Tavaly már sikerült, idén is összejöhet – Sebestyén Dalma címvédésre készül és Európa-csúcsot szeretne úszni a július 10-14. között Poznanban sorra kerülő ifjúsági kontinensbajnokságon. Az indulás előtt a Hullám ’91 ÚE versenyzőjét és edzőjét, Sárdi Ákost kérdeztük.
remPoznan idén halmozza az élvezeteket: májusban szinkronúszó, júniusban kajak-kenu és műugró Eb-nek adott otthont, július 10-14. között pedig az ifi úszók randevúznak a városban. Az európai szövetség (LEN) 51 tagországából 42 képviselteti magát az eseményen, 510 ifjú tehetség részvételével zajlanak majd a futamok (285 fiú és 225 leány). A legnagyobb küldöttség természetesen a házigazda lengyeleké (44 fő), ám ami számunkra a legfontosabb: 17 magyar fiatal áll rajthoz.
Egy évvel ezelőtt Antwerpenben a Sebestyén Dalma, Sztankovics Anna, Szilágyi Liliána fémjelezte garnitúra minden éremből hármat szerzett, ám az akkori bajnokok közül már csak Sebestyén állhat rajthoz Poznanban. Tavaly még elsőéves ifjúságiként győzött 200 vegyesen, ráadásul az ötszörös olimpiai bajnok Egerszegi Krisztina 23 éves csúcsát adta át a múltnak. A fiatal székesfehérvári versenyző most sem engedné át senkinek az elsőséget.
– Köszönöm, jól érzem magam. Most, hogy túl vagyunk a keményebb edzéseken, és már könnyítünk, jólesik az úszás – válaszolta megkeresésünkre mosolygósan a Hullám ’91 ÚE fiatalja. – Szeretném megvédeni a tavalyi elsőségemet 200 vegyesen, és nem bánnám, ha a táblára pillantva Európa-csúcsot látnék a nevem mellett. Hasonlóak a terveim 200 pillangón: győzni szeretnék. Kicsit izgulok, de már várom, hogy versenyezhessek.
Az elmúlt három hét eredményeit nézve nincs miért kételkedni a sikerben. A kecskeméti ifjúsági ob-n saját és edzője elmondása szerint is csúcsformában úszott, ami öt aranyat hozott a konyhára, viszont a felnőtt ob-n úgy nyert 100 mellen, hogy előtte pénteken és szombaton is háromszor edzett. Dalma nyár végén indulhat a dubaji ifjúsági világbajnokságon, ám a felkészülés kezdetekor erről még nem tudtak, ezért számára a szezon fő eseménye a poznani kontinensviadal.
– Mentálisan nagyon megbízható, kiegyensúlyozott, kellő magabiztossággal versenyez – jellemzi tanítványát az edző, Sárdi Ákos. – Természetesen van benne izgalom és feszültség az Európa-bajnokság előtt, hogy mindent jól csinált-e. Ám ez nem nyomja őt agyon, inkább feldobja és növeli teljesítményét. Tavaly az elsőévesek nyugalmával indulhatott, idén viszont már van jogos elvárás vele szemben, de szerintem képes lesz megfelelni ennek. Ahogy az elvégzett munkát és a formáját nézem, nyerhet, ám a győzelemnek ezer apró összetevője van, bármi bezavarhat. Egyébként is, bár sokat jelent az ifjúsági arany, fontosabb az, hogy hosszú távon mi lesz vele.
A végső, 17 fős keret az ifjúsági ob-n alakult ki: a fiúk között 1995-1996-os, míg a lányoknál 1997-1998-as születésűek vagy fiatalabbak indulhatnak. Güttler Károly utánpótlás szövetségi kapitány bízik „maroknyi csapatában”, és örülne, ha új csillag tűnne fel, aki „ha most még nem is tündököl teljes pompájában, fényét már megmutatja.”
Egy állócsillag már biztosan ott lesz a mezőnyben: 100 mellen és 50 gyorson a 16 éves olimpiai bajnok litván Ruta Meilutytevel is meg kell küzdenük a kortársaknak.
Ifjúsági Európa-bajnokság, Poznan, július 10-14., magyar indulók
Fiúk
Földházi Dávid (Bácsvíz KSC) – 100 hát, 200 hát, 200 vegyes, 400 vegyes
Gorcsa Olivér (Kőbánya SC) – 50 hát, 100 hát, 200 hát
Grátz Benjámin (Százhalombatta VUK SE) – 200 gyors, 400 gyors, 200 hát, 200 pillangó
Holoda Péter (Hajdúszoboszló Árpád SE) – 50 gyors, 100 gyors, 50 pillangó
Horváth Dávid (Kőbánya SC) – 50 mell, 100 mell, 200 mell, 200 vegyes, 400 vegyes
Seres Edvin (Kőbánya SC) – 400 gyors, 100 pillangó, 200 pillangó, 400 vegyes
Szabó Norbert (Kőbánya SC) – 50 pillangó, 100 pillangó, 200 pillangó, 400 vegyes
Leányok
Farkas Adél (TFSE) – 1500 gyors, 200 vegyes, 400 vegyes
Illés Fanni (Kőbánya SC) – 50 pillangó, 100 pillangó, 200 pillangó
Juhász Adél (Kőbánya SC) – 100 pillangó, 200 pillangó
Kiss Nikolett (UTE) – 400 gyors, 800 gyors
Kovács Zsanett (Jövő SC-Veolia) – 200 gyors, 400 gyors, 200 vegyes, 400 vegyes
Nagy Éva (BHSE) – 50 mell, 100 mell, 200 mell
Novoszáth Melinda (Szegedi Úszó Egylet) – 50 gyors, 200 gyors, 400 gyors, 50 pillangó, 200 pillangó
Sebestyén Dalma (Hullám ’91 ÚE) – 50 mell, 200 mell, 200 pillangó, 200 vegyes
Sibalin Flóra (Szegedi Úszó Egylet) – 800 gyors, 1500 gyors
Szokol Szonja (BHSE) – 50 mell, 50 pillangó, 100 pillangó