Ifjúsági olimpia

2019-07-25 09:26

Érmekért medencében, rekortánon, tatamin – íme a csütörtök magyar programja

Csütörtökön sem unatkozhatnak a magyar szurkolók az azerbajdzsáni Bakiban zajló Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon. Az eddig négy ezüst- és hét bronzérmet érő produkció után Szegedi Dániel újabb harmadik helyezéssel bővítette a magyar éremkollekciót, valamint az atléták is pazarul teljesítettek, elvégre Varga Gréta (2000 m akadály) és Kőszegi Mira (200 m) ezüst-, Molnár Attila (400 m) bronzérmet szerzett.

Kós Hubert 200 m vegyesen is ezüstérmes lett Fotó: Szalmás Péter/MOB
Meglesz-e az első aranyérem az EYOF-on? Az ugyanis még hiányzik a magyar csapat kollekciójából Bakuban, ellenben a mennyiségre nem lehet panasz, mivel tizenegyszer is dobogóra állhattak fiataljaink az év utánpótlás-eseményén. A 11 éremmel a magyar küldöttség – az olasszal holtversenyben – a hatodik helyet foglalja el az országok sorrendjében. Ha most születne arany, akkor a klasszikus éremtáblázaton a tizennyolcadikról a 10. helyre ugranánk előre. Nem nemzeti büszkeségforrásként várjuk a magyar győzelmet, hanem mindenekelőtt azért, hogy minél több fiatal sportoló érezze meg az ízét. Csütörtökön újra sűrű a program, mivel – bár a csapatsportágak képviselői pihennek – lesz úszás, atlétika, cselgáncs és torna is.
Varga Gréta remek idővel ezüstérmet szerzett Forrás: MOB/Szalmás Péter
19:40 Három újabb érmet szereztek a magyar futók - az arany még mindig hiányzik Varga Gréta 6:46-95-el második lett 2000 méteres akadályfutásban, a győzelmet az EYOF-csúcsot teljesítő német Blanka Doerfel vitte el 6:39.02-es űridővel. Kőszegi Mira elsőként jutott be a leány 200 méteres síkfutás fináléjéba, végül az ír Rhasidat Adeleke mögött a dobogó második fokára állhat 24.15-ös eredményével. Meglepetésbronzzal ajándékozta meg a magyar szurkolókat Molnár Attila. A 400 gátas 48.09-es idei legjobbal harmadik lett a svéd Emil Johansson, illetve a lengyel Patryk Grzegorzewicz mögött. Mindössze négy század kellett volna a pódiumhoz Farkas Bencének a 200 méteres síkfutás döntőjében. A kalapácsvető Katavics Balázs 74.16-al ötödik helyen zárta a versenyt. A lányok mezőnyében Giczi Eszter 62.90 méterig dobta a kapapácsot, ami a hatodik helyre bizonyult elegendőnek. A számot amúgy EYOF-rekorddal nyerte a finn Silja Kosonen (72.35 m). A hétpróbázó Szűcs Szabina 16. lett, miután háromszor belépett és érvénytelen kísérlet híján nulla pontot kapott a távolugró számban. A magyar rúdugrók közül Nagy Marcell 4.70 méternél esett ki a versenyből, ezzel hetedik lett. Kulcsár Boglárka az első körben hasalt el a női mezőnyben. 17:42 Nem szereztek érmet a magyar úszók a csütörtök délutáni program során A csütörtök délutáni döntőkben, illetve középdöntőkben összesen hét magyar érdekeltségűre figyelhettünk. A mieink három fináléban képviselték a hazai színeket, Ugrai Panna 100 m pillangón 1:00.83-at úszótt, amivel az ötödik lett. A finálét egyébként az orosz Aleksandra Sabitova 59.07-es EYOF-csúccsal nyerte meg. A fiúk mezőnyében Tschaikov Valentinért szoríthattunk, akinek ráadásul kétszer is le kellett úsznia az 50 m gyorsot a délután folyamán: előbb 23.57-es idővel a hatodik legjobbként kvalifikált a fináléba, majd ott még 17 századot faragva az úszásán az ötödik helyen csapott célba. Ugyancsak ez a helyezés jutott a 4x100-as mix vegyesváltónak, amely a döntőre egy helyen változtatott a felállásán: Pető Bence helyett szerepet kapott Kós Hubert, majd Hetyei Nóra, Ugrai Panna és Mészáros Dániel következett. A 4:01.23-as idő 6.96-al marad el a győztes orosz egységétől. Érmet ugyan nem nyertek a magyarok, de a középdöntőkből szép számmal verekedték be magukat a pénteki fináléba. 100 m pillangón Kós Hubert és 200 m gyorson Betlehem Dávid az 5., Nyirádi Réka 200 m vegyesen a 7. legjobbként várhatja a mindent eldöntő megméretést. 16:40 Makovits Mirtill 10., Szujó Hanna 16. lett a tornász leányok egyéni összetett döntőjében Csütörtökön rendezték a leány egyéni összetett döntőjét, amelyben magyar részről Makovits Mirtillnek, valamint Szujó Hannának szoríthattunk. Előbbi végül 50.300 ponttal a 10. helyen végzett, míg utóbbi 49.200 pontot gyűjtött, amivel a 16. lett. A versenyt nem meglepő módon az orosz Viktorija Listunova nyerte 56.000 ponttal. 15:32 Szegedi Dániel (66 kg) legyőzte azeri ellenfelét a bronzcsatában Farkas Bence szerdai bronzérme után újabb harmadik helyezést könyvelhetnek el dzsúdósaink. Szegedi Dániel a 66 kg-osok bronzmeccsén mindösszesen három perc alatt legyőzte a hazai pálya előnyét élvező azeri Matin Rzazadét. A magyar sportoló előbb wazarit vitt be riválisának, majd ipponnal végleg megnyerte a mérkőzést, valamint a magyar küldöttség nyolcadik bronzérmét. 14:27 Szegedi Dániel kikapott az elődöntőben, jöhet a bronzmeccs A magyar cselgáncsozó az ukrán Nebotov ellen szenvedett vereséget a döntőbe kerülésért, a harmadik helyért pedig a vigaszágról bekerülő azeri Rzazade ellen kell megküzdenie. 12:19 Pihenőnap és elődöntőre készülődés a csapatsportágakban A kézi- és kosárlabda-válogatott is remekelt az EYOF csoporkörében. A kézisek makulátlan mérleggel jutottak az elődöntőbe, és pénteken a franciákkal mérkőznek, míg a csoportmásodik kosarasok az oroszokkal találkoznak a fináléba kerülésért.
Szegedi Dániel már biztosan éremért dzsúdózhat Fotó: Franco di Capua
11:40 A dzsúdós Szegedi Dániel elődöntős a 66 kg-ban A ceglédi cselgáncsozó a fehérorosz Baciscsa és a lengyel Kowalczyk ellen diadalmaskodott a legjobb négyig vezető úton. Az elődöntőben az ukrán Nebotovval találkozik. Szegedivel ellentétben már a nyolc közé jutásért búcsúzott a 63 kg-sok mezőnyében Nyíri Nikolett. 10:12 Szűcs Szabina visszaesett hétpróbában, Tóth Anna búcsúzott 100 m gáton Szűcs Szabina háromszoros is belépett távolugrásban, így nulla ponttal zárta a verseny azon szakaszát, ezáltal hat számot követően az élmezőnyből visszaesett a 16. helyre. Eközben nem jutott tovább a 100 m gát selejtezőjéből Tóth Anna, 14.17-es időeredménnyel búcsúzott. 9:56 Finalista a 4x100 méteres mix vegyesváltó

