Biztos, hogy sportágat még egyszer nem fogok váltani, az öttusából szeretném a lehető legtöbbet kihozni, bár azt mondják, hogy jó a labdaérzékem, és kosárlabdázóként is beférhetnék egy jobb csapatba. Még mindig bánt, hogy két éve Dublinben a korosztályos kéttusa világbajnokságon az én halvány futóteljesítményem miatt maradt le a csapatunk a dobogóról, ezért is iparkodok azóta, hogy szívósabb és taktikusabb legyek. Két lábbal a földön maradva tervezgetek, így is úgy érzem, hogy három év múlva a magyar színekért csatázhatok az ifjúsági világbajnokságon. Aztán következhetne 2028-ban az első olimpián. Hogy milyen eredménnyel, arról inkább a tizennyolcadik. születésnapom után, megkomolyodott férfiemberként beszélnék, meg aztán azt is ki kell várni, hogy mi lesz akkor az öttusa sorsa.”
További korosztályos hírek ÖTTUSÁBAN a sportági aloldalunkon.