2024. április 27.

Korcsolyasportok

2013-03-16 19:46

Aranyérmes a férfiváltó

Férfiváltónk arany-, a női pedig ezüstérmet szerzett 3000 méteren a junior Európa Kupa döntőjének második napján az olaszországi Baselga di Pinében. Liu Shaolin Sándor (junior B) az összetettben az első, míg Kónya Zsófia (A) és Jászapáti Petra (C) a második helyről várja a záró napot.

UP-összefoglaló Már a junior EK első napja után sejteni lehetett, hogy a második nap délutánjához fűzhető a legtöbb magyar remény. Ekkor zajlott ugyanis a 3000 méteres női és férfiváltó fináléja, amelyben nem kisebb nevek erősítették a magyar csapatot, mint az olimpiai kerettag Kónya Zsófia, illetve a felnőtt Európa- és junior-világbajnoki bronzérmes Liu Shaolin Sándor. Liu a régi váltótársával, Varnyú Alex-szel, a testvérével, Liu Shaoanggal és Cakó Dáviddal vágott neki a finálénak, amelyben nem kisebb nevet hagytak maguk mögött, mint a sportági nagyhatalom Hollandia váltóját, amelyet őrjítő csatában, egy századmásodperc különbséggel szorított a második helyre. A bronzérem a briteké lett. A Bácskai Sára Luca, Jászapáti Petra, Nagy Bettina, Kónya Zsófia összetételű 3000 méteres női váltó sem kapott könnyű ellenfeleket a fináléra. Németország, Olaszország és Olaszország csapatával mérkőzött meg, s bár a negyedik pozícióból indult, a végén csak az orosz short trackesek voltak gyorsabbak. A harmadik helyen Csehország váltója ért célba. Nem vesztettek iramukból a fiatalok az egyéni küzdelmekben sem. Két táv (1500 és 500 méter) után Liu Shaolin Sándor  az összetett első, Kónya Zsófia és Jászapáti Petra pedig a második helyről várja a zárónap 1000 méteres fináléját. Liu az 500 méteres finálékban a legjobb idővel — a csoportjában az első helyen befutva — várja azt a számot, amelyen a junior-világbajnokságon bronzérmes lett. Kortársai, Cakó Dávid és Varnyú Alex egyaránt első helyen értek célba a futamukban (Cakó 500, Varnyú 1000 méteren), így Alex a 9., Dávid a 15. pozícióban zárta a napot. Kónya Zsófia az 500 méteres döntőjét a kettes szám jegyében vívta: csoportjában a második helyen végezve, a második legjobb idővel őrizte meg a második helyét az összetettben. Ezen a pozíción időeredménye miatt az sem változtatott, hogy az 1000 méteres előfutamban csoportjában elsőként ért célba. A junior C-sek rövid távú fináléi a magyar lányoké voltak. Azon túl, hogy Jászapáti Petra megnyerte csoportját, az egy futamba kerülő Bácskai Sára Luca és Nagy Bettina testvériesen megosztotta a befutó sorrendjét. Sára elsőként, Bettina másodikként ért célba. Petra lendülete az 1000 méteres előfutamban is töretlen maradt: ismét elsőként zárt, míg Sára a második helyen. A fiúk versenyében Liu Shaoang a rövid és a hosszú távon egyaránt csoportelsőként zárt, így összetettben a negyedik pozícióból várja a zárónapot. Kovács Kornél pedig a tizenegyedikből. A Novice korcsoportban az 500 méteres döntő és a 777 méteres előfutam után Matyók Adrienn a 7., Kovács Kitti a 12., Szilicei Rebeka a 15., illetve Nemes Krisztián a 13., Sziklási András a 15. helyen áll. A junior Európa Kupát a fiatalabbak versenyében a 777 méteres, a nagyobbak között pedig az 1000 méteres finálé zárja vasárnap. Részletes eredmények ITT.