A bajnoki mentalitást keresik és évente huszonöt tornán vesznek részt a legjobb európai klubok
Az olaszországi Bardolino Champions Cup az U10-es korosztály legszínvonalasabb futballtornája, amelyre évről évre elfogadják a meghívást az európai sztárcsapatok. A gyerekek edzőivel és a szakmai stáb más tagjaival is volt lehetőségünk beszélgetni arról, hogyan választják ki, és képzik a jövő sztárjait.
Olaszországban, a Garda-tó partján fekvő Bardolino városában rendezik minden évben az U10-es korosztály legszínvonalasabb nemzetközi futballtornáját. Az idei Bardolino Champions Cupról a helyszínről tudósíthattunk, a legjobb európai klubok korosztályos csapatainak edzőit és vezetőit pedig a kiválasztásról, valamint a versenyeztetésről kérdeztük. Az Atlético Madrid, az Inter, az Ajax és a Paris Saint-Germain képzéséről a múlt héten írtunk.
Jhovan Bruce de Rouche, az Arsenal U10-es vezetőedzője elmondta, hogy négy pillérre épül az Ágyúsok kiválasztása.
„Elsősorban azt keressük, ki nyúl a legjobban a labdához, ezt hívjuk futballszempontnak. A második a csapatszellem, figyeljük, ki passzol jókor, ki érzi a helyét a pályán, ki tud már ebben a korban olyan döntéseket hozni, amelyek előrébb viszik az együttest. Nézzük a fizikumot is: nem azt várjuk, hogy nagyok és erősek legyenek hat-hét évesen, hanem arra vagyunk kíváncsiak, hogyan fordulnak, mennyire mozog a csípőjük, milyenek a gyorsulási adottságaik. És végül talán a legfontosabb:
Mi olyan játékosokat szeretnénk az akadémiánkon, akik nem adják fel, amikor a dolgok nehézzé válnak, hanem újra és újra megpróbálják, illetve akarjanak nyerni, győztes típusokat keresünk.
Előre eltervezett metodika szerint zajlanak a tréningek Észak-Londonban.
„Három edzésünk van minden héten. Hétfőn a technika van a fókuszban, kis csoportokban megy a munka, sok edzővel, a lényeg, hogy minél több labdaérintés legyen. Szerdán magára a játékra koncentrálunk, a döntéshozatalra, hogy lássák meg a lehetőségeket a pályán. Pénteken pedig a csapatszintű taktikával foglalkozunk, amit már ebben a korban el lehet nyugodtan kezdeni, még akkor is, ha csak hét a hét ellen játszunk.”
Tavasz végére besűrűsödik a kis Arsenal-játékosok programja.
„A Premier League szervez egy tornát minden évben, erre éppen most készülünk, nemrégiben Franciaországban is elindultunk egy viadalon a srácokkal, sőt futsaltornán is részt vettünk. Sok-sok barátságot meccset játszunk belföldön, szerencsére Angliában bőven akad színvonalas csapat.”
Brian Mustill, a Chelsea akadémiájának senior scoutja arról számolt be, hogy rengeteg gyerek közül választják ki azt a néhányat, aki végül kékben kezdheti meg pályafutását.
Belőlük leigazolunk tizenhatot, de nem biztosított örökre a helyük. Egy-két évente felülvizsgáljuk a játékosokat, eldöntjük, ki maradhat, kinek nem tudtunk helyet biztosítani, hiszen folyamatosan, az összes korosztályban jönnek újabb és újabb tehetségek, akiket be szeretnénk építeni. Az U12-es korcsoport alatt évente kell meghosszabbítani a szerződést, azt követően pedig már két évre szoktuk magunkhoz kötni a legjobbakat.”
Jelentős pénzbe kerül az is, ha gyermekkorban akar igazolni egy csapat.
„Az angliai átigazolási szabályok miatt, ha profi egyesülettől hozunk játékost, kompenzációt kell fizetnünk, az összeg minden évben emelkedik. Ha amatőr klubtól szerződtetünk, az ingyenes, de ez meglehetősen ritkán fordul elő. A szövetség szabályai miatt tizenhét éves kor alatt külföldről nem vásárolhatunk futballistát.”
A 2025-ös Barolino Champions Cup aranyérmes mesterét, Quinten Dübendorfert, a Feyenoord U10-es vezetőedzőjét arról kérdeztük, milyen pozitív hatásai vannak annak, ha folyamatosan erős riválisokkal találkoznak a gyerekek.
Természetesen játszunk a holland bajnokságban is, de az egy évvel idősebbek között, hogy megfelelő kihívást jelentsen számunkra. A legfontosabb viszont a torna: évente tizennyolc viadalon veszünk részt külföldön, ezeken a megméretéseken lehet a legtöbbet tanulni.”
Tudatosak készítik fel az U10-eseket is a későbbi pályafutásukra.
„Heti három edzésünk van, kétszer két óra, egyszer pedig három. De a három órás tréningből hatvan percet elméleti képzéssel töltünk, megnézzük a legutóbbi meccseinket, kielemezzük a tanulságokat és beszélgetünk a futballról.”
A KRC Genk két U10-es edzője Frenky Eerdekens és Kenny Goedhuys elképesztő számú külföldi megméretésre viszi a csapatát.
Ezen felül a belga bajnokságban is játszunk, de azt inkább barátságos ligának nevezném, ugyanis nem számolják a pontokat” – mondta Eerdekens.
Goedhuys hozzátette: „Technikás és domináns játékosokat keresünk a kiválasztáskor, akiknek jók a kognitív képességeik. Nálunk nem igazán vannak nagydarab gyerekek, a gyors és ügyes futballistákban hiszünk. És híresek vagyunk a kapusakadémiánkról: az élvonalba eljutó belga kapusok harminc-negyven százaléka nálunk nőtt fel, ilyen például Thibaut Courtois vagy Koen Cateels is.”
(Kiemelt képünk forrása: Bardolino Champions Cup)