2024. március 19.

Atlétika

2022-08-09 18:07

Atlétika: az idén több világversenyen is remekelt a magyar utánpótlás

Az elmúlt öt év korosztályos atlétikai világversenyeit tekintve az idén szerezték a legtöbb érmet a magyarok, a sort a gátfutó Tóth Anna U20-as vb-bronzzal zárta.

Nem túlzás kijelenteni, hogy magyar szempontból szenzációval ért véget a kolumbiai Caliban rendezett U20-as atlétikai világbajnokság szombaton, hiszen a 100 méteres gátfutás döntőjében a 18 éves Tóth Anna kerek 13 másodperces korosztályos magyar csúccsal ért célba harmadikként, ezzel megszerezve a küldöttség egyetlen érmét.

Tóth Anna újabb U20-as vb-bronzot szerzett 100 méteres gátfutásban FORRÁS: MAGYAR ATLÉTIKAI SZÖVETSÉG
A DVTK ígérete nem először áll világbajnoki dobogón, tavaly a kenyai Nairobiban tartott U20-as vb-n szintén bronzot érdemelt ki. A két esemény azonban egészen más volt. Akkor a koronavírus-járvány miatt több ország fiataljai távolmaradtak, a nagy hiányzók közül elég az Egyesült Államokat említeni. Tóth Anna akkor már az éremszerzés előtt sporttörténelmi tettet hajtott végre, mivel ő lett az első magyar gátfutólány, aki U20-as vb-döntőbe jutott. A finálé aztán igen emlékezetesre sikeredett, hiszen a végül hét rajthoz álló atlétából hárman is hatalmasat estek, de ez nem zavarta a magyar sprintert, aki harmadikként suhant át a célvonalon. Az eredményére büszke versenyző hónapokkal később elmondta, hogy nem mindenki értékelte bravúrosra a sikerét, és több olyan véleménnyel találkozott, miszerint a foghíjas mezőnyben és az ismert forgatókönyvvel nem volt nehéz eljutnia a dobogóig. Hát most Caliban ott volt mindenki, aki számít. Tóth Anna már az elődöntőben megjavította a saját magyar U20-as csúcsát (13.16), a fináléban pedig a két jamaicai között térdepelt a rajtgéphez, majd tartva velük tempót, úgy érkezett meg mögöttük harmadikként, hogy az utolsó gátba jókorát rúgott, tehát kijelenthetjük, hogy még ebben a futásban is maradt tartalék (a negyedik helyen az amerikai lány végzett). A magyar kitűnőség 13.00 másodperces ideje a világ harmadik legjobbja az idén, csupán a két jamaicai vetélytársa előzi meg a vb-döntőben elért eredményével, amelyből az egyik 12.77-es U20-as világbajnoki csúcs, és a szupertehetségnek kikiáltott Kerrica Hill nevéhez fűződik. Tóth Anna nem véletlenül példakép a fiatalabbak számára: megmutatta, hogy kitartó munkával Kazincbarcikáról is el lehet jutni a világ legjobb korosztályos sportolói közé. Sikereihez természetesen remek szakmai háttérre is szükség van; azt edzője, Tigyi József biztosítja neki. Tóth Annáén kívül most nem született másik magyar érem a vb-n, a döntős helyezések azonban mutatják, hogy minden szakágban bízhatunk az eredményes jövőben. Ha csak a dobogós helyezéseket keressük az elmúlt öt esztendő korosztályos világversenyein, akkor találunk magyar érmeket, ám az idei év termékenysége kiugró. A 2018-as, győri U18-as Eb-n egy arany és három ezüst maradt itthon, ugyanebben az évben az ifjúsági olimpián két ezüstöt szereztek a magyarok. Egy esztendővel később az U23-as Eb-n két második, az U20-ason egy második és egy harmadik, az EYOF-on pedig két második és két harmadik hely jött össze fiataljainknak. A járvány miatt 2020-ban elmaradtak a nagyobb megméretések, 2021-ben viszont két U20-as vb-bronzérem, egy U20-as Eb- ezüst és két U23-as Eb-arany került a gyűjteménybe. Az idén a válogatott négy ezüst- és egy bronzéremmel zárta az U18-as Európa-bajnokságot Jeruzsálemben, a korosztály kontinensviadalának történetében ez a legtöbb magyar dobogós helyezés.
Deák Zalán az EYOF legeredményesebb magyar atlétája lett FOTÓ: SZALMÁS PÉTER/MAGYAROCK
És ezt a produkciót még felül tudták múlni a reménységek a besztercebányai EYOF-on, amelyen három arany-, öt ezüst- és három bronzéremmel emelkedtek ki a magyar küldöttségből. Több mint biztató, hogy a magyar atléták a sportág külön EYOF-éremtáblázatán az előkelő negyedik pozícióban zártak, megelőzve többek között a horvát, a francia, a svéd, a cseh vagy a német válogatottat. Tizenegy éremnél egyébként egyik ország sem tudott többet szerezni az atlétikai pályán, így ebben a tekintetben holtversenyben első lett a magyar csapat a lengyelekkel, az olaszokkal és a csehekkel. Szlovákiában a számos remeklés közül is kiemelkedett a 16 éves Deák Zaláné, aki 100 méteren győzött, a svédváltóval pedig ezüstérmes lett, így minden idők második legeredményesebb magyar atlétájává avanzsálódott az EYOF történetében (2013-ban Halász Bence nyert kalapáccsal és diszkosszal is). A Kecskeméti ARC-ban pallérozódó Deák története is inspirálhatja a fiatalokat arra, hogy higgyenek álmaik megvalósíthatóságában. A korosztály első számú hazai sprintere alig három évvel ezelőtt még a Bács-Kiskun megyei utánpótlás labdarúgó-bajnokságban rúgta zsákszámra a gólokat, miután gyorsaságával nem tudtak versenyezni az ellenfél védői. Villámlépteire felfigyelt jelenlegi trénere, Juhász István, és az atlétikai pályára invitálta őt. A többit már tudjuk…

