2024. április 20.

Atlétika

2022-07-05 20:00

Atlétika: Viszkeleti Villő és Kriszt Sarolta is U18-as Eb-ezüstérmes

A Jeruzsálemben zajló U18-as atlétikai Európa-bajnokság második napján a kalapácsvető Viszkeleti Villő és a hétpróbázó Kriszt Sarolta is bravúros ezüstérmet szerzett.

Nemcsak azért várhattuk fokozott izgalommal a Jeruzsálemben zajló U18-as atlétikai Európa-bajnokság második, keddi napját, mert több döntőben is magyar fiatalnak szoríthattunk, hanem azért is, mert az érintett ígéretek az éremszerzésre is reális eséllyel pályáztak.

Viszkeleti Villő nyerte az első magyar érmet az U18-as Eb-n Forrás: MASZ
Az Eb első fináléjában, a leány kalapácsvetők döntőjében Viszkeleti Villő mindjárt be is váltotta a hozzá fűzött reményeket. A szombathelyi Dobó SE 17 éves kiválósága már az első sorozatban 68,06 méter dobott, ezzel a második helyről várta a folytatást. Németh László és Németh Zsolt tanítványa a pozícióját a negyedik sorozatban erősítette meg, amikor is 69,11 méterre repítette a szert, és ezzel végül megérdemelt ezüstérmet szerzett a ciprusiak favoritja, a végül 70,28 méterig jutó Valentina Savva mögött.
Kriszt Sarolta U18-as hazai csúccsal szerzett Eb-ezüstöt hétpróbában Forrás: MASZ
A második magyar éremre sem kellett sokat várni. A hétfőn is remeklő Kriszt Sarolta hétpróbában 100 gáton (14.01), súlylökésben (12,36), gerelyhajításban (42,55) és a zárószámban, a 800 méteren (2:24.94) is egyéni csúcsot ért el, melynek köszönhetően 5794 pontos U18-as országos csúccsal végzett a bravúros második helyen. A MATE-GEAC-ban az édesanyja, Körmendy Katalin által edzett mindössze 15 éves kitűnőséget csak a világ idei legjobb U18-as eredményét produkáló, első számú esélyes horvát Jana Koscak tudta megelőzni. A diszkoszvető fiúk döntőjében aztán Dobó Zsombornak és Takács Zsombornak szurkolhattunk. Az SZVSE-t erősítő Dobó Zsombor az utolsó, hatodik dobására érte el a legjobb, 57,05 méteres eredményét, amellyel a megsüvegelendő 5. helyen zárt, míg az Ócsa SE-ben pallérozódó Takács Zsombor 54,79 méterrel végzett a megint csak elismerésre méltó 8. helyen. Az Eb-t az ukrán Mihajlo Brudin 64,51 méteres versenycsúccsal nyerte. A 100 méteres síkfutószámokban elődöntőket, és nem sokkal később döntőt is rendeztek. A KARC sprintere, Deák Zalán 10.55 másodpercet (+3.2m/s-os hátszélben) repesztve bekerült a nyolcas fináléba, melyben aztán 10.62-es egyéni csúccsal a nyolcadikként ért célba. Klubtársa, Faragó Rómeó az elődöntős 10.90-jével végül a 24. helyen végzett. Az Európa-bajnok a lengyel Marek Zakrzewski lett 10.32-es U18-as Eb-rekorddal, és a döntő színvonaláról sokat elárul, hogy mellette négyen is nemzeti csúcsot futottak. A nap zárásaként a fiúk 3000 méteres síkfutó döntőjét rendezték, két magyarral. Árvai Róbert 8:39.93-mal a 17. helyen érkezett meg, míg Fritz László 9:04.28-cal a 22. lett. Az Eb-győzelemnek a holland Niels Laros örülhetett (8:11.49). A délelőtt folyamán is több magyar tinédzser teljesített nagyszerűen. A kalapácsvető Szabados Ármin 69,03 méterrel az 5. helyen jutott döntőbe, ám ugyanitt a szintén sokra hivatott Imre Roland sajnos érvényes kísérlet nélkül zárta az Eb-t. A 400 gátas lányok között Ecseri Angéla a futamában 3. lett, és 1:00.98-cal a 9. helyen jutott az elődöntőbe, míg Lalik Petra 1:02.17-tel a 16. helyen lépett tovább úgy, hogy csupán hat ezreddel bizonyult jobbnak az elődöntőről már lecsúszó ukrán riválisánál. Ugyanúgy 400 gáton volt érdekelt Takács Gergő, aki taktikus futással, és 53.57 másodperccel időeredménnyel futamharmadikként zárt, és bizakodva, a 7. legjobbként várhatja az elődöntőjét. A fiúk 200 méterén Mészáros Balázs 21.63-mal szintén a 3. lett a futamában, és minden kétséget kizárva került az elődöntőbe a 7. idővel, de dicséret illeti Alexovics Dánielt is, aki egyedüliként futott egyéni csúcsot a mezőnyben, és 22.14-gyel végül a 19. lett. A lányok 200 méteren Sulyán Alexa is 3. lett a futamában, ám pechére a 24.45-tel mindössze egyetlen századdal maradt le a döntőről, és zárt az így is előkelő 9. helyen. Fekete Júlia pedig 24.98-cal a 14. helyen végzett. A napot a 2000 akadályon szereplő fiúk kezdték. A nagy küzdelemben végül Szabó Benjámin 6:07.02-vel a 17., míg Gyányi Zsombor Buda 6:16.82-vel a 28. helyet érdemelte ki. Kedden egyébként tizenegy versenyszámban avattak U18-as Európa-bajnokot. Az említett győztesek mellett a leány hármasugrást a francia Clemence Rougier (13.72), a fiú 110 gátat a holland David Pronk (13.50), a leány 100 gátat a brit Mia McIntosh (13.05, CR), a leány 100 métert a szintén brit Nia Wedderburn-Goodison (11.39, CR), a leány súlylökést az ugyanúgy brit Cleo Agyepong (17,39), míg a fiú távolugrást az olasz Mattia Furlani (8.04) nyerte. A részletes eredmények ITT érhetők el. További korosztályos hírek ATLÉTIKÁBAN a sportági aloldalunkon.