2022-07-05 18:18

Úszás: Jackl Vivien bronzérmet nyert 400 vegyesen, a váltó nagyon peches volt a bukaresti ifi Eb nyitó napján

Már a Bukarestben zajló ifjúsági Európa-bajnokság első délutánján megszerezte az első érmét a magyar küldöttség, Jackl Vivien lett harmadik 400 m vegyesen. A leány 4x100-as gyorsváltót drámai fordulat fosztotta meg a dobogótól, de közben hét magyar fiatal is bekerült a szerdai döntőkbe.

A nagyszerű délelőtti teljesítmény után joggal reménykedhettünk benne, hogy már kedd délután láthatunk magyar versenyzőt/versenyzőket dobogóra állni a bukaresti ifjúsági úszó Európa-bajnokságon. Erre a legnagyobb esélye a döntőbe második idővel jutó Molnár Dóra, Rátkai Zsófia, Ábrahám Minna, Gyurinovics Lili összeállítású 4x100 m-es gyorsváltónak volt. Délutánra ráadásul Ábrahám helyett a korosztályos Európa-bajnok Pádár Nikolett is bekerült a csapatba, és a fináléban az első helyen adta át a váltást száz méter után. Rátkai is jól kezdett, ám a forduló után előbb láthatóan szétesett a mozgása, majd meg is állt a medencében. Később ugyan be tudta fejezni a távot, de már akkora volt a hátrány, hogy nem volt esély előrébb lépni a nyolcadik pozícióból – a hatalmas balszerencséje miatt így éremtől, lehet, hogy aranytól esett el a magyar egység.

Frissítés: A MÚSZ közleményéből kiderül, mi történt a váltóverseny közben Rátkaival: „Zsófi a második helyen úszva egyszer csak megállt, és a kikönyökölt a kötélre, majd némi szünet után végül tovább ment, ám így a csapat nyolcadikként zárt. Mint kiderült, brutális adag vizet nyelt úszás közben, alig kapott levegőt, az orvosok segítségével tudott csak kijönni a medencéből, majd tíz percen keresztül kapta az oxigént, míg végül jobban lett. ”

Jackl Vivien és edzője, Kocsis Márta az Európa-bajnoki bronzéremmel Forrás: MÚSZ
Az első dobogós helyezés így sem maradt el: az ötödik idővel döntőbe jutott, mindössze 13 éves Jackl Vivien ugyanis hatalmasat (négy és fél másodpercet) javult a délelőtthöz képest, és nagyszerű hátúszórésztávval, valamint nagy hajrával harmadikként csapott célba. A tatabányaiak – a mezőny jelentős részénél több mint három évvel fiatalabb, vagyis elsőéves serdülőkorú – ígérete egyébként a júniusi, kaposvári ifjúsági magyar bajnokságon tudott még a mostaninál is jobbat, az akkor ideje fél másodperccel jobb, mint a mostani győztesé. A lényegen és az óriási sikeren ez persze mit sem változtat, na meg azon sem, hogy ezúttal ő kezdte meg a magyar érmek gyártását a román fővárosban. Jackl az eredményhirdetést követően így nyilatkozott a MÚSZ-nak: „Délelőtt elég szomorú voltam, mert csak 4:52-t jöttem, holott legalább 4:50-et szerettem volna. Most a döntő jobban sikerült, bár az egyéni legjobbamat meg akartam javítani, ami nem sikerült, viszont a bronzéremnek nagyon örülök. Pillangón sikerült mennem a többiekkel, a hát nagyon jól sikerült, aztán jött a mell, amelyen még sokat kell fejlődnöm, viszont gyorson vissza tudtam jönni. Összességében nagyon boldog vagyok, hogy sikerült együtt mennem a nálam idősebb lányokkal, és többüket is sikerült megelőznöm.” A középdöntőben is kiválóan teljesítettek fiataljaink: 200 m gyorson a címvédő Pádár Nikolett a legjobb, Gyurinovics Lili pedig a hatodik idővel lett finalista, míg 50 m háton Komoróczy Lora második idővel lett döntős. A fiúk mezőnyében négy magyar lesz érdekelt a keddi döntőkben: Mészáros Dániel és Kovács Attila 200 m gyorson, Cserfalvi Olaf 200 m pillangón és Székely Áron harmadik idővel 50 m háton.

Ifjúsági úszó Európa-bajnokság, Bukarest 1. nap Döntők. Lányok. 400 m vegyes: 3. JACKL VIVIEN 4:47.51. 4x100 m gyorsváltó: 8. Magyarország (Pádár Nikolett, Rátkai Zsófia, Gyurinovics Lili, Molnár Dóra) 3:54.60 Középdöntők. Fiúk. 200 m gyors: Kovács Attila 1:50.27 – döntőbe jutott, Mészáros Dániel 1:49.82 – döntőbe jutott. 50 m hát: Ángyán Máté 26.27 – nem jutott tovább, Székely Áron 25.32 – döntőbe jutott. 200 m pillangó: Cserfalvi Olaf 2:00.33 – döntőbe jutott, Zombori-Szalontai Ferenc 2:01.56 – nem jutott döntőbe. Lányok. 200 m gyors: Gyurinovics Lili 2:01.76 – döntőbe jutott, Pádár Nikolett 1:58.86 – döntőbe jutott. 50 m mell: Barna Bianka 32.62 – nem jutott tovább. 50 m hát: Komoróczy Lora 28.41 – döntőbe jutott.

A szerdai program: Előfutamok 09:00 lány 100 m pillangó (Komoróczy Lora) 09:10 fiú 200 m vegyes (Bujdosó Zsombor, Kováts Alex, Zombori-Szalontai Ferenc) 09:28 lány 50 m gyors (Rátkai Zsófia) 09:37 mix 4x100 m gyorsváltó (Magyarország) 09:51 fiú 1500 m gyors (Gálicz László) Döntők, középdöntők 16:00 lány 200 m gyors döntő (Gyurinovics Lili, Pádár Nikolett) 16:07 fiú 200 m gyors döntő (Kovács Attila, Mészáros Dániel) 16:14 lány 50 m hát döntő (Komoróczy Lora) 16:19 fiú 50 m hát döntő (Székely Áron) 16:34 lány 100 m pillangó középdöntő (Komoróczy Lora ?) 16:43 fiú 200 m vegyes középdöntő (Bujdosó Zsombor ?, Kováts Alex ?, Zombori-Szalontai Ferenc ?) 17:03 lány 50 m mell döntő 17:08 fiú 50 m mell döntő 17:13 lány 50 m gyors középdöntő (Rátkai Zsófia ?) 17:30 fiú 200 m pillangó döntő (Csefalvi Olaf) 17:37 lány 1500 m gyors döntő (Csulák Lia, Flück Nóra) 17:57 mix 4x100 m gyorsváltó döntő (Magyarország ?) További korosztályos hírek ÚSZÁSBAN a sportági aloldalunkon.