Atlétika

2021-03-08 08:58

Atlétika: több fiatal is a papírforma szerint remekelt a fedett pályás felnőtt Eb-n

Az utánpótláskorú versenyzők összesen hat egyéni aranyérmet szereztek a toruni fedett pályás felnőtt atlétikai Európa-bajnokságon.

Vasárnap a 4x400-as váltók versenyével véget ért a toruni fedett pályás felnőtt atlétikai világbajnokság, melyen Krizsán Xénia bronzérmet szerzett ötpróbában, és melyen a korábbi évekhez hasonlóan számos utánpótláskorú sportoló volt érdekelt, és szerepelt kiválóan. Ami a magyar utánpótláskorúakat illeti, a lengyelországi kontinensviadalon két 19 éves versenyző, Huller Dániel és Illovszky Dominik indult az eseményen. Huller 400 méteren 48.52 másodperccel, Illovszky 60 méteren 6.80-nal zárt, így egyikük sem jutott tovább a selejtezőből, és bár mindketten elmaradtak az egyéni legjobbjuktól, szépen helytálltak a felnőttek között.

A 400 gáton is kiváló Femke Bol két aranyat vitt haza Torunból Fotó: Getty Images/Alexander Hasseinstein
A felnőtt Eb-re a 17 éves Varga Gréta is kavlifikálta magát 1500 méteren, ám az utazás előtt néhány nappal megbetegedett, így le kellett mondania a szereplésről. Mint kiderült, nagy pechére maradt távol, hiszen január végén 4:16.32-es hazai U20-as rekordot futott a távon, a toruni női döntőt pedig 4:18.44-gyel nyerte a belga Elise Vanderelst – tegyük hozzá: a selejtezők során 4:10-en belüli időeredmények is születtek. A férfiak 1500 és 3000 méterén nem meglepetésre a 20 éves norvég Jakob Ingebrigtsen győzött (előbbin 3:37.56-tal, utóbbin 7:48.20-szal), és ugyancsak számolni lehetett a világcsúcstartó rúdugró, a svéd Armand Duplantis győzelmével. A 21 éves kiválóság 605 centis Európa-bajnoki rekorddal nyert. Női magasugrásban a 19 esztendős ukrán Jaroszlava Mahucsik egyedüliként ugrotta át a 2 métert, így aranyérem lett a jutalma, míg 800 méteren a 19 éves brit junior-világcsúcstartó, Keely Hodgkinson lett az első 2:03.88-cal. Nemcsak Ingebrigtsen duplázott a fiatalok közül. A 21 éves holland Femke Bol 50.63-mal nyert női 400 méteren és a 4x400-as váltóval is a dobogó tetejére állhatott. Az ő sikerei sem tartoznak a meglepetés kategóriába. A hetedik egyéni korosztályos érem pedig Thomas Carmoyé lett. A 21 éves belga a férfi magasugrásban lett a harmadik 226 centivel. Az Európa-bajnoki címet szerző női és férfi 4x400-as váltónak is tagja volt egy-egy fiatal. A már említett Bol a nőknek, a 21 éves Ramsey Angela a férfiaknak segített, míg a brit férfiváltó bronzérmes négyesében a 21 éves Joe Brie szerepelt. A női mezőnyben a lengyelek váltója ért be a harmadik helyen, így a 17 éves Kornelia Lesiewicz lett az Európa-bajnokság legfiatalabb éremszerzője. További korosztályos hírek ATLÉTIKÁBAN a sportági aloldalunkon.