Az UEFA Ifjúsági Liga 2020/21-es évadát nem rendezik meg, az ETO FC Győr és az FTC fiataljait minden bizonnyal pótolhatatlan veszteség érte. De vajon hányszor lehet ugyanazt a sziklaszilárd érvet felhozni (s ezzel mentegetőzni), hogy az ifjú futballisták egészsége a legfontosabb?
Mióta tavaly márciusban feje tetejére állt az élet, annyi sporteseményt halasztottak el vagy töröltek végleg, hogy lassan egy cikk sem lenne elég a felsorolásukhoz. És noha nem állíthatjuk, hogy a rivaldafényben levő felnőtt sportolókat kevésbé érintette fájdalmasan a kialakult helyzet, sőt… Mindazonáltal az utánpótlás a koronavírus-járvány legnagyobb vesztese, és ezen az a tény sem változtat, hogy a legtöbb sportági szakszövetség minden tőle telhetőt megtett annak érdekében, hogy a fiatalok versenyeztetése a körülményekhez képest zökkenőmentes legyen.
Idén tavasszal nem rúghatnak labdába a fiatalok az UEFA Ifjúsági Ligában Forrás: uefa.com
De vegyük csak szemügyre például a labdarúgást! 2020-ban az összes tervezett korosztályos Európa- és világbajnokságot törölték, egyedüli kivételként az ifjúsági Bajnokok Ligáját (hivatalosan UEFA Ifjúsági Liga) tehetjük a mérleg másik oldalára, amelyet befejeztek, jóllehet, két párharc híján már a nyolcaddöntőket is lejátszották márciusig, azaz botorság lett volna az UEFA részéről nem a pályán lezárni a sorozatot.
Csakhogy idén már el sem kezdik, amit a magyar résztvevő csapatok bánhatnak a legjobban. A regnáló U19-es bajnok ETO FC Győr, valamint a felnőttek BL-főtáblára jutásának köszönhetően a Ferencváros fiataljai is joggal érezhetik úgy magukat, mint akik alól kihúzták a széket. Gondoljunk csak bele, mennyire igazságtalan, hogy miközben a „nagybetűs” Bajnokok Ligája a vírushelyzet és a szigorú beutazási korlátozások ellenére újra dübörög, addig az Ifjúsági Ligát egyszerűen törlik (pedig már az első forduló sorsolása is ismert volt, az első mérkőzésekre már csak két hetet kellett volna várnunk). Ki kárpótolja azokat a reménységeket, akiknek talán ez lett volna az egyetlen lehetőségük megméretni magukat a legrangosabb utánpótlás-klubsorozatban?
Az UEFA tizenegysoros közleményében elsődleges okként a fiatal labdarúgókat érintő fertőzésveszélyt említi. Nos, a Borussia Dortmund 20 éves norvég gólvágójára, Erling Haalandra nem vonatkozik ez a veszély? Csak a zömében 18-19 éves „fiatalokra”? Persze, kár is lenne fogást keresni azon az érven, hogy a sportolók egészsége mindennél előbbre való. Viszont akkor a Bajnokok Ligája vagy az Európa-liga aktuális évadát miért játsszák le? A válasz aligha egészségben, sokkal inkább pénzben mérhető. Gazdasági szempontból, a nézettséget és az események reklámértékét tekintve ezek osztálykülönbséggel verik az Ifjúsági Ligát.
Csiszolatlan gyémánt az ifi BL-ben - a mostaniak nem tudják felhívni magukra a figyelmet a nemzetközi színtéren Fotó: AFP
Csupán azt felejtik el a jelennek élő döntéshozók, hogy Kylian Mbappé, Marcus Rashford, Jadon Sancho, Matthijs de Ligt vagy éppen Trent Alexander-Arnold is ebben a sorozatban tette le először a névjegyét, és lehet, hogy ma nem élvezhetnénk a zsenialitásukat, ha akkor elvették volna tőlük a lehetőséget, hogy megmutassák, mire képesek a nemzetközi színtéren. Mert hiába lépnek pályára az ifi BL-ben az átlagos néző számára ismeretlen játékosok, ők is a saját korosztályuk legjobbjai, többségük néhány év múlva a profik között is berobbanna.
Mellesleg az utánpótlás sajátossága, hogy bizonyos korig szinte ugyanazokkal az ellenfelekkel nézel farkasszemet, ami egy idő után túlzottan kényelmessé teheti a tehetsége alapján amúgy sokra hivatott játékost. Ne legyen kétségünk afelől, hogy a győriek U19-es csapatának minden egyes tagja szívesebben játszott volna az albán Apoloniával, mint a jól ismert Honvéd-MFA vagy Vasas Kubala Akadémia ellen. Ráadásul most az utánpótlás-válogatottakban sem lehet a szükséges nemzetközi rutint begyűjteni. Noha felkészülési mérkőzéseket lassacskán egyre többet rendeznek, azoknak nyilván más a hangulata, mint amikor valódi téttel bír egy-egy összecsapás. Az említett U19-es, illetve az U21-es korosztály ebből a szempontból kivételt képez, hiszen márciusban mindkettő téthelyzetben bizonyíthat. De mit mondjon az U17-es válogatott, amelynek a következő másfél évben legfeljebb edzőmeccsei lesznek…
Visszatérve az ifi BL-hez, az ehhez hasonló korosztályos viadalok lebonyolítása vagy törlése nem a pénzről, nem a gazdasági érdekekről szól, hanem pusztán arról, hogy a fiatalok fejlődése folyamatos maradjon. Az ifjú labdarúgók „egészségének” ezt a mentális, jövőorientált oldalát is érdemes lenne néha figyelembe vennie az európai szövetségnek. Különben három-négy év múlva nagyítóval kereshetjük az új Mbappékat.
További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.