Saját magamat nem kellett meggyőznöm! Sok évtized gyakorlati tapasztalata alapján a legutóbbi évben ismét sikerült következetesen figyelni mindazokat a történéseket, amelyeket a címben megfogalmaztam…
WATERPOLO.HU – Babarczi Roland A 2010/2011, lényegében egy bajnoki év (tanév) tapasztalatait osztom meg mindazokkal, akiket érdekel a téma. Tájékoztatóul egy szám: 99 gyermek csapat vett részt a fenti évben az országos és területi bajnokságokban (az összesnek 40%-a 11-15 évesek). A legfontosabb tényező, hogy a leghosszabb képzési időt jelent mindazoknak, akik igénylik, illetve a lehetőségeikbiztosítják az öt korosztály foglalkoztatását, illetve előtte milyen hagyományos, vagy szervezett oktatási forma alapján kerülnek a versenyrendszerbe a gyerekek…
Mindezek ismeretében néztem meg 2010 októberében az 1999-ben születettek első mérkőzéseit, továbbá 2011 júniusában a hasonlóan 2000-ben születettek első mérkőzéseit (Beck Péter-emléktorna)! A két időpont között természetesen figyelemmel kísértem, és megtekintettem mérkőzéseket a legfiatalabb korosztályban. Év közben kiderült, hogy van egy kiemelkedő képességű csapat, amely az összes győzelmi trófeát elnyerte.
Mindezeket azért írtam le, hogy a továbbiakban legyen módja az olvasónak mérleget készíteni, és a realitásokat megfogalmazni…
A magyar vízilabdázás tiszteletreméltó hagyománya és jövője szempontjából legfontosabb a legfiatalabbak oktatását szervezett formában megvalósítani mindazokban a városokban, ahol a tárgyi és a személyi feltételeket biztosítani lehet! Jelenleg az országban egyetlen olyan általános iskola van (Szombathelyen), ahol az alsó tagozat mind a négy évfolyamában van vízilabda előkészítő oktatás. Nem tűnik véletlennek, hogy a legutóbbi két évben országos döntőt nyertek a SuliPólóban, amely a legnagyobb vízilabda-rendezvényünk közel két évtizede! A 2010. októberi BVLSZ 99-es bajnoki mérkőzéseken is részt vettek, ahol versenyben voltak a legjobbakkal. Dicséri az aktivitásukat, hogy az idén már másodszor vettek részt a Haba-Waba olasz nemzetközi gyerek tornán, amelyet számunkra is figyelemreméltó, 7-11 éves korosztálynak rendeznek (2011-ben 64 csapat).
Példaértékű a másik oldal. Mit jelenthet a személyiség? Nyilvánvalóan jelentős plusz kötődés az iskolához, a vízilabdás testnevelő tanár, aki elhivatott! Ő a gazdája a mindent megnyert 99-es egri csapatnak (Holló Tivadar). Egy momentum: jó indulóláb vízszintesen, melynek eredménye a rendszeres labdaszerzés, szinte minden játékosára jellemző, látszik a tudatos munka a 11 éveseken.
A másik oldalról eszembe jut a személyes élményem, a szombathelyi példa. Harmadik osztályosok gyakorlóvizsgája, néhány éve történt, 18 fiú 5 lány hibátlan oldalúszása kitett fejjel!
A feltételek vonatkozásában az alábbiakat javaslom:
A képzési, versenyzési feltételek javítása érdekében a Császár, Széchy, Népligeti, Kőér utcai medencékhez 4X2 pár úszó kiskapu készítése. Ugyanez a feladat a nem központi budapesti, illetve a vidéki uszodákban is, mert a gyermek korosztály 11-12 éves, vagy fiatalabb évjárataiban párhuzamosan két kispályán lehet az edzéseket és a mérkőzéseket (jelenleg is így történik) megtartani.
Számos gyakorlati példa igazolja a realitását, amely nem csak szakmailag, hanem anyagilag is feltétlen indokolt! Feltétlen szükséges az utánpótlás alapjainak képzésével kapcsolatos egységes állásfoglalás megfogalmazása mindazokkal, akik a fentiek alapján érdekeltek!
A fóruma még ebben az esztendőben megtartandó országos tanácskozás lehet.