2024. április 24.

Tornasportok

2020-12-20 12:04

Torna: Mayer Gréta két egyéni éremmel zárta az ifjúsági Eb-t, amelyen Barbosu mindent vitt

Mayer Gréta gerendán ezüst-, talajon bronzérmet szerzett a tornászok mersini ifjúsági Európa-bajnokságán, amelyen a román Ana Barbosu mindent megnyert, amit csak lehetett.

Miután a Balázs Kira, Béke Flóra, Mayer Gréta, Peresztegi Nóra és Szmirnov Anna összetételű leány tornászválogatott pénteken bronzérmet szerzett a mersini ifjúsági Európa-bajnokság csapatversenyében, lehetett reménykedni, hogy a vasárnap délelőtti nyolcfős szerenkénti finálékban is teremhet babér az ígéretek számára. A zárónapon három magyar lány négy szeren volt érdekelt. A döntők az ugrással kezdődtek, ott Balázs Kira két gyakorlata alapján 13.025 átlagpontszámot kapott, amely a nyolcadik helyre volt elegendő, de a KSI versenyzőjének Eb-szereplését ezzel együtt is dicséret illeti, miután az egyéni összetett versenyben legjobb magyarként a pontszerző hatodik helyen végzett. Ugrásban a román Ana Barbosu zárt az első helyen 13.975 ponttal.

A gerenda dobogósai (balról: Mayer, Barbosu, Preda) Fotó: European Gymnastics/ Thomas Schreyer
Felemás korláton Szmirnov Anna is remek gyakorlatot mutatott be. Az MTK Budapest tornászlányának kapott 11.450 pontja az ötödik helyet jelentette a fináléban, amelyet ugyancsak Barbosu nyert meg (13.450). Anna nyolcadikként szerepelt a döntőben, és a pontszáma után az is eldőlt, hogy a házigazda törököknek is jut érem a lányok ifjúsági Eb-jén: Derin Tanriyasükür zokogva vette tudomásul a harmadik helyét. Úgy tűnt, a románok csapatban és egyéni összetettben is győztes bajnokát nem lehet megszorongatni ezen a kontinensviadalon, de a gerenda döntőjében erre alaposan rácáfolt Mayer Gréta. A Dunaferr SE reménységének a selejtezőben egy leesés is belefért, hogy bekerüljön a legjobb nyolc közé a hetedik helyen, így számítani lehetett arra, ha rontás nélkül megcsinálja azt, amivel készült, akkor a dobogó közelébe kerülhet. Meg is csinálta! A nagy magabiztossággal bemutatott gyakorlatának a jutalma 13.100 pont volt, ugyanannyi, mint az előtte ötödikként gerendára lépő és vezető Barbosué. A román versenyző javára csupán a magasabb kiviteli pontszám döntött. A szer két utolsó, török és ukrán tornászlánya nem tudott beleszólni a dobogós helyekbe, Mayer Gréta ezüstérmet nyert. De hátra volt még a talaj fináléja, melybe Mayer a harmadik helyen jutott be. Barbosu 13.250 pontos gyakorlatával egyből magasra tette a lécet, honfitársa, Maria Ceplinschi 12.900 ponttal követte őt, míg az ukrán Daniela Batrona 12.450 ponttal állt, amikor Mayer nyolcadikként a szőnyegre vonult. Az egész ifjúsági Európa-bajnokság utolsó gyakorlatát bemutató magyar lány ugyanúgy magabiztosnak, és az ezüstérem után még felszabadultabbnak mutatkozott. Szépen, erőteljesen tornázott a záró számában, majd a kijelzőn felvillant a pontszáma: 12.750. Bronzérmes lett! A magyar ifjúsági leányválogatott így két bronz- és egy ezüstéremmel tér haza Törökországból. Ez a szereplés felülmúlja Draskóczy Imre női szövetségi kapitány várakozásait, hiszen ő már a selejtezők és a csapat-, valamint az egyéni összetett verseny után is igen elégedett volt a lányokkal. Az ifjúsági Európa-bajnokság Ana Barbosuról szólt, aki csapatban, egyéni összetettben, és mind a négy szeren a dobogó legtetejére állhatott, így az ifjúságiak kontinensviadalán nem is csendült fel más himnusz a románon kívül. Az Eb-sikerért alaposan megdolgoztak a lányok, de az továbbra is tény, hogy a járványhelyzet miatti visszalépések után a csapatversenyben csupán nyolc válogatott vett részt, az egyéni küzdelmekben pedig tizenegy ország mindössze negyven tornásza volt érdekelt.

LEÁNY IFJÚSÁGI EURÓPA-BAJNOKSÁG, MERSIN Csapatverseny 1. Románia 156.463, 2. Ukrajna 145.995, 3. Magyarország 143.428 Egyéni összetett döntő 1. Ana Barbosu 54. 599 (román), 2. Maria Ceplinschi 50.499 (román), 3. Daniela Batrona (ukrán) 49.832 Szerenkénti döntők Ugrás: 1. Ana Barbosu 13.975, 2. Valentina Georgieva 13.800 (bolgár), 3. Daria Lyska 13.350 (ukrán)… 8. Balázs Kira 13.025 Felemás korlát: 1. Ana Barbosu 13.450, 2. Sara Sulekic 12.400 (horvát), 3. Derin Tanriyasükür 12.050 (török)… 5. Szmirnov Anna 11.450 Gerenda: 1. Ana Barbosu 13.100, 2. Mayer Gréta 13.100, 3. Andreea Preda 12.700 (román) Talaj: 1. Ana Barbosu 13.250, 2. Maria Ceplinschi 12.900, 3. Mayer Gréta 12.750

További korosztályos hírek TORNASPORTOKBAN a sportági aloldalunkon.