Tenisz

2018-09-28 20:40

Lendületben a fiúk

A magyar fiúválogatott második győzelmét aratta az U16-os csapat-világbajnokságon, Budapesten, így a 9−12. hely valamelyikéért játszhat a folytatásban. A leányok ezzel szemben ismét vereséget szenvedtek, a párost viszont felszabadult és jókedvű játékkal sikerült megnyerniük. Utóbbiak a 13−16. helyért küzdhetnek szombaton és vasárnap.

Gy. Szabó Csilla – utanpotlassport.hu Bár sokan vitatják azt a sportolói igazságot, miszerint a vereségből lehet a legtöbbet tanulni, a Budapesten zajló U16-os tenisz csapat-világbajnokságon résztvevő magyar fiúválogatott csütörtökön és pénteken egyaránt bizonyította a tétel helyességét. Az első két napon, nagy csatában elszenvedett két vereségre, két győzelemmel válaszoltak, s a legutolsóval eldőlt, hogy az alsóházban ugyan, de annak felső negyedében fejezik majd be vasárnap tornát, vagyis a 9−12. hely valamelyikén. − Minden mérkőzést komolyan veszünk, számunkra az, hogy az alsóház tetején végezzünk, ugyanolyan fontos, mintha a világbajnoki címért küzdhetnénk – jelentette ki a Marokkó ellen 3−0-ra megnyert első helyosztó mérkőzést követően Gulyás István, a korosztály szövetségi edzője. A csütörtöki győzelemnek köszönhetően, miután az ellenfél, az északnyugat-afrikai ország csapata még nyeretlen volt, ezért a magyar szakember Buzonics Dominikot is bevetette, aki eddig egyesben még nem jutott szóhoz. A jelenlegi harmadik játékos nem volt könnyű helyzetben, hiszen egy sorozatban sohasem egyszerű a váratlan beugrás.

Gulyás István (balról) okosan döntött, amikor Buzonics Dominiknak (jobbról) is lehetőséget adott Marokkó ellen Fotó: Zádor Péter
− Egy szettre volt szükségem ahhoz, hogy belelendüljek, hiszen eddig nem kaptam játéklehetőséget – mondta Buzonics a találkozó után, amelyet a kezdeti nehézségek ellenére végül magabiztosan nyert meg. Igaz, 2:14 percre volt hozzá szüksége. – Nagyon örülök, hogy játszhattam, jó csapat a mienk, kitünően megértjük egymást a fiúkkal. Az utóbbi időben sérülésekkel bajlódtam, Péter és Zsombor viszont végigjátszották a nyarat, és nagyon jó formában érkeztek ide a világbajnokságra. Ezért most kicsit el is léptek tőlem. Logikus volt, hogy eddig ők játszották az egyeseket. A marokkóiak ellen az első szettel Velcz Zsombornak is meggyűlt a baja, pedig ő végig játékban volt, és többször is kiugró teljesítményt nyújtott kedd óta. A sorozatban negyedik mérkőzésén pályára lépő játékosnak talán jót is tett volna egy nap pihenő, de ő erről hallani sem akart. Gulyás István szerint pedig nem is a fáradtság, hanem a marokkóiak kellemetlen játékstílusa miatt indultak a mérkőzések döcögősen: − Egészen más felfogásban játszottak, mint előző ellenfeleink. Tudták, hogy mi erősebbek vagyunk, ezért felpörgetésekkel próbálták lassítani a játékot. A gyors meccsek után nem volt könnyű hirtelen átállni a töredezett ritmusra. A találkozók elején ők kényszerítették ránk a ritmusukat, ami szerencsére csak ideig-óráig tartott. Ha szombaton az üzbégek gyorsabb tempót diktálnak, az mindenképpen nekünk kedvez majd. Miután ma Uruguay-t verték, biztosan nehéz meccs lesz. A magyar leánycsapatnak ugyanakkor továbbra sem sikerült megszereznie a várva várt győzelmet, így szombaton az alsóház alsó négyesében folytathatja. A nap jó hírét az ő esetükben az jelentette, hogy a japánok elleni, már tét nélküli párost megnyerő Drahota-Szabó Dorka, Szabanin Natália kettőst a mérkőzés alatt és azt követően is végre mosolyogni láthattuk. A szentesi Drahota-Szabó Dorka a találkozó után őszintén vallott arról, milyen nehezen viseli az eddig begyűjtött vereségeket: − Nem szoktam hozzá, hogy egymást követő napokon veszítsek. Két egyes és két páros kudarc három nap alatt, kicsit sok volt nekem. Ha egy tornán történik mindez, akkor marad időm rá, hogy feldolgozzam. Úgy  látszik, most kell megtanulnom elfogadni ezeket a nehéz pillanatokat. A sporthoz ez is hozzátartozik, s bízom benne, erősebb leszek ettől a tapasztalattól. Ma már egyesben is jobban ment a játék, a párosban pedig tényleg jól éreztük magunkat. Ami a csapat összeállítását illeti, ezúttal a két egyes mérkőzését megnyerő Petrova Anasztázia nem érezte jól magát, ezért állt helyére az eddig megfázással küszködő Szabanin Natália. Utóbbi bár boldogan újságolta, hogy végre meggyógyult, igazából csak a párosra tudta régi önmagát hozni. − A lányok nehezebben dolgozzák fel az érzelmeiket, s ezért néha az eredményeiket sem tudják reálisan értékelni– vélekedett Pelva Gábor a válogatott vezetőedzője. – Ezen azt értem, hogy nem veszik észre azokat a pozitívumokat, amelyeket egy vereség esetén is lehet szűrni, s erőt adhatnának a folytatásra. Ehelyett elkeserednek, ha nem megy nekik a játék. Maximalisták, győzni szeretnének, s ha ez nem sikerül, gyorsan elveszítik az önbizalmukat. A teniszben ugyanakkor a magabiztosság az egyik legfontosabb tulajdonság. Ahhoz, hogy jó játékosok legyenek felnőtt korukra, meg kell tanulniuk az érzelmeiket helyesen kezelni. Ez a világbajnokság, a sorozatterheléssel, a lehető legjobb lehetőség erre.

Junior Davis-kupa. Helyosztók a 9−16. helyért: Magyarország−Marokkó 3−0. Buzonics Dominik−Moad Naui 4:6, 6:3, 6:4; Velcz Zsombor−Junesz Adnan 7:5, 6:2; Buzonics Dominik, Fajta Péter−Mehdi Belmahi, Moad Naui 3:0, sérülés miatt a marokkóiak feladták. Szombati ellenfél a 9−12. helyért: Üzbegisztán. Junior Fed-kupa. Helyosztók a 9−16. helyért: Japán−Magyarország 2−1. Kadzsuru Ange  Obi−Szabanin Natália 6:0, 6:0; Szato Himari− 6:3, 6:2;  Kadzsuru Ange Obi, Morioka Kirara−Drahota-Szabó Dorka, Szabanin Natália 2:6, 2:6. Szombati ellenfél a 13.−16. helyért: Marokkó.

Az U16-os csapat-világbajnokság 1. napjáról itt olvashatnak. Az U16-os csapat-világbajnokság 2. napjáról itt olvashatnak. Az U16-os csapat-világbajnokság 3. napjáról itt olvashatnak. További korosztályos hírek TENISZBEN a sportági aloldalunkon.