UtánpótlásSport Öttusa: Zemán Zóra arany-, Mészáros Emma ezüstérmes a barcelonai U19-es Eb-n!
2024. július 27.
OLIMPIAI JÁTÉKOK, PÁRIZS (FRANCIAORSZÁG)

2022-08-06 18:10

Kosárlabda: győzelemmel kezdte az U18-as Eb-t a magyar leányválogatott

Győzelemmel kezdte a görögországi U18-as Európa-bajnokságot a Völgyi Péter által vezetett leány kosárlabda-válogatott, amely 77–67-re verte Svédország korosztályos legjobbjait.

Szombaton megkezdődött a görögországi Heraklionban az U18-as leány Európa-bajnokság. Völgyi Péter együttese elsőnek Svédország ellen lépett pályára, akik ellen 77–67-es győzelmet arattak. Az MKOSZ beszámolója szerint a feldobást az ellenfél játékosa Lovisa Asbrink Hose szerezte meg. Az első kosarat azonban hazánk fiatal tehetsége Gyöngyösi Janka értékesítette, vagyis 2–0-nál Magyarország került lépéselőnybe. Ezt követően azonban fordult a kocka. Svédország indított támadást, rohamuk egészen 11–4-ig tartott. Ekkor Aho Tyra volt sikeres, majd ismét Gyöngyösi, végül pedig Katona Boglárka pontjai következtek. A svédek 13–10-nél kértek időt eligazításra. A rövid taktikai szünet jót tett Völgyi-együttesnek. A negyed hajrájában 2 pontra zárkóztak fel (17–15), kiegyenlíteni azonban továbbra sem tudtak. Erről Olivia Harm közeli találatai gondoskodtak. Az első játékrész végül 20–18-cal zárult.

Fontos győzelemmel kezdte az U18-as Eb-t a leányválogatott Forrás: MKOSZ
A második etapot Oláh Fruzsina büntetője indította, amire Tiffany Barbosától érkezett a válasz; a bedobó távolról volt sikeres (23–19). A svéd kosárszerzés azonban ezután sem állt meg. Ida Allberg újabb hárompontosa után egy közeli találat következett, amivel Svédország majdnem 10 pontra növelte előnyét. A magyar időkérésről visszatérve rögtön Milkovics Réka volt sikeres – találata három pontot dolgozott le a magyarok hátrányából. Az eligazítást követően azonban nem csak a támadásunk javult, hanem védekezésünk is. A magyar lányok sorozatos hibákra kényszerítették ellenfelüket – egy 9–0-s magyar roham után 28–28-nál egyenlítettek Völgyi Péter tanítványai. Ekkor svéd időkérés következett. A magyarok remek teljesítményét azonban ez sem zavarta meg. A folytatásban, Holcz Rebeka találatával, – a mérkőzés kezdete óta előszőr – nemzetünk együttese került előnybe (30–28). Ezután megkezdődött a ki-ki játék, amikor is kosárra-kosár volt a válasz. A félidő utolsó egy percében 38–37-et mutatott a kijelző, ezúttal a svédek javára. A hátralévő időben további egy-egy kosár született, a csapatok 40–40-ről fordulhattak. A nagyszünet után Magyarország tovább folytatta a magabiztos játékot. Alig két perc elteltével ismét lányaink voltak előnyben. Az eredményjelző 50–42-t mutatott, svéd időkérés következett. Visszatérve kialakult a tízpontos különbség a felek között. Az összesített 52 magyar pontból 15-öt Gyöngyösi Janka, 11-et pedig Holcz Rebeka szerzett. Ezzel kimagaslóan a mezőny legeredményesebbjeinek bizonyultak. Ezt követően is tovább növekedett a magyarok előnye. 55–42-nél a bírók a svéd Lova Lagerlidnak ítéltek sportszerűtlen hibát, amiért Katona Boglárka dobhatott kettőt. Miután mind a kettőt sikerült értékesítenie, Holcz Rebeka közeli találata következett. Ezzel az állás 59–42-re változott, ismét az ellenfél kért időt. Magyarország azonban nem engedett a szorításán, és egészen a negyed hajrájáig 15 pont körül tartották a svédeket. Az utolsó két percben, – elsősorban Tilda Trygger játékának köszönhetően – ismét 10 pont alá férkőzött Svédország. A mérkőzés záró szakasza 63–53-ról folytatódott. Az utolsó negyedben nagyobb sebességbe kapcsolt a svéd együttes. Az etap felénél 7–2 volt az állás, amivel Svédország 5 pontra zárkózott fel (65–60). Nemzetünk együttese minden idegszálával azon dolgozott, hogy megőrizze kialakított előnyét. Ez láthatóan sikerült is. Katona Boglárka büntetői, és Ágnes van Rijs közeli találata után ismét 10 ponthoz közelített a differencia. Megnyugodni azonban továbbra sem volt szabad, hisz az első csoportmérkőzésből több mint három perc volt hátra. Völgyi Péter tanítványai viszont egy pillanatra sem kényelmesedtek el: Laczkó Sára kosara 71–62-re változtatta az állást, és lányaink ezt követően is higgadtan, kiegyensúlyozottan kosárlabdáztak. A remek játéknak köszönhetően végül sikerült győzelemmel zárni a találkozót, az U18-as válogatott 77–67-es sikert aratott Svédország ellen. Az első kört követően a magyar csapat vezeti a C-csoportot, a második helyen a litvánokat megverő finnek állnak. A második meccsen Gyöngyösiék vasárnap délután (15:45) a finnekkel csapnak össze.

U18-as leány Európa-bajnokság (Heraklion, Görögország): Magyarország–Svédország 77–67 (18–20, 22–20, 23–13, 14–14) Svédország: Hose -, Barbosa 10/6, Eklov 15/6, Noyan 8, Trygger 17/6. Csere: Forss 5, Harm 5/3, Allberg 5/3, Englund -, Lagerlid -, Sorensen -, Szabó 2. Magyarország: Laczkó 12/3, Strausz 2, Gyöngyösi 19/3, Holcz 15, Milkovics 10/6. Csere: Dobó 3/3, Oláh 1, van Rijs 2, Ács -, Aho 2, Katona 11, Pfeiffer -.

További korosztályos hírek KOSÁRLABDÁBAN a sportági aloldalunkon.