Magyar érmes atléták az elmúlt öt év korosztályos világeseményein (Eb, vb, EYOF, ifjúsági olimpia): 2018 U18-as Európa-bajnokság (Győr) Fiúk. 100 m: 2. Illovszky Dominik 10.70. 1500 m: 2. Apáti Bence 3:55.53. 400 m gát: 1. Huller Dániel (és Martyn Fraysse, francia) 50.63. Lányok. 100 m: 2. Takács Boglárka (és Pamera Losange, francia) 11.75. Nyári ifjúsági olimpia (Buenos Aires) Fiúk. 400 m gát: 2. Huller Dániel 51.86. Lányok. Távolugrás: 2. Endrész Klaudia 12,31 (a két legjobb ugrás összesítése alapján). 2019 U23-as Európa-bajnokság (Gävle) Férfiak. Kalapácsvetés: 2. Halász Bence 74,14. Nők. Távolugrás: 2. Farkas Petra 655. U20-as Európa-bajnokság (Gävle) Lányok. 400 m gát: 2. Mátó Sára 56.89. Kalapácsvetés: 3. Németh Zsanett 61.99. Nyári EYOF (Baku) Fiúk. 400 m: 3. Molnár Attila 48.09. 110 m gát: 3. Pap Márk 13.70. Lányok. 200 m: 2. Kőszegi Míra 24.15. 2000 m akadály: 2. Varga Gréta 6:46.95. 2021 U20-as világbajnokság (Nairobi) Lányok. 100 m gát: 3. Tóth Anna 13.58. Hétpróba: 3. Szűcs Szabina 5674. U23-as Európa-bajnokság (Tallinn) Férfiak. 3000 m akadály: 1. Palkovits István 8:34.05. Nők. Távolugrás: 1. Farkas Petra 673. U20-as Európa-bajnokság (Tallinn) Lányok. 3000 m akadály: 2. Varga Gréta 9:59.17. 2022 U20-as világbajnokság (Cali) Lányok. 100 m gát: 3. Tóth Anna 13.00. U18-as Európa-bajnokság (Jeruzsálem) Fiúk. 400 m: 2. Kovács Árpád 47.87. 400 m gát: 3. Takács Gergő 51.77. Gerelyhajítás: 2. Horváth Máté 73,72. Lányok. Kalapácsvetés: 2. Viszkeleti Villő 69,11. Hétpróba: 2. Kriszt Sarolta 5794. Nyári EYOF (Besztercebánya) Fiúk. 100 m: 1. Deák Zalán 10.59. 1500 m: 2. Szirbek Albert 4:02.69. Kalapácsvetés: 1. Szabados Ármin 72,64. Gerelyhajítás: 2. Herczeg Attila 69,46. Diszkoszvetés: 2. Dobó Zsombor 56,65. Svédváltó: 2. Alexovics Dániel, Deák Zalán, Bodrogi Levente, Fodor Péter, Trenka Ádám 1:55.43. Lányok. Távolugrás: 1. Rózsahegyi Bori 616. Rúdugrás: 2. Mészáros Emma 395. Gerelyhajítás: 3. Illyés Gréta 49,03. 5000 m gyaloglás: 3. Kovács Alexandra 23:17.79. Svédváltó: 3. Lalik Petra, Rózsahegyi Bori, Ecseri Angéla, Kriszt Sarolta, Balogh Laura 2:11.59.

További korosztályos hírek ATLÉTIKÁBAN a sportági aloldalunkon.