Kaczander Ági az óvónéni, Szabó Joe az iskolaigazgató...
Noha egyik helyen sem az élsportra nevelés az elsődleges cél, légiósnak álló jégkorongozó, olimpikon úszó és szinkronúszó is került már ki az olyan, méltán népszerű uszodai „tanintézményekből”, mint amilyen a Kaczander Ágnes vezette óvoda, vagy az olimpiai bajnok Szabó „Joe” sulija. Összeállításunkból kiderül, hogy mit tudnak, milyenek ezek a prosperáló magánvállalkozások, amelyek élén az úszósport egykori kiválóságai állnak.
reb A főváros két vízi fellegvárában, a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában és a Duna túlpartján, a Császár-Komjádi Uszodában reggeltől estig zajlik az élet. A még úszni tanuló apró gyerekektől az élsport krémjéig egyaránt sokan megfordulnak a létesítmények falai között. Az egyesületek mellett helyet kapott itt két magánvállalkozás is, mindkettő nagy hasznot hoz a társadalomnak is és a sportnak is.
A Hajósban Kaczander Ágnes, korábbi olimpiai negyedik helyezett mellúszó sportóvodája, a Komjádiban az 1988-as szöuli olimpián 200 mellen győztes Szabó József – vagy, ahogy mindenki hívja, Joe - úszóiskolája. Bár egyikben sem kimondottan az élsportra nevelés a cél, mindkét helyen szerencsés következménynek tartják, ha a náluk elsajátított alapokkal sportolni kezdenek és sikeresek lesznek a gyerekek.
A rendszerváltás után, 1991-ben, részben Kiss László úszó szövetségi kapitány szakmai elképzelései alapján hozta létre Kaczander Ágnes az Úszó Pingvin Magánóvodát. Azóta nevükbe már az angol-magyar szópár is bekerült, jelezve: a sport mellett nagy hangsúlyt fektetnek a sokoldalú, nyelvi képzésre is. Kaczander, aki előbb Kiss László tanítványa, később felesége volt, közös lányukkal, Patríciával vezeti az óvodát, jó viszonyban van korábbi férjével.
„Laci mindig segít az úszóbemutatókon kiválasztani a tehetséges gyerekeket. Nem az a cél, hogy élsportolókat neveljünk, de azokat, akikben látunk fantáziát, igyekszünk egyesületekhez irányítani” – mondja a 100 mellen Münchenben az ötkarikás dobogóról épphogy lemaradó Kaczander.
A Jövő SC-vel és a Kőbánya SC-vel van megállapodásuk, de szoros kapcsolatot ápolnak az egyik korábbi szintén Kiss-tanítvány, Hegedűs Ágnes által vezetett Vidám Vidrakölykök SE-vel is. Köszönhetően annak, hogy az úszás mellett több sportágak űzhetnek a gyerekek (tenisz, korcsolya, görkorcsolya, torna, aerobic), egészen változatos utat járnak be a tőlük kikerülő fiatalok. Nemes Benjámin jégkorongozó évekig légióskodott Svédországban, a következő idénytől pedig elképzelhető, hogy a legjobb hazai klubban, a SAPA Fehérvár AV19-ben folytatja. Az óvodában kezdett Kiss Szofi szinkronúszó is, aki tavaly párosban kijutott az olimpiára Persze sikeres úszók is akadnak: Szabó János személyében volt már ifjúsági Eb-3. helyezettjük is, ám nehéz több mint húsz év „eredményeit” számon tartani.
Az 50 fős magánóvodában az egészséges életmódra nevelésen van a hangsúly. Hogy ez milyen sikeres, azt Kaczander a Kovács István olimpiai aranyérmes és profi világbajnok ökölvívó gyerekeivel kapcsolatos kedves történettel érzékelteti: „Kokó mesélte egyszer, hogy mennyire kiszúrtunk vele. Történt ugyanis, hogy egyik este épp enni kezdte volna vacsoráját, mire elé állt a kisfia, és szemrehányó hangon megkérdezte, meg akar-e halni? Merthogy a tányéron lévő császárszalonna eltömíti az ereket és baja lesz. Kokó teljesen megdöbbent, és addig hozzá sem láthatott az ételhez, míg kisfia el nem aludt.”
A Komjádiban működő Szabó Joe Úszóiskolának már jelentős múltja van: az olimpiai bajnok szinte alig hagyta abba a versenysportot (mindössze 23 évesen), máris megalapította Magyarország első ilyen jellegű vállalkozását.
Az élet a vízben kezdődik – hirdeti mottójuk és az „iskolaigazgató” szavai is ezzel csengenek egybe: „Azt akarjuk elérni, hogy a gyerekek szeressék meg a vizet. Az nem baj, ha nem lesznek úszók, nem gond, ha valaki nem ügyes vagy tehetséges, csak tanulja meg természetes közegének érezni a vizet. Ha később komolyan folytatja, az csak hab a tortán”.
Míg Kaczanderék mellett a hazai edzők egyik legnagyobbja tevékenykedik, addig a 2004-ben bekövetkezett haláláig egyenesen az úszópápa, Széchy Tamás segített egykori kedvencének: a róla elnevezett egyesületbe kerültek át a tehetségesebbek. Anyagi okok miatt 2009-ben megszűnt a Széchy Tamás Sportegyesület, ám ősztől nagy változások jönnek: újjáalakul a klub!
Az úszóiskolában szeretnék is bővíteni a korábbi 200-ról 100 főre visszaeső létszámot, a cél, hogy húsz, a minimumvizsgán megfelelő versenyzővel vághassanak neki a szeptemberi kezdésnek. Ha már itt tartunk, rákérdezek: kiket ismerhetünk a sportággal náluk megismerkedők közül. „Nem számolom, kik azok a sikeres úszók, akik tőlünk indultak, hiszen nem azért foglalkozunk velük, hogy aztán kitegyük az ablakba az eredményeiket.” Azért megemlíti Szilágyi Liliánát, aki 11 éven keresztül úszott náluk, és tavaly az egész magyar olimpiai küldöttség legfiatalabbjaként vehetett részt a londoni játékokon (Gyarmati Dezső unokája, az egykori Széchy-tanítvány, Szilágyi Zoltán lánya 34. lett 100 m pillangón).
„Ha látunk egy-egy tehetségesebb gyereket, elbeszélgetünk a szülőkkel a hogyan továbbról. Ilyenkor aztán rendre jön a fejcsóválás, hogy nem tudják vállalni az ezzel járó terheket.” Persze néhányan így is belevágnak a sok megpróbáltatást, de legalább annyi élményt és sikert is tartogató élsportba, jellemzően a Jövő SC-ben. „Ám ezen a téren is lesz változás szeptembertől” – teszi hozzá sejtelmesen Szabó.
(Összeállításunkban természetesen szerettük volna szerepeltetni a négyszeres olimpiai bajnok vegyesúszó, Darnyi Tamás iskoláját is, ahol több ezer gyermek, köztük hajdan Gyurta Dániel is megtanult úszni. Ám a Széchy-iskola másik, a nyilvánosságtól általában határozottan elzárkózó egykori világklasszisa ezúttal sem tett kivételt: sajnos nem kaptunk választ kérdéseinkre.)