2024. május 19.

Kézilabda U19-es leány kézilabda Európa-bajnokság

2023-07-09 18:46

A norvégokat is legyőzte, csoportelsőként jutott a középdöntőbe a magyar válogatott az U19-es leány Eb-n

A magyar junior leány kézilabda-válogatott hamar komoly előnybe került, amiből nem engedte visszajönni a norvégokat, így a harmadik csoportmérkőzését is megnyerve első helyen jutott be a romániai U19-es Európa-bajnokság középdöntőjébe.

A franciákat és a szerbeket is legyőzve a C-csoport első helyéről várta a norvégok elleni összecsapást a magyar junior leány kézilabda-válogatott, amely egy újabb győzelemmel bebiztosíthatta a helyét a romániai U19-es Európa-bajnokság középdöntőjében.

A tétnek megfelelő lelkesedéssel kezdtek a fiatalok, persze a norvégokat sem kellett félteni, akik a harmadik helyről várták a folytatást, még volt esélyük a továbbjutásra. Az első tíz perc szinte tökéletesen alakult a szemszögünkből, 7–1-re húztak el ezalatt a magyar játékosok: Gém Léna és Simon Petra rendezett gólpárbajt, ha az előbbi gólt szerzett, utóbbi rögtön válaszolt rá – az első haton testvériesen megosztoztak. Amilyen jól sikerült az első tíz, annál  visszafogottabban a következő tizenöt, fel is jöttek 10–8-ra a norvégok, ám a Szilágyi Zoltán szövetség edző által irányított lányok gondoskodtak róla a hajrában, hogy ne keserű szájízzel vonuljanak az öltözőbe a félidőben. Ehhez a kapus Imre Szofi is hozzátett, aki a beállása után rögtön ziccert fogott, az ellentámadásból pedig gól született – 13–8 volt ekkor az állás.

A magyarok a szünet után ott folytatták, ahol abbahagyták: Csernyánszki Liliána hetesből, Gém Léna pedig a jobbszélről növelte az előnyt – utóbbi góljával a meccs addigi legnagyobb különbségét jegyezhettük fel (15–8). Itt is, ott is gyakran rezgett a háló, 22–14-nél viszont – még a hajrá előtt – újabb hullámvölgybe kerültek a magyar lányok, akiket néhány perc alatt öt gólra közelítettek meg a norvégok – még nem dőlhettünk hátra. Az 50. percben Csernyánszki ágyúzott a hálóba, ezzel hétperces magyar gólcsendet szakított meg, és állította vissza a hatgólos vezetést a lehető legjobb pillanatban. A hajrában már nem voltak komoly izgalmak, biztossá vált a magyar siker, az utolsó tíz másodperc előtt viszont még időt kért a norvég kapitány: a felrajzolt játékot nem tudták végigcsinálni az északiak, Panyi Krisztina pedig élt a lehetőséggel, és a saját térfeléről a dudaszó előtt betalált az üres kapuba, beállítva ezzel a 28–20-as végeredményt.

A magyar válogatott a sikerrel hat ponttal zárta a csoportkört, első helyen jutott be a középdöntőbe, ahol Dánia és Montenegró lesz az ellenfél; a szakasz küzdelmei kedden kezdődnek.

U19-es leány kézilabda Európa-bajnokság, Románia (2023. július 6-16.)
C-csoport, 3. forduló
Magyarország–Norvégia 28–20 (13–8)
Mioveni, játékvezetők: Jovic, Arnautovic (bosnyákok).

MAGYARORSZÁG: Imre, Zaj (kapusok), Csernyánszki 3 (1), Csíkos, Farkas 2, Gém 6, Kostyó 1, Kurucz, Kövér, Makó, Panyi 2, Papp, Simon 6 (2), Szabó L. 1, Szabó Anna 5, Varga 2 (1). Szövetségi edző: Szilágyi Zoltán.

NORVÉGIA: Selnes, Malesevic, Klaussen (kapusok), Antonsen, Edner 2, Grönstad, Hedenstad, Kamburce 2 (1), Lae, B. Lunde 3, Mjös 2, Nordnes 3, Pharo 1, Rosenberg 2, Sandtrö 1, Spone. Szövetségi edző: Kristine Lunde-Borgersen.

Július 6., csütörtök
11:45 Magyarország–Franciaország 30–29 (12–15)
Július 7., péntek
12:00 Magyarország–Szerbia 32–26 (17–13)
Július 9., vasárnap
16:30 Magyarország–Norvégia 28–20 (13–8)

A leány U19-es Európa-bajnokság programja:
Csoportmérkőzések: július 6-9.
Alsó- és felsőházi középdöntő: július 11-12.
Elődöntők, keresztmérkőzések (5-8., 9-12. és 13-16. helyért): július 14.
Helyosztók (9., 11., 13. és 15. helyért): július 15.
Helyosztók (5. és 7. helyért), bronzmérkőzés és döntő: július 16.

Az Eb-re utazó magyar leány juniorválogatott kerete:
Kapusok: Imre Szofi (FTC-Rail Cargo Hungaria), Zaj Klára (NEKA), Mészáros Virág (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbszélsők: Gém Léna (NEKA), Papp Dorka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbátlövő: Kovalcsik Bianka (NEKA), Kurucz Aida (Praktiker-Vác)
Irányítók: Csernyánszki Liliána (DVSC Schaeffler), Simon Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Farkas Júlia (Győri Audi ETO)
Beállók: Kostyó Panni (DVSC Schaeffler), Kövér Luca (Győri Audi ETO), Szabó Lili (NEKA)
Balátlövők: Csíkos Luca (NEKA), Szabó Aida (FTC-Rail Cargo Hungaria), Varga Emília (NEKA), Panyi Anna (DVSC Schaeffler)
Balszélsők: Szabó Anna (NEKA), Makó Zoé (DVSC Schaeffler)