2024. április 29.

Sportlövészet

2023-08-17 16:36

A 21 éves Fábián Sára olimpiai kvótát szerzett a felnőtt-vb-n

Major Veronika mellett két utánpótláskorú, a 21 éves Fábián Sára és a 19 éves Jákó Miriam is ezüstérmet szerzett a női légpisztolyos csapat tagjaként a bakui olimpiai kvalifikációs sportlövő-vb-n, amelyen Fábián egyéniben negyedik lett, és olimpiai kvótát szerzett.

A 21 esztendős (utolsóéves junior) Fábián Sára hetedikként került a döntőbe a bakui olimpiai kvalifikáció felnőtt sportlövő-vb-n, amelyben végül a negyedik helyen zárt, így jogot szerzett arra, hogy ott legyen jövőre a párizsi olimpián.

Csapatban Major Veronikával és a szintén utánpótláskorú, 19 éves Jákó Miriammal ezüstérmet nyert a bakui olimpiai kvalifikációs sportlövő-világbajnokságon.

A magyar szempontból visszafogottabban sikerült férfi viadal után a női pisztolyosok küzdelme előtt lényegesen komolyabbak lehettek a magyar szakvezetés elvárásai, ugyanis gyakorlatilag mindhárom indulóban benne volt a fináléba kerülés és ezáltal az olimpiai kvótaszerzés esélye – írja az NSO.

A 119 fős mezőny tagjai két csoportban teljesítették az alapverseny 60 lövését. A mieink közül az elsőben a két fiatal tehetség, Fábián és Jákó szerepelt. A kezdés utóbbinak sikerült jobban, 20 lövés után 196 körrel az élen állt, a folytatás azonban nem jól alakult a számára, több hibát is elkövetett és folyamatosan csúszott vissza, 572 körrel zárt és a végelszámolásnál a 26. lett. Közben az Egyetemi Világjátékokon két hete mindkét egyéni versenyben ezüstérmes Fábián a 97 körös első tízes kezdése után két 95-ös sorozattal folytatta, amivel az élmezőny mögött volt, a verseny második felében viszont remekelt, 97, 98, és 96 kört lőtt, így 578 körrel a csoport harmadik helyén állt. Nagyon kecsegtető helyzetben volt, az elmúlt évek eredményei alapján az 578 kör szinte biztos fináléba jutást ígért.

A második csoportban ugyanakkor sokan lőttek kiválóan és az élő eredménykövetés alapján egészen az utolsó negyedóráig a 10. helyen állt Fábián, végül azonban a riválisok rontásai miatt előrelépett és a hetedik helyen, összességében simán került be a legjobb nyolc közé. Már a finálé rajtjának pillanatában magáénak tudhatta az olimpiai kvótát, mivel az iráni Golnus Sebhatollahi nem lépett lőállásba, a görög Anna Korakaki és a német Doreen Vennekamp már korábban megszerezte az olimpiai szerepléshez a jogot, és a mezőnyben két kínai pisztolyos is volt, viszont egy ország számonként csak egy kvalifikációt szerezhet ezen a versenyen

Az Egyetemi Világjátékokon két hete mindkét egyéni pisztolyos (lég és sport) számban, valamint a légpisztolyos csapattal is ezüstérmes Fábián a döntőben 198.9 körös eredménnyel a negyedik helyen zárt.

A csapatversenyt a magyar trió 1726 körrel zárta, amivel ezüstérmet nyert. A győztes kínaiaktól két körrel maradtak el Fábiánék, míg a bronzérmes irániakat kettővel előzték meg.

3. Irán 1724 kör

A férfiak között is szurkolhattunk utánpótláskorú magyar indulónak: a 19 esztendős Rédecsi Máté a honfitársaihoz hasonlóan nem tudta borítani a papírformát, nem jutott be a fináléba, 570 körös eredményével a 72. lett, míg csapatban (Tátrai-Fejes Miklóssal és Szemán Dáviddal) a 19. helyen végzett.