2024. április 27.

2021-03-27 19:55

Labdarúgás: emberhátrányban vezetést szerzett, végül kikapott a magyar válogatott a romántól az U21-es Eb-n

A Gera Zoltán vezette korosztályos válogatott a 42. perctől Szőke Adrián kiállítása miatt emberhátrányban játszott, a második félidőben Csonka András révén mégis megszerezte a vezetést. Az előnyt azonban nem sikerült megtartani, a románok fordítottak és 2–1-re nyertek a Bozsik Arénában.

Piros, fehér… Ugyan a zöld hiányzik a Bozsik Aréna színpalettájáról, így is kitűnő otthonául szolgálhat a jövőben a magyar korosztályos válogatottaknak. Noha az újságírói tribün ennél magasabbra aligha kerülhetett volna, így sem kell kirekesztve érezniük magukat a média munkatársainak, hiszen a stadionnak nincs kimondottan „Maracana-feelingje”, de még a Puskás Aréna nagyságához sem hasonlítható. Inkább egy kerület szurkolóközössége lakhatja be igazán (nem véletlen, hogy az U21-es Eb csoportköre után a Budapest Honvéd NB I-es csapata veheti birtokba). Impozánsnak viszont legalább annyira impozáns, mint Magyarország és Románia közös futballtörténelme. Jóllehet, az U21-es mérkőzésekből a mait megelőzően csak nyolc adatott (ebből hatot a románok nyertek), de ez mit sem von le annak a presztízsértékéből, hogy a két nemzet egymás elleni összecsapásain csak a győzelem elfogadható mindkét félnek. És noha stadionépítés terén – nincs kérdés – felvesszük a versenyt Európával, a Gera Zoltán vezette U21-es válogatottnak még bizonyítania kellett, hogy nem csak a rendező jogán szerepel a legjobb 16 nemzeti együttest felvonultató kontinensviadalon.

Skribek Alen kezdőként bizonyíthatott a románok ellen Fotó: Török Attila/Nemzeti Sport
Egyvalakinek különösen izgalmasan alakult a szombatja, Szendrei Norbert, a Honvéd középpályása ugyanis ma ünnepli születésnapját, ráadásul először léphetett pályára az új Bozsik Arénában, miután a szövetségi edző a románok ellen is a kezdőcsapatba jelölte. Az MTK-s Kata Mihály, Palincsár Martin duó helyett viszont ezúttal a budafoki Csonka András, Skribek Alen kettős kapott lehetőséget. A mérkőzést mindkét csapat meglehetősen hevesen kezdte, a 6. percben már két román, valamint a mieinktől Szőke Adrián is sárga lapot kapott. Egyik oldalon sem a taktika dominált, hiszen mindkét fél előtt adódtak területek: Bolla Bendegúz lövésénél nagyot védett a román kapus. Kisvártatva azonban Adrian Mutu együttese is gólt szerezhetett volna, ha Ganea nem fejel mellé nyolc méterről. A kezdeti adok-kapok után állóháború következett, némi román fölénnyel, ami leginkább a labdatartásban mutatkozott meg. „Játék, játék” – üvöltötte Gera Zoltán, miután sokadik alkalommal próbáltuk meg gyorsan a szélről beadni a labdát. A 31. percben Mezei Szabolcs szabadrúgásból veszélyeztetett, de a lövést ezúttal is elérte a ruganyos Vlad. Ekkor viszont már több helyzetet dolgoztak ki a mieink, mint a németek ellen az egész mérkőzésen. A korábban a felnőttválogatott keretébe is meghívott Szőke azonban óriási hibát követett el az első félidő hajrájában: teljesen fölöslegesen lekönyökölte Ciobotariut, amiért kiállították (az első sárga lapját vitatkozásért kapta...). A második játékrész kezdeti nyugalmának Skribek sérülése vetett véget, a helyére a Debrecen csatára, Bárány Donát állt be, vagyis úgy tűnt, a magyarok emberhátrányban sem mondtak le a győzelemről. Olyannyira nem, hogy Csonka András révén megszereztük a vezetést. Az 55. percben Kiss Tamás indul meg a baloldalon, rosszul passzolt, viszont Bárány visszajátszotta a labdát Deutsch Lászlónak, a Puskás Akadémia játékosa pedig szépen lekészítette azt Csonkának, aki az ötösről nem hibázott (1–0)! A kapott gól után Mutu változtatott, a folytatásban két csatárral rohamoztak a románok. Gera kisvártatva reagált, Tamás Olivér személyében újabb védőt hozott be a támadó szellemű Kiss Tamás helyére. Csakhogy hiába védekeztünk hátul öt emberrel, az ellenfél kiegyenlített. Húsz perccel a vége előtt Ciobanu passza után, három magyar játékos közül Matan vette be a bal felső sarkot, Bese Balázs hiába repült (1–1). Miután átszakadt a gát a román támadóknál, hirtelen elkezdtek még jobban focizni. Sorra jöttek a helyzetek. Gera Zoltán minden egyes magyar játékost szóban irányított, hogyan helyezkedjen. A mieink védekeztek, de láthatóan egyre nehezebben vették fel a tempót a nagyobb fokozatra kapcsoló románokkal. A korábbi nagyszerű támadó, Mutu egyre dühösebben reagált a kihagyott helyzetekre, egyszer például belerúgott az egyik vizesflakonba. A 87. percben végül révbe ért a román együttes: Mocsi Attila mellől Pascanu félmagasan a bal felső sarokba lőtt (1–2). A magyar játékosok közül volt, aki a kapufát rúgta dühében, de akadt olyan is, aki csak leszegett fejjel a középkezdéshez sétált. Pedig nagyot küzdöttek a mieink, de ez most is kevésnek bizonyult a pontszerzéshez. Megint a meccs utolsó részében fogyott el a magyar tudomány.

U21-ES EURÓPA-BAJNOKSÁG, MAGYARORSZÁG ÉS SZLOVÉNIA A-CSOPORT Magyarország–Románia 1–2 (0–0) Budapest, Bozsik Aréna, zárt kapuk mögött. Vezette: Visser (belga) Magyarország: Bese Balázs – Bolla Bendegúz, Balog Botond, Mocsi Attila, Deutsch László (Bukta Csaba, 89.) – Csonka András, Mezei Szabolcs (Kata Mihály, 67.), – Skribek Alen (Bárány Donát, 52.), Szendrei Norbert, Kiss Tamás (Tamás Olivér, 67.)  – Szőke Adrián. Szövetségi edző: Gera Zoltán Románia: Vlad – Harut, Ciobotariu, Pascanu – Boboc, Olaru, Marin, Ciobanu, Morutan (Petre, 61.) – G. Ganea (Popescu, 86.), Matan. Szövetségi edző: Adrian Mutu Gólszerző: Csonkai (55.), ill. Matan (70.), Pascanu (87.) Kiállítva: Szőke 42. A magyar válogatott további menetrendje: március 30., kedd, 18.00: Hollandia–Magyarország (Székesfehérvár, Mol Aréna Sóstó)

További korosztályos hírek LABDARÚGÁSBAN a sportági aloldalunkon.