A magyar egység Ugrai Panna, Hetyei Nóra, Pető Bence, Mészáros Dániel összeállításban 4:03.87-es idővel úszta be magát a délutáni döntőbe. Az előfutamok során is remekeltek a magyarok: Kós Hubert 100 m pillangón a második (54.60), Nyirádi Réka 200 m vegyesen a harmadik (2:20.82) legjobb idővel került a középdöntőbe, de a tizenhat közé jutott 50 m gyorson Tschaikov Valentin és 200 m gyorson Betlehem Dávid is.

A MAGYAROK CSÜTÖRTÖKI PROGRAMJA ÚSZÁS. 7.00–9.30: előfutamok; 50 m gyors (Tschaikov Valentin, Mészáros Dániel), 200 m vegyes (Csulák Lia, Nyirádi Réka), 100 m pillangó (Kós Hubert, Pető Bence), 200 m gyors (Betlehem Dávid, Csicsáky Péter), 4x100 m mix vegyesváltó (Magyarország) ATLÉTIKA. 7.35: 100 m gát előfutamok (Tóth Anna), 7.55: hétpróba, távolugrás (Szűcs Szabina), 9.05: hétpróba, gerelyhajítás (Szűcs Szabina) CSELGÁNCS. 8.30-14.00: 66 kg fiúk (Szegedi Dániel Gergő), 63 kg leányok (Nyíri Nikolett) TORNA. 14.00-16.15: leányok egyéni összetett CSELGÁNCS. 14.30-16.00: döntők; 66 kg fiúk (Szegedi Dániel Gergő ?), 63 kg leányok (Nyíri Nikolett ?) ÚSZÁS. 15.00-18.00: döntők: 100 m pillangó (Ugrai Panna), 50 m gyors (Tschaikov Valentin, Mészáros Dániel?), 4x100 m mix vegyesváltó (Magyarország?); középdöntők: 50 m gyors (Tschaikov Valentin?, Mészáros Dániel?), 200 m vegyes (Csulák Lia, Nyirádi Réka), 100 m pillangó (Kós Hubert, Pető Bence ?), 200 m gyors (Betlehem Dávid, Csicsáky Péter) ATLÉTIKA. Döntők. 16.00: kalapácsvetés (Katavics Balázs), 16.15: rúdugrás (Kulcsár Boglárka), 16.15: rúdugrás (Nagy Marcell), 17.15: hétpróba, 800 m (Szűcs Szabina), 17.40: kalapácsvetés (Giczi Eszter), 17.45: 400 m (Molnár Attila), 18.05: 2000 m akadály döntő (Varga Gréta), 18.30: 200 m (Kőszegi Mira), 18.50: 200 m (Farkas Bence)