Tenisz

2018-09-14 23:34

Szívvel és ésszel

Karrierje első ötszettes nemzetközi tétmeccsét játszotta Piros Zsombor pénteken, és hatalmas meglepetést okozva meg is nyerte, a világranglista 91. helyezett Jiry Vesely ellen, a Magyarország−Csehország tenisz Davis-kupa találkozó nyitómérkőzésén. A 19. születésnapját egy hónap múlva ünneplő fiatalt, amikor a lábaiban már alig volt erő, a szíve és az esze vitte előre és segítette győzelemre.

Gy. Szabó Csilla – utanpotlassport.hu „Imádlak titeket!” Köszönte meg a közönség buzdítását a Magyarország−Csehország tenisz Davis-kupa nyitómérkőzés hőse, Piros Zsombor, miután legyőzte a világranglista 91. helyezett Jiri Veselyt. S bár ebből a mondatból úgy tűnt, az MTK Park Teniszklub, 19. születésnapját egy hónap múlva ünneplő játékosa a helyzet magaslatán áll, valójában alig találta a szavakat győzelme után. Nem csoda, hiszen a csehek elsőszámú játékosa ellen minimális eséllyel lépett pályára. Még szerencse, hogy ő egy percig sem hitt a papírformában. A találkozó előtt két nappal azt nyilatkozta: nagy eredményre készül a nyitómérkőzésen. A junior Australian Open-győztes magyar nem beszélt a levegőbe, s beváltotta ígéretét. Piros Zsombor sok nagy lépést tett már karrierje során, a Davis-kupa győzelem is ebbe a sorba illeszkedik, hiszen eddig soha nem játszott három győztes játszmáig tartó nemzetközi mérkőzést. Éppen ezért ő maga és edzői is leginkább attól tartottak, hogy a felnőtt teniszezők között egyelőre igencsak vékony dongájúnak számító fiatal hogyan birkózik meg ezzel a nagy feladattal. Édesapja, s egyben edzője, Piros Attila ugyan végig bízott fia kitartásában, azért a mérkőzés előtt elismerte, eddig 1 óra 40 perc körüli átlagidővel lehetett számolni a meccseit illetően.

Piros Zsombor a győzelem pillanatában Fotó:Zádor Péter
Ha tehát a találkozó kritikus hosszúságát vesszük figyelembe, a lehető legrosszabbul kezdődött a találkozó, a cseh Top100-as játékos 6:3-ra hozta az első szettet. „Egyetlen egyszer sem gondoltam arra, hogy elveszíthetem a meccset” – mondta a találkozó után Piros Zsombor. – „Mindig csak az adott pontra figyeltem, és tettem a dolgomat. Amikor a padon ültem, akkor pihentem, amikor pedig a pályán voltam, az ütéseimre koncentráltam. Az elején egy picit meg voltam illetődve, de a harmadik-negyedik gém után ez elmúlt. Azt hittem tovább fog tartani.” Bizonyára ez a felszabadultság is közrejátszott abban, hogy a második szettől alaposan megváltozott a játék képe. Zsombor 3:0-ra elhúzott, majd 4:1-re is vezetett, ám Vesely kiegyenlített. 4:4-es állásnál a magyar játékos egy ász, majd egy sikeres második pörgetett szervát követően ismét ellépett, és végül 6:4-re nyerte a második szettet. „Az adogatás valóban nem az én legfontosabb fegyverem, most viszont a szokottnál jobban ment” – válaszolta Piros honlapunk kérdésére, amikor a találkozó utáni sajtótájékoztatón a szerváiról faggattuk. – „A meccs kulcsa volt, hogy bár nem annyit, mint mondjuk John Isner, de jónéhány ingyen pontot most én is be tudtam így gyűjteni a fontos pillanatokban. A másodikjaim egyébként is jobbak és biztosabbak, most még egy ász is összejött belőle.” A fiatal magyar a harmadik játékrészben rendületlenül haladt előre, 3:3-ig vezetett is, ám ekkor Vesely brékelt s ezt az előnyt megtartva most ő hozta a szettet 6:4-re. Ekkor lépték át a játékosok a bűvös 2 órás időtartamot, így egyetlen kérdés merült fel: vajon a fiatal magyar meg tud-e küzdeni a számára még ismeretlen hosszúságúra nyúló találkozó testi és lelki fáradalmaival. „Ekkor jutott eszembe, hogy még csak három szetten vagyunk túl, nagyon nehéz lesz a vége.” – Ami a nehézséget illeti, abban igaza is lett Piros Zsombornak, hiszen a negyedik szettet tiebreakben hozta, s ezzel megnyitotta az utat egy csodálatos ötödik szett előtt.  Az erejével egyre jobban elkészülő magyar azonban 1:4-nél sem adta fel, mitöbb görcsöktől gyötört, fájó lábbal is szépített, majd 4:4-re egyenlített. Ekkor már közel négy órája gyűrték egymást a játékosok, és Zsombor még akkor is 190 km/óra körüli szervákat húzott elő a kritikus pillanatokban. De nem spórolt a gyönyörű elütésekben sem, amelyekkel módszeresen rombolta, egyre idegesebb ellenfele önbizalmát, s ezzel eredményességét is.  Pedig fizikális ereje láthatóan egyre fogyott, ám szívvel és fejjel pótolta azt, ami a lábaiból már hiányzott. „Nem gondoltam volna, hogy bírni fogom az ötödik szettet. Sok mindennek össze kellett ehhez jönnie. Eddig soha nem tudtam jól kijönni a helyzetből, ha a lábam begörcsölt. Most úgy fájt a jobb lábam, hogy hosszabbakat egyáltalán nem tudtam lépni. Nagyon sokat segített a csapat, ahogy Valkusz Máté, Balázs Attila, Kisgyörgy Gergely és a többiek ott álltak a pálya szélén, küldték felém az energiájukat és a szeretetüket, az olyan volt nekem, mintha magnéziumot szedtem volna.” Piros Zsombor pontosan 4 óra 20 perc alatt,  3:6, 6:4, 4:6, 7:6(3), 7:5 arányban legyőzte a nála több mint 300 hellyel előrébb rangsorolt, 25 éves top 100-as cseh játékost. Kisgyörgy Gergely edző, Köves Gábor Davis-kupa kapitány jobbkeze a találkozó után maga is fantasztikusnak jellemezte Piros Zsombor teljesítményét. Ugyanakkor magyarázattal is szolgált: „A fiúk elhitték, hogy nyerhetnek. Egész héten ezt sulykoltuk beléjük. S amikor szóba került, hogy itt talán öt szettre is sor kerülhet, akkor azzal érveltünk, hogy mások is begörcsölnek az erőfeszítéstől, nem kell emiatt aggódniuk, meg tudják oldani a helyzetet. Zsombor ezt parádésan megtette, Máténak nem sikerült, de ellenfele, Lukás Rosol a mai napon szinte alig hibázott, verhetetlen formában játszott.” A 19 éves Piros Zsombor és a 20 éves Valkusz Máté mérkőzése után 1−1-re áll tehát a Magyarország−Csehország Davis-kupa találkozó. A szombati párosokat követően, amelyben az idősebb, tapasztaltabb játékosokra számít a kapitány, vasárnap ismét nagy szükség lesz a fiatalok pénteken mutatott játékára, hiszen akkor dől majd el a találkozó sorsa. A nap krónikájához azonban mindenképpen hozzátartozik Piros Zsombor utolsó mondata: „Boldog vagyok, hogy teniszező lettem!” További korosztályos hírek TENISZBEN a sportági aloldalunkon.