Minden korábbinál szebb eredményeket hozott 2019: év végi sorozatunkban visszaemlékezünk a kézilabda-utánpótlás idei arany pillanataira. A harmadik részben az ifjúsági fiúválogatott vb-menetelésére és bravúros ötödik helyére tekintünk vissza.
Nagy tervekkel, de viszonylag szerény múlttal utazott el az ifjúsági fiú kézilabda-válogatott az észak-macedóniai U19-es világbajnokságra. A társaság 2017-ben csupán hetedik lett a győri EYOF-on, míg egy évvel ezelőtt a horvátországi U17-es Eb-ről a tizedik helyet hozta haza.
Minden idők legjobb vb-szereplését produkálta az ifjúsági válogatott Fotó: Kovács Anikó/MKSZ
A 2018/19-es évadra új szakmai stáb került a gárda élére, Kárpáti Krisztián vette át a kormányrudat, a munkáját pedig a korábbi világklasszis balszélső, Pásztor István segítette. Nagy lendülettel vágtak bele a közös kalandba, Párizsban és Szkopjéban is nyertek tornát év közben, így az elsősorban a kemény védekezésre építő együttes szép reményekkel várta a nagy feladatot.
„Tisztában vagyunk a hiányosságainkkal, ahogyan azzal is, hogy nincsenek kiemelkedő játékosaink, csapatként vagyunk erősek. Fizikumban a csapatok nagy része előttünk jár, ezt támadásban robbanékonysággal, gyorsasággal, védekezésben pedig rengeteg lábmunkával és agresszivitással próbáljuk ellensúlyozni.”
Utólag kijelenthető, a terv működött. A csapat, amely bárkit meg tud verni és bárkitől képes kikapni, szinte végig a jobbik arcát mutatta a szkopjei világbajnokságon. A franciák elleni bravúrgyőzelemmel indult a torna érdemi része, majd a svédektől és az egyiptomiaktól elszenvedett vereség után a fiúk a nyolcaddöntőben átléptek a horvátokon.
A kitűzött cél, a nyolc közé jutás teljesült, de a négy közé kerülésért nem jött az újabb csoda, a németek simán verték a mieinket. A helyosztókon viszont újra felállt az együttes, amely a spanyolokat és a franciákat magabiztosan felülmúlva minden idők legjobb szereplésével az ötödik lett a világbajnokságon.
Bognár Alex szerint a szkopjei torna után már nincs kitől félniük Fotó: Kovács Anikó/MKSZ
A csapat egyik vezére, az irányító Bognár Alex szerint a későbbiekben is sok erőt adhatnak a Macedóniában történtek.
„Ezek olyan emlékek, amelyek átlendíthetnek bennünket a nehézségeken. Olyan már nem fordulhat elő velünk, hogy esélytelenként állunk ki egy-egy mérkőzésre. Nem mi vagyunk a világ legjobb csapata, de hiszünk magunkban. A nyolcaddöntő előtt az öltözőben már mindenki ment volna felszántani a pályát, de Krisztián kérte, hogy még egy percre csukjuk be a szemünket, és képzeljük el, megvertük a horvátokat. Azóta nem félünk senkitől!”
Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy a juniorkorosztályba lépett alakulat immár Sótonyi László vezetésével decemberben Budaörsön kétszer is legyőzte az aktuális világbajnokot, a négy játékos híján teljes kerettel kiálló Egyiptomot.
A szintén az Utanpotlassport.hu szerkesztősége által készített Jövünk! című televíziós magazin stábja is meglátogatta év közben az ifjúsági válogatottat:
A magyar válogatott mérkőzései a vb-nCsoportkör: –Tajvan 38–20, Kanada 41–13, –Franciaország 26–25, –Svédország 28–29, –Egyiptom 24–31
Nyolcaddöntő: –Horvátország 27–23
Negyeddöntő: –Németország 16–26
Az 5-8. helyért: –Spanyolország 29–24
Az 5. helyért: –Franciaország 31–20
A magyar csapat vb-kerete:Kapusok: GYŐRI Kristóf (NEKA), MERKOVSZKI Pál (FTC), NAGY Benedek (Telekom Veszprém)
Jobbszélső: HORNYÁK Bence (Telekom Veszprém), KECSKÉS Dániel (NEKA)
Jobbátlövők: DELY Márton (NEKA), PAPP Bence (PLER-Budapest), SZUHAREV Lev (Telekom Veszprém)
Irányítók: BOGNÁR Alex (Váci KSE), KŐHEGYI Ákos (Telekom Veszprém), MELNICHUK Viktor (Telekom Veszprém)
Beállók: GÁL Dominik (NEKA), VAJDA Huba (Balatonfüredi KSE)
Balátlövők: KOVÁCS Gergő (NEKA), PRAINER Viktor (FTC), TÓVIZI Tamás (Balatonfüredi KSE)
Balszélsők: BAJUSZ Brúnó (MOL-Pick Szeged), HOLDOSI Bence (FTC)