Tradíció és utánpótlás-nevelés – ez áll a Dunamenti Iskola fókuszában
Van-e visszaút a régi sikerekhez? A Dunamenti Iskolát azért hozták létre, hogy ápolják a magyar futballstílus hagyományait, valamint minőségi versenyzési lehetőséget biztosítsanak a legkisebbeknek. Moskovits Gábor alapítóval beszélgettünk.
Vajon miért lehetett korábban a világ legjobbjai között a magyar futball, és mi az oka annak, hogy ma nem tartozik az elithez? Ezen a kérdésen gondolkozott el Moskovits Gábor és Tóvizi Tamás – a páros még az Újpest utánpótlásában ismerkedett meg, és dolgozott együtt. Egymásra találtak, kutatni kezdték a dicső múltat, és
„Észrevettük, hogy a kiskorosztályoknak U7-től U11-ig nincs megoldva a minőségi versenyeztetésük. Nyolc évvel ezelőtt elindítottuk a gyermekligát, amelybe a dunamenti stílusjegyeknek leginkább megfelelő csapatokat hívtuk meg” – kezdte Moskovits.
A bajnokságok meghívásosak, jellemzően 16 csapat indulhat.
„Öt hétvégén találkoznak ősszel, ötször tavasszal. Egy alkalommal három meccset játszanak, így jön ki a kétszer tizenöt forduló, oda-visszavágós rendszerben. Előfordult, hogy hét-tíz együttes jelentkezését vissza kellett utasítanunk, mert már nem volt hely a bajnokságban, de arra is volt példa, hogy alig bírtuk összeszedni a tizenhat fős mezőnyt valamelyik korosztályban.”
A sok utazás a Budapesttől távolabb lévő kluboknak nehézséget okozhat.
„A debreceni Olasz Focisuli az első hét évadban indult, de nagy terhet jelentett ennyiszer eljönni a fővárosba, úgyhogy sajnos ebben az évben nincsenek velünk. A Győri ETO és a DVSC is hasonló okokból marad távol, de az MTK Budapest például hat évig játszott a ligában, tavaly nem, majd az idén visszatért. A kék-fehérek az U11-es és az U10-es korosztályban inkább a nemzetközi tornákat preferálják.”

Felvetettük: mit szólt a kezdeményezéshez az MLSZ?
illetve átvettük azok szabályrendszerét. A szövetség soha nem akadályozta a munkánkat, szerintem jól elfér egymás mellett a két program a piacon, sőt a Kölyökliga is, amely szintén remekül működik, és az nem meghívásos.”
A bajnokság mellett már 27 tornát szerveztek Moskovitsék, és további megméretéseket rendeznek nyáron.
„A nemzeti ünnepek napján mindig van tornánk, mert olyankor nyitottabbak az emberek a magyar tradíciókra, jobban át tudjuk adni a fő üzenetünket. Tavaly először megrendeztük a Dunamenti Gálát, amelyre minden megyéből lehetett selejtezni, a legjobbak pedig bejutottak az országos döntőbe. Minket szoktak azzal vádolni, hogy elitisták vagyunk, mert csak a legjobbakat hívjuk meg, és ebben van némi igazság, elismerem, de
Az idén június elsején, az Ikarus-pályán gyűlnek össze a kvalifikált csapatok U11-es és U9-es, valamint környező országok együttesei is részt vesznek, például a Cukaricki, a DAC vagy a Partium.
„A nagy dobásunk pedig az I. Bánás József-emléktorna lesz, amit az olasz élvonalban szereplő Veneziával közösen szervezünk, amellyel kiváló szakmai együttesműködésünk van. Bánás József a harmincas években Velencében edzősködött, ezért neveztük el róla a viadalt.”
Az U19-es és az U15-ös korosztály négy napra veszi birtokba az Ikarus telepét június 5. és 8. között.
„A magyar csapatok mellett természetesen itt lesz a Venezia is, de
amelynek nem titkolt célja, hogy felhívja az európai scoutok figyelmét a játékosaira. Hasonló célból jelentkezett egy torinói menedzseriroda gárdája is. Az időpont egyébként nem optimális, mert június elején épp a szabadságukat töltenék a gyerekek, de nem tudtuk előrébb hozni, mert az olasz utánpótlás-bajnokság június elsején ér véget.”

Fontosnak tartja az edzőképzést, ezért Moskovits rendszeresen konferenciákat is szervez társával.
„Arra nagyon büszkék vagyunk, hogy el tudtuk hozni Magyarországra Quim Estradát, aki
Jelenleg a Venezia utánpótlásért felel, és már néhány esztendő alatt jelentős sikereket ért el: meghatározó nevelőklubbá tette azt Olaszországban. A hazai előadásán telt ház volt, később negyven magyar edzővel ellátogattunk Quimhez Velencébe, majd segítettünk az MLSZ-nek, hogy a május tizenkilencedikén esedékes konferenciájára el tudja hívni, amire egy nap elfogytak a helyek.”
Moskovits nem tekint konkurenciaként más konferenciákra.
„Nemrégiben eljött hozzánk előadni Carl Pentney, az Ipswich kapusszekciójának vezetője, valamint Ambrusics Róbert A-licences kapusedző is, amire rengetegen voltak kíváncsiak. Akárcsak Szántai Leventéék szegedi konferenciájára, amely szintén nagyon magas színvonalú volt. Szerintem ezek csak erősítik egymást, úgyhogy örülünk, ha mások is energiát fordítanak a hazai edzők képzésére.”
(Kiemelt képünk forrása: Vasas Kubala Akadémia)