Atlétika

2022-07-04 20:53

Atlétika: biztató magyar első nap az U18-as Eb-n

A Jeruzsálemben zajló U18-as atlétikai Európa-bajnokságon a hétpróbázó Kriszt Sarolta a második helyről várja a folytatást, és több magyar fiatal is biztató eredménnyel jutott döntőbe.

Hétfőn elkezdődött Jeruzsálemben az U18-as atléták Európa-bajnoksága, és már az első napon több magyar fiatal kitett magáért.

Kriszt Sarolta a második helyen áll hétpróbában Fotó: Maxim Dupliy
A leány hétpróbázók között joggal bízhattunk Kriszt Sarolta remeklésében, aki a korosztály európai ranglistájának második helyéről várta a kontinensviadalt. A gödöllői ígéret és kihívói négy versenyszámot tudtak le az első napon. Kriszt Sarolta 100 gáton a 3. (14.01), magasugrásban a 7. (1.66), súlylökésben a 11. (12,36), 200 méteren pedig az előkelő 2. (24.52) legjobb eredményt érte el, így jelenleg 3399 ponttal áll a második helyen a vezető horvát Jana Koscak (3730) mögött és a harmadik német Pia Meßing (3351) előtt. A dobóink is megmutatták, hogy Európa élmezőnyébe tartoznak. Kalapácsvetésben Viszkeleti Villő 67,18 méterrel rukkolt elő, és ez bőven elég volt a döntőhöz, amelybe így a harmadik legjobb eredménnyel került be. Gerelyhajításban Horváth Máté semmit nem bízott a véletlenre. Második kísérletére 71,90 métert hajított, ezzel automatikusan – ráadásul első helyen – ment a fináléba (mint minden 71 méter feletti dobás tulajdonosa). Nem sikerült a hasonló bravúr Herczeg Attilának, aki 57,49 méterrel a 18. lett. Diszkoszvetésben a két Zsombor hozta a kötelezőt, és magabiztosan a döntőbe jutott. Takács Zsombor a 7. (55,05), Dobó Zsombor a 8. (54,64) helyen. Kiváló, 47.82 másodperces egyéni csúcsot futott 400 méteren Kovács Árpád, aki ezzel a második legjobb idővel harcolta ki a döntőt. Ugyanitt Mika Botond 49.71-gyel végül a 15. pozícióban végzett. Jó időt repesztettek a 100 méteren induló magyar sprinterek is. Deák Zalán egy futamban szerepelt az európai ranglistát vezető horvát Roko Farkassal, aki mögött 10.67-tel a 2. lett, Faragó Rómeó pedig 10.86-tal érkezett célba a saját versenyén, ezzel mindkét magyar fiú elődöntős. Deák a 10., Faragó a 23. idővel. Érdekesség, hogy a lengyel Marek Zakrzewski igen komoly, 10.29-es időt hasított (két századdal megközelítve a korosztály Európa-csúcsát), ám futását jelentős szél (+2.2m/s) segítette. Az 1500 méteres síkfutásban Zahorán Milán szolgáltatta a magyar döntőt, miután 3:55.84 perccel a 9. legjobb eredmény lett az övé. Ugyanitt Szirbek Albertnek a 14. hely jutott a 4:01.57-je után. A versenyszámban a holland Niels Laros brillírozott, aki 3:53.68-as U18-as Eb-rekorddal mutatkozott be Izraelben. Természetesen azok a magyar fiatalok is igyekeztek mindent kiadni magukból, akik nem jutottak tovább az első napon. A lányok 800 méteren ehhez nem sok hiányzott Kis Petra Sárának, aki a futamában a 3. lett 2:10.32-vel, összesítésben azonban 10.-ként lemaradt a nyolcas fináléról. Ebben a számban Babinyecz Anna 2:17.87-tel a 22. helyet szerezte meg. A 800-as fiúknál Lents Barnabás (1:58.88) a 20., Palkovics Tamás (1:58.51) a 21. helyen zárt, a 2000 méteres akadályfutásban pedig Iker Natália (7:11.72) és Szemán Kata (7:19.53) egyaránt a 11. lett a futamában, végül Iker a 20., Szemán a 23. helyen fejezte be a versenyt. Magasugrásban Pénzes Júlia 171 centiméterrel a 21., Luterán Fanni 168 centiméterrel a 24. lett. Továbbá a 110 gátasok között Felber Farkas 14.39-cel zárt a 31. helyen, míg súlylökésben Baukó Petra 13,19 méterrel végzett a 25.-ként. A nyitónap több kitűnő eredményt is hozott. Az említettek mellett ilyen volt, hogy a fiúk távolugrásában az olasz Mattia Furlani 7.62 méteres U18-as Eb-rekordot mutatott be, míg tőle a francia Thomas Martinez csupán egyetlen centivel maradt le (7.61). Ugyanúgy a korosztály Eb-csúcsát érte el a spanyol Ainhoa Reparaz, aki a lányok 100 méterén futott 11.53-at. Itt a brit Nia Wedderburn-Goodison 11.48-ca nem számít rekordnak a megengedettnél erősebb szél (+3.1m/s) miatt. A részletes eredmények ITT érhetők el. További korosztályos hírek ATLÉTIKÁBAN a sportági aloldalunkon.