Kosárlabda: beváltotta a hozzá fűzött reményeket a „fiatalszabály" a férfi NB I-ben
Hornyák Balázs
A férfi kosárlabda NB I-ben az ősszel bevezetett „fiatalszabály” pozitív és negatív hatásairól, az eddigi tapasztalatokról kérdeztük a szövetség szakmai és utánpótlás-bizottságának elnökét, Mészáros Lajost, valamint a DEAC vezetőedzőjét, az U20-as válogatottat is irányító Kovács Adriánt.
A 2020/21-es évadtól új szabály lépett életbe a férfi élvonalbeli kosárlabda-bajnokságában: az alapszakasz mérkőzéseinek első félidejében legalább egy 23 évnél fiatalabb magyar játékosnak végig a pályán kellett tartózkodnia. Arra voltunk kíváncsiak, vajon beváltotta-e az intézkedés a hozzá fűzött reményeket? Egyáltalán: miért volt szükségszerű a bevezetése? A szövetség utánpótlásszakágért felelős vezetőjét, Mészáros Lajost arra kértük, számoljon be a tapasztalatokról.
A 19 éves, fehérvári Lukács Norbert februárban az ukránok ellen debütált a felnőttválogatottban Forrás: MKOSZ„Évek óta azt képviselem, hogy az NB I A csoportjában szereplő kluboknak hosszú távú stratégiában kellene gondolkodniuk a fiatalok felnőttcsapatba történő beépítése kapcsán. Az egyesületek lehetőleg olyan filozófia mentén dolgozzanak, hogy a saját utánpótlásukból három-négy évre előre lássák, kiből válhat élvonalbeli játékos, és azoknak a karrierjét ennek megfelelően menedzseljék. Az utánpótlás-nevelésünk védelme érdekében elengedhetetlen lépés volt a szabály bevezetése, amely hozzájárul a lokalitás szerepének a megerősítéséhez is. Szeretnénk, ha az utánpótlás-játékosok látnák maguk előtt a perspektívát; azt, hogy megvan az esélyük beverekedni magukat az első csapatba.”
A szakember az összképet illetően elégedett a szabály hatásaival, ám elismeri, időközben felvetődtek problémák is.
Mészáros Lajos Fotó: Mirkó István„A pandémiás helyzet felgyorsította a folyamatot, hiszen az elsődleges célunk az volt, hogy az együttesek – nagyszámú halasztás nélkül – minden meccset lejátszanak. Így megnyitottuk a lehetőséget a kluboknak, hogy évközben is felhozhassanak játékosokat a korosztályos csapatokból, ha a betegségek miatt megtizedelődik a keretük. Ennek nyomán a több játéklehetőséghez jutó fiatalok bizonyíthattak, és kiemelkedő teljesítmények is születtek – fogalmazott a korábbi szövetségi kapitány. – Eközben az is kiderült, ha ezek az ígéretek megkapják a bizalmat, illetve egy-egy meghatározott szerepkörben folyamatosan számítanak rájuk, akkor jó produkcióra képesek. Ugyanakkor gondot jelentett, hogy a szabályozás indirekt módon hatással van a huszonkét-huszonhárom éves játékosok iránti keresletre. Ily módon ezeknek a fiataloknak – a teljesítményükhöz képest aránytalanul – megnőhet a fizetése. Ezt a helyzetet okvetlenül kezelni kell majd.”
A lezajlott alapszakasz fényében a jövő évadtól az MKOSZ kibővíti a szabályt. Mészáros továbbá már a két fiatal szerepeltetését sem tartja kizártnak.
„A múlt héten úgy döntött az elnökség, hogy a következő bajnokságtól kiterjesztjük a szabályt a rájátszásra és a Magyar-kupa küzdelmeire is. Én már most előírtam volna a két U23-as játékos szerepeltetését is, de erre még várni kell. Ám hosszú távon a célunk a két fiatal játékosra vonatkozó kvóta előírása.”
A szövetségi vezető mellett kíváncsiak voltunk klubban dolgozó szakember véleményére is. Ráadásul Kovács Adrián a DEAC NB I-es alakulata mellett az U20-as válogatottat is irányítja.
Kovács Adrián Forrás: Hajdú-Bihari Napló / Kiss Annamarie„Nálunk zökkenőmentesen zajlott az alkalmazkodás az új szabályhoz. Hozzáteszem, hogy Debrecenben olyan jó képességű fiatalokat építettünk be a csapatba, akik minden bizonnyal az intézkedés hiányában is rendszeres játéklehetőséget kapnának – nyilatkozta a debreceniek trénere. – Összességében nagyon sok tehetséges játékos számára jelentett komoly előrelépést, miközben nem eredményezett színvonalromlást a bajnokságban. Azt a változtatást is üdvözlöm, hogy a következő évadtól már kibővítik a szabályt, hiszen nem volt jó üzenete annak, hogy az U23-asokra csak az alapszakaszban számítanak, majd a playoffban, amikor minden eldől, már nincs szükség rájuk. Pedig a fiatalok a magasabb intenzitású, nagy téttel bíró meccseken tudnak csak valóban megedződni. Az előírás pozitív hatásaiból egyébként a korosztályos nemzeti csapatok is sokat profitálnak majd, hiszen a tizennyolc-tizenkilenc évesek közül is jó néhányan bizonyíthattak a felnőttek